Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

TAR 21:57, 05 maj 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7607
Haniu kukliksy cudowne, bardzo lubie te zwyklaczki Warzywnik super. I w ogole wszystko sie ładnie spina

U nas dzis cieplo, potem burze i kilka godzinek popadalo. Cieszy mnie to, bo posadziłam caly szkielet drzewny na duzej rabacie. Zostaly juz tylko srednie krzaczki i byliny. To juz na spokojnie. Jutro obsypiemy wszystko kora i dopiero wtedy bede malymi uzupelniac a przynajmniej teren juz sie nie wysusza a bialasy nie brudza

____________________
Ogrod nad bajorkiem
Wafel 22:58, 05 maj 2024


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 1014
Suszy nie widać, jest tak bujnie, że rośliny wzajemnie się osłaniają i tworzą wilgotny mikroklimat. Ja nigdy nie jestem pewna, kiedy powinnam podlać swoje rabaty na nieco gliniastej glebie, czasem u mnie pojawiał się mączniak, myślę, że za dużo podlewałam. W tym roku patrząc jak sobie radzą rośliny na osiedlowej rabacie i skarpie bez latania do nich z wężem, stanowczo ograniczam i siebie podlewanie i czujnie obserwuję reakcje na brak wody
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Juzia 08:26, 06 maj 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38863
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


W zasadzie, gdybym się uparła, to ogrodu ozdobnego nie musiałabym podlewać. On jest w olbrzymiej większości samowystarczalny. Ucierpiałyby nieco hortensje, kwitnienie byłoby słabsze, nieco skromniej kwitłyby byliny, miskanty i rozplenice wolniej by przyrastały, ale najprawdopodobniej żadna duża roślina by nie wypadła. To jest właśnie ta największa zaleta gliniastej gleby. Susza jest niebezpieczna tylko w przypadku świeżych i młodych nasadzeń.



I tak właśnie ma być! Trzeba dopasowywać rośliny do warunków... a nie odwrotnie

Ja w tamtym roku miałam sprawdzian z niepodlewania.... bo nie miałam czasu
Hortensje miałam do kolan a w tym sezonie ledwo z ziemi wyłażą. Róże w większości straciłam. Sporo bylin też wyparowało. Nie będę się już przy nich upierać. Posadzę coś co da radę

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
jolanka 08:59, 06 maj 2024


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16474
Haniu, suszy u Ciebie nie widać choć sama najlepiej wiesz ile pracy musisz włożyć aby ogród tak właśnie wyglądał. Jednak glina ma w tej kwestii wieeelką przewagę. Mój piaseczek wszystko chłonie więc rośliny w takich warunkach po prostu usychają. Nie jestem w stanie ciągle podlewać więc pora chyba na zmianę nasadzeń na sucholubne.
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Gruszka_na_w... 14:14, 06 maj 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
TAR napisał(a)
Haniu kukliksy cudowne, bardzo lubie te zwyklaczki Warzywnik super. I w ogole wszystko sie ładnie spina

U nas dzis cieplo, potem burze i kilka godzinek popadalo. Cieszy mnie to, bo posadziłam caly szkielet drzewny na duzej rabacie. Zostaly juz tylko srednie krzaczki i byliny. To juz na spokojnie. Jutro obsypiemy wszystko kora i dopiero wtedy bede malymi uzupelniac a przynajmniej teren juz sie nie wysusza a bialasy nie brudza



Czytałam na forum, że popadało u Ciebie solidnie. Po wieczornej lekturze wiadomości z Polski doszłam do wniosku, że może to i dobrze, że wczorajsze chmury nie przyniosły opadów. 30 km ode mnie, w Kłodzku, spadł spory grad. Współczuję tamtejszym rolnikom, sadownikom i ogrodnikom. Nie wiem, czy moje serce i dusza, po przymrozkach i suszy, zniosłyby kolejną "plagę egipską".

Korę na rabaty sypałam tylko podczas nasadzeń. Teraz nie miałoby już to sensu. W gąszczu nie widać ziemi. Gratuluję zakończenia prac przy tworzeniu trzonu tej wielkiej rabaty. Podziw zapewniam!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:17, 06 maj 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
mrokasia napisał(a)
Boszszsz, u nas też susza i deszczu w prognozach nie widać… dramat .
Ale przynajmniej na fotkach Twój ogród nie wygląda na wysuszony. Jednak co glina to glina.


Gdybym miała w ogrodzie mazowieckie piaski, to albo ogłosiłabym bankructwo związane z opłatami za wodę, albo musiałabym zaorać ogród i wysiać mikrokoniczynę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:22, 06 maj 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
jolanka napisał(a)
Haniu, suszy u Ciebie nie widać choć sama najlepiej wiesz ile pracy musisz włożyć aby ogród tak właśnie wyglądał. Jednak glina ma w tej kwestii wieeelką przewagę. Mój piaseczek wszystko chłonie więc rośliny w takich warunkach po prostu usychają. Nie jestem w stanie ciągle podlewać więc pora chyba na zmianę nasadzeń na sucholubne.


Takie ogrodowe rewolucje w dojrzałym ogrodzie wcale nie są takie proste; z wielu względów. Wymagają sporych nakładów pracy, zaprojektowania ogrodu od nowa. Niosą też emocjonalne koszty, bo nie da się ukryć, że związujemy się z roślinami, które sadzimy w ogrodzie.

Chyba nie miałabym już sił na taką rewolucję. Życzę, aby Tobie ich nie zabrakło.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
TAR 14:51, 06 maj 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7607
No u nas bez strat w ogrodzie, deszcz tez nie byl agresywny, padalo rowno i mocno, potem chwila przerwy i znowu. I tak kilka razy. Calkiem przyjemnie na zewnatrz, od pylacych topoli juz nie dalo sie oddychac a doszły tez sosny, troche pyłu sosnowego wczoraj spłynęło. Dzis juz pogoda nie rozpieszcza, rano bylo jeszcze slonecznie ale teraz juz chmury i o wiele chlodniej. Chociaz ja sobie musze zrobic kilka dni przerwy od sadzenia. Potrzebuje odpoczac po zrywie 1-majowym

Wszystkie truskawki maja kwiatki, nawet te pozne.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Gruszka_na_w... 21:14, 06 maj 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
TAR napisał(a)
No u nas bez strat w ogrodzie, deszcz tez nie byl agresywny, padalo rowno i mocno, potem chwila przerwy i znowu. I tak kilka razy. Calkiem przyjemnie na zewnatrz, od pylacych topoli juz nie dalo sie oddychac a doszły tez sosny, troche pyłu sosnowego wczoraj spłynęło. Dzis juz pogoda nie rozpieszcza, rano bylo jeszcze slonecznie ale teraz juz chmury i o wiele chlodniej. Chociaz ja sobie musze zrobic kilka dni przerwy od sadzenia. Potrzebuje odpoczac po zrywie 1-majowym

Wszystkie truskawki maja kwiatki, nawet te pozne.


U mnie też się ochłodziło, wiatru nie ma. Mam nadzieję, że ziemia nie będzie już tak szybko obsychać. Na liście prac ogrodowych jest zero pozycji. Wczoraj ścięłam kwiatostany bzu. Pozostaje mi tylko koszenie trawiastych ścieżek raz w tygodniu. A truskawki ocaliłam. Okrycie pomogło.

Amsonia będzie kiepsko kwitła. Pączki jej jednak przymroziło.



To, co widać w ogrodzie, trudno skojarzyć z majem.











____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 22:40, 06 maj 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Na liście prac ogrodowych jest zero pozycji.





Ja to jednak mam złą organizację czasu pracy chyba

Haniu, ten maj może nie będzie u Ciebie taki zły? Zaraz znów się zrobi cieplej, przyjdą róże i inne różności
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies