Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 20:18, 28 mar 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Napia napisał(a)
Fajna ta wędzarnia. U nas na razie raczej mało realna, ale jeden z naszych przyjaciół kocha robić wędliny, wędzi i chętnie się z nami dzieli swoimi wyrobami. Są wspaniałe, więc na razie motywacji do samodzielnych działań brak

Z tymi ściereczkami, o których czytałam u Ciebie ostatnio, zaprzyjaźniłam się w ostatnią sobotę. Szło tak szybko, że zamiast trzech okien w salonie, które otwierają się na ogród, umyłam wszystkie okna w domu, a był zimny i deszczowy dzień. No i trafiło mnie taka mała przedświąteczna przeziębieniowa tradycja




Przyjaciel z wędzarnią to prawdziwy skarb. Pod ręką takowego nie było, tato odszedł, więc zaczęłam się tym zajmować sama. Sporo radochy z tego jest.
Cieszę się, że ściereczki się spisały. U mnie też znacznie skróciły czas mycia. Szkoda, że pojawiło się przeziębienie. Wielkanoc ma być cieplutka, może uda Ci się szybko wrócić do formy, czego bardzo życzę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Patrycja_KG_Lu 20:20, 28 mar 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2655
Jak wędzić, ile przypraw, jakie solanki itp. nauczyłaś się z filmików/książek czy tata zdążył przekazać wiedzę?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kordina 20:35, 28 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
A mój mąż już lata temu zrezygnował z moczenia w pekli tylko soli zewnętrznie, zostawia na godzinkę i wędzi, są pyszne i bez zbędnych dodatkowych działań
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Gruszka_na_w... 20:36, 28 mar 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Jak wędzić, ile przypraw, jakie solanki itp. nauczyłaś się z filmików/książek czy tata zdążył przekazać wiedzę?


Szukałam blogów prowadzonych przez zapaleńców.
Korzystam z tej tabeli peklowania

Praktyka u Patryka to wartościowy kanał na YT dotyczący samodzielnego przygotowania wędlin

Można się też zarejestrować na stroniewędliny domowe. To forum pełne jest pasjonatów. Najważniejszym dla forumowiczów jest niejaki Dziadek. Pełni tam rolę podobną do Danusi na Ogrodowisku.

To fajna zabawa. Pełna eksperymentów, ale efekt jest zawsze smakowity. Nie da się tego zepsuć.

Zakupiłam sobie strzykawkę, maszynkę do nadziewania kiełbas różnego rodzaju (grubych i cienkich), mam osłonki z jelit i z tworzywa.

edit: trzymam mięso w zalewie ok. 7-10 dni (zimą dłużej). Do zalewy dodaję ugotowane w niewielkiej ilości wody przyprawy: liście laurowe, goździki, ziele, pieprz, paprykę, gorczycę, tymianek, majeranek, jałowiec. Do zalewy wrzucam też sporo rozgniecionych ząbków czosnku.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:40, 28 mar 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Kordina napisał(a)
A mój mąż już lata temu zrezygnował z moczenia w pekli tylko soli zewnętrznie, zostawia na godzinkę i wędzi, są pyszne i bez zbędnych dodatkowych działań


Wędzić można na wiele sposobów. I niezależnie od metody ostateczny wyrób jest wyjątkowo smaczny. Basi mąż pekluje kilka dni na sucho, u mnie sprawdza się metoda peklowania na mokro, bo mam niewielką lodówkę i nie mam na stanie odpowiednio dużego kamionkowego naczynia. Wędzę ok. 10 kg mięsiwa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:44, 28 mar 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6594
Haniu, ja nie wędlinowa, ale zapach wędzonego moje kubki smakowe pobudza do konsumpcji "czegokolwiek" nawet na odległość
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Basieksp 10:14, 29 mar 2024


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10213
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Ile czasu potrzebował na ugotowanie tą metodą?


Takie nie za duże kawałki około 3 godziny, w temperaturze około 60- 63 stopnie. Wrzucę fotki u siebie
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Juzia 07:50, 30 mar 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38590
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Ale co roku jest to samo. Żadnych oczekiwań, zaskoczeń, niespodzianek. Napięcie zerowe.


Napięcia poszukaj w innej dziedzinie
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Iwonka 07:52, 30 mar 2024


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Haniu u Ciebie prawdziwy powrót do natury, twoje wędzenie przypomina, jak kiedyś się żyło.
Może było biednie, ale smak swojskich wyrobów na święta niepowtarzalny.
Mój szwagier zbudował wędzarnię, cacuszko. Mimo, że też jestem coraz mniej "mięsna", dziękuję za takie dary, jak one pachną...
Dostałam też chleb od koleżanki, tata piecze w starym piecu chlebowym.
Przywiozła nam jeszcze lekko ciepły. Godzina 22 a ja po 3 kromkach, nie mogłam się opanować
Życzę Wam radosnego świętowania, piękne wiosenne dni mamy.
Buziaki
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Gruszka_na_w... 13:12, 30 mar 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Życzę wszystkim zaglądającym radosnych i spokojnych świąt. Niech każdy z Was znajdzie czas na cieszenie się tym, co ciału i duszy sprawia największą radość.
Smacznego jajka i mokrego dyngusa!

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies