Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 23:26, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Napia napisał(a)
Zachwycam się twoim ogrodem - jednoczenie eleganckim i bujnym. To połączenie bardzo mi się podoba i chciałabym w swoim ogrodzie osiągnąć podobny efekt. Tymczasem podziwiam jesienne przebarwienia trzmieliny, ciesząc się, że moje młode trzmieliny za jakiś czas dadzą podobny spektakl


Tej bujności robi się w niektórych miejscach zbyt wiele i trzeba dokonywać smutnych wyborów.

Na rabacie studziennej mam dwie trzmieliny oskrzydlone. Dzieli je jakieś 1.5-2 m. I każdego roku przebarwiają się nierównomiernie. Ta druga u mnie tez jeszcze zielonkawa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:33, 15 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Magara napisał(a)
Bonica mnie skutecznie pocieszyła
Haniu, a jaki masz pogląd jeżeli chodzi o ziemię po pomidorach, które złapały zarazę? W sensie czy trzeba ją "naprawiać" czy nie trzeba. Róże info znajduję i sama nie wiem co myśleć.



Z uprawą roślin w foliakach i szklarniach doświadczenia nie mam, ale dawniej glebę się odkażało wapnem. Sądzę, że wystarczy dokładne zebranie resztek roślinnych i owocowych, wygrabienie, przekopanie i zwapnowanie. Swój warzywnik po sezonie wapnuję Dolomitem.
Jeśli stosujesz metodę no dig, to zanim rozłożysz kolejną warstwę materii, rozsyp wapno.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 00:17, 16 wrz 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 7382
Haniu, dziękuję. Dam dolomit albo rozsypię wapno, zobaczę co mam. Folię umyję wodą z mydłem potasowym. Mam też nadmiar czosnku, zrobię napar/wyciąg/ wywar - nie zaszkodzi.
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Makao 11:20, 16 wrz 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4920
Magara napisał(a)
Haniu, dziękuję. Dam dolomit albo rozsypię wapno, zobaczę co mam. Folię umyję wodą z mydłem potasowym. Mam też nadmiar czosnku, zrobię napar/wyciąg/ wywar - nie zaszkodzi.

Ja co dwa lata wymieniłam całą ziemię w foliaku żeby zarazy nie mieć. Kiedyś zachowałam ją na trzeci sezon i zaraza ziemniaczana wszystko mi zniszczyła.
Do oskarżania foliaka dostałam kiedyś siarkę w ogrodniczym. Rozsypuje się ją w ponemniki i podpala. Dym ma działanie odkażające. Jednak nigdy tego nie wypróbowałam.

Piękny masz ogród Haniu. Masz jeszcze tyle kwiatów że absutnie nie czuć u Ciebie zbliżającej się zimy.
Muszę u siebie posadzić jesienne kwiaty to też trochę odwlekę ten smutny czas
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Gruszka_na_w... 12:50, 16 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Magara napisał(a)
Haniu, dziękuję. Dam dolomit albo rozsypię wapno, zobaczę co mam. Folię umyję wodą z mydłem potasowym. Mam też nadmiar czosnku, zrobię napar/wyciąg/ wywar - nie zaszkodzi.


To dobra strategia. Powinna się sprawdzić.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:54, 16 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Makao napisał(a)

Ja co dwa lata wymieniłam całą ziemię w foliaku żeby zarazy nie mieć. Kiedyś zachowałam ją na trzeci sezon i zaraza ziemniaczana wszystko mi zniszczyła.
Do oskarżania foliaka dostałam kiedyś siarkę w ogrodniczym. Rozsypuje się ją w ponemniki i podpala. Dym ma działanie odkażające. Jednak nigdy tego nie wypróbowałam.

Piękny masz ogród Haniu. Masz jeszcze tyle kwiatów że absutnie nie czuć u Ciebie zbliżającej się zimy.
Muszę u siebie posadzić jesienne kwiaty to też trochę odwlekę ten smutny czas


Podpalanie siarki w foliaku może być niebezpieczne. W szklarni trzeba by się zaopatrzyć w porządne gogle ochronne i maski. Dosyć ryzykowna strategia.

Ze wszystkich pór roku w ogrodzie chyba najbardziej lubię jesień. Mam u siebie nadreprezentację krzewów liściastych, sporo jest też drzewek o pięknych przebarwieniach. Do listopada mam zapewnione doznania kolorystyczne.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Makao 14:18, 16 wrz 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4920
Muszę dlatego u siebie więcej takich doznań posadzić. Same drzewa liściaste i trawy to za mało. Potrzebuję kwiatów jesiennych i najlepiej takich które zimują w gruncie. Zapewne wszystkie astrowate i zawilce.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Magleska 22:02, 16 wrz 2023


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 19318
Haniu wrześniowy ogród zachwyca bujnością ,obfitością i ferią barw przepięknie

czytam na bieżąco -ale zanim się odrobiłam z zaległości pourlopowych ,to trochę się naczytałam i naoglądałam po cichaczu
Miłego wekendu
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
polinka 12:30, 17 wrz 2023


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Cześć Haniu
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Gruszka_na_w... 14:04, 17 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Makao napisał(a)
Muszę dlatego u siebie więcej takich doznań posadzić. Same drzewa liściaste i trawy to za mało. Potrzebuję kwiatów jesiennych i najlepiej takich które zimują w gruncie. Zapewne wszystkie astrowate i zawilce.


Zawilce niestety odmówiły współpracy z moim ogrodem. Świetnie sprawdza się perovskia, rozchodniki i astry. Bardzo długo kwitnie żurawka Paris.
Udanych wyborów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies