Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 13:08, 02 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Przyszły sadzonki truskawek. Zaraz pójdę je posadzić.
W nocy popadało. Kolejne dni mają być bez upałów. To dobrze.

Klon Ginnala ma już czerwone nasienniki. Zawsze to jakieś urozmaicenie kolorystyczne na zielonym odcinku długiej prostej.









Dla Judith- zbliżenie na kwiaty ketmi.



Rabata przytarasowa niby ma wystawę południową, ale nieformowany żywopłot długiej prostej mocno ją cieniuje. Albo chce się mieć kokon osłaniający przed sąsiadami, albo mocno nasłonecznione rabaty. W niewielkim ogrodzie to trudny dylemat.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:22, 02 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Druga część tzw. długiej prostej przebiega w szerszej części ogrodu. Tu oprócz drzew i krzewów zmieściło się trochę kwiecia.
Niewielu roślinom jestem w stanie wybaczyć bałaganiarski pokrój. Bodziszek Rozanne otrzymał zgodę na panoszenie.
Białe kwiatostany hortensji bardzo zyskują na jego towarzystwie.









Dobrze sobie u mnie radzi, więc powtykałam go tam, gdzie inne rośliny słabiej sobie radziły. Pojawia się w różnych miejscach długiej prostej.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:28, 02 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Na wirażu pierwsze kwitnienie kończą róże okrywowe The Fairy i Lovelly Fairy. W tym sezonie pierwszy raz je podparłam od dołu, aby nie pokładały się na trawiastą ścieżkę. Koszenie nie uszkadzało kwiecia.











____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:39, 02 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Najtrudniejszym miejscem w ogrodzie jest stanowisko w środkowej części rabaty wzdłuż zachodniej części ogrodzenia. Plecy to formowany żywopłot bukowo-grabowy. Wysokie piętro to drzewka i wysokie krzewy mające przesłaniać sąsiednie domy. Rośnie tam morwa biała, brzoza Doorenbos i bez czarny Aurea. Ich gałęzie zatrzymują sporą część opadów, a wnętrze rabaty dosyć szybko ulega zacienieniu. Póki co rosną tam jeszcze byliny, ale nie wiem jak długo pociągną w takich warunkach. W tym sezonie dosadziłam tam dwie róże Alden Biesen. Jak na maluszki to kwitły nieźle.













Traktuję to miejsce nieco po macoszemu, bo z okien ani z tarasu go nie widać.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:49, 02 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Na koniec zostały takie tamy. Ku pamięci do zimowej analizy.















____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:54, 02 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024








Musze znaleźć lepszą miejscówkę dla floksa od Galgasi. Sąsiednie rośliny ograniczają mu mocno przestrzeń życiową.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sylwia_slomc... 15:32, 02 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
W nocy spacerowałam u Ciebie, ale jak chciałam napisać to mi się oczy już zamykały. Wracam, a tu takie piękne foty, uroczo, bujnie, kolorowo. a że ogrody dojrzewają...wszyscy dojrzewamy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
antracyt 20:51, 02 sie 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Przyszły sadzonki truskawek. Zaraz pójdę je posadzić.
W nocy popadało. Kolejne dni mają być bez upałów. To dobrze.

Klon Ginnala ma już czerwone nasienniki. Zawsze to jakieś urozmaicenie kolorystyczne na zielonym odcinku długiej prostej.









Dla Judith- zbliżenie na kwiaty ketmi.



Rabata przytarasowa niby ma wystawę południową, ale nieformowany żywopłot długiej prostej mocno ją cieniuje. Albo chce się mieć kokon osłaniający przed sąsiadami, albo mocno nasłonecznione rabaty. W niewielkim ogrodzie to trudny dylemat.


I jakie sadzonki przyszły? Jesteś zadowolona? Jak tak, to poproszę namiary na priv.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 21:12, 02 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
antracyt napisał(a)

I jakie sadzonki przyszły? Jesteś zadowolona? Jak tak, to poproszę namiary na priv.


Zostawiłam namiary u Ciebie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:13, 02 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
sylwia_slomczewska napisał(a)
W nocy spacerowałam u Ciebie, ale jak chciałam napisać to mi się oczy już zamykały. Wracam, a tu takie piękne foty, uroczo, bujnie, kolorowo. a że ogrody dojrzewają...wszyscy dojrzewamy


Kiedyś zakładałam, że kiedy ogród dojrzeje, to nastąpi moment ogrodniczego spokoju. Oj, jaka byłam naiwna.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies