Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 18:21, 22 sty 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Haniu, Ty pewnie masz już wyrobione zdanie na ten temat, podpowiedz mi, proszę, bo nie chcę przedobrzyć
Z zebranych informacji wypisane mam, że dobrze zasilić wiosną rośliny: dolomitem, wapnem i azofoską. Zakładając, że azofoską sypnę wszystko, a dolomitem i wapnem wszystko poza kwasolubnymi, czy ja przypadkiem nie przesadzę. Czy to są uzupełniające się preparaty, czy to jednak dwa grzybki w barszcz?
Z tego, co wyczytałam, zarówno wapno, jak i dolomit odkwaszają glebę, ale dolomit zawiera magnez. Czy więc jesli dolomit, to już nie wapno? I co z azofoską?
Jako laik w tych tematach, mam mętlik lekki w głowie...


Dolomit to w zasadzie zmielona skała wapienna z zawartością magnezu. Wygodnie ją sypać teraz, bo jest pylista i wraz z topniejącym śniegiem ładnie wniknie w glebę. Jeśli użyje się dolomitu, to wapna już nie trzeba.Dolomit to nie nawóz. Raczej taki polepszacz gleby.
Azofoska to nawóz z dużą zawartością azotu. Używa jej się dopiero wtedy, kiedy wegetacja ruszy pełną parą. U mnie jest to zwykle druga połowa marca. Azot stymuluje wzrost roślin i wytwarzanie masy zielonej. Azofoski nie używam w ogrodzie warzywnym.
W sezonie sztucznych nawozów z dużą zawartością azotu używam tylko raz w miesiącu na trawniku (saletrzak, saletra amonowa- są tańsze niż azofoska), na rabatach i w warzywniku dokarmiam najbardziej żarłoczne rośliny rozcieńczonymi gnojówkami- do czerwca z pokrzywy i mniszka, a później ze skrzypu.
Jeśli masz rośliny kwaśnolubne (rodki, borówki, wrzosy) to na start wiosenny podsypuje się je siarczanem potasu, amonu i fosforu. Rodkom pierwsze nawożenie robię dolistnie chelatem żelaza i florovitem dla kwaśnolubnych. Jak ziemia odmarznie, to używam tych sypkich.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:41, 22 sty 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Gabriela napisał(a)


Poszłabym tam i skręciła w lewo. Co dalej?


Na rogu jest taras



a potem trawiasta ścieżka wzdłuż południowej rabaty; tzw. długa prosta
zdjęcie z 2016


i z 2017






____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Brzozowadzie... 20:18, 22 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Jeśli masz rośliny kwaśnolubne (rodki, borówki, wrzosy) to na start wiosenny podsypuje się je siarczanem potasu, amonu i fosforu. Rodkom pierwsze nawożenie robię dolistnie chelatem żelaza i florovitem dla kwaśnolubnych. Jak ziemia odmarznie, to używam tych sypkich.


Haniu, wielkie dzięki, pozwolisz, że sobie skopiuję do siebie. I jeszcze jedno, proszę podpowiedz, czy te siarczany potasu, amonu i fosforu kupuje się oddzielnie, czy jest to w jakimś pakiecie dostępne?
Jeszcze raz dzięki!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 20:19, 22 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
P.S. Cudne te zdjęcia powyżej!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 20:24, 22 sty 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Brzozowadziewczyna napisał(a)


Haniu, wielkie dzięki, pozwolisz, że sobie skopiuję do siebie. I jeszcze jedno, proszę podpowiedz, czy te siarczany potasu, amonu i fosforu kupuje się oddzielnie, czy jest to w jakimś pakiecie dostępne?
Jeszcze raz dzięki!


Kupuje się osobno w opakowaniach 2 kg. Nie mają nazbyt krótkiego okresu ważności.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:25, 22 sty 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Brzozowadziewczyna napisał(a)
P.S. Cudne te zdjęcia powyżej!


Próbuję odizolować się od sąsiadów bez użycia tuj. Aspołeczna się robię.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anna_t 20:47, 22 sty 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Hania niesawity masz ten ogród...
poza azofoską dajesz coś jeszcze tym roślinom ze tak szybko ci wszystko porosło?
masz hakone u siebie?jesli tak to jakie odmiany?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Gruszka_na_w... 21:19, 22 sty 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
anna_t napisał(a)
Hania niesawity masz ten ogród...
poza azofoską dajesz coś jeszcze tym roślinom ze tak szybko ci wszystko porosło?
masz hakone u siebie?jesli tak to jakie odmiany?


Azofoska jest używana, bo mam za mało kompostu. Nie mam też dostępu do obornika. Hortensje, róże i miskanty podlewam gnojówkami. Reszta radzi sobie tylko korzystając z wiosennego nawożenia azofoską i jesiennego polifoską. Na cały ogród poza warzywnikiem zużywam ich po ok. 4 kg. Staram się nie przesadzić, żeby nie zasolić gleby.
Mam dwie hakone: żółtolistną i zielonolistną. Pierwotnie posadziłam je na nieodpowiednich stanowiskach i w zbyt gliniastej glebie. Przez dwa lata kiepsko rosły. Wiosna żółta przeniosłam do cienia, a zieloną na słońce. Posadziłam w ziemi kompostowej, dbałam o podlewanie i ruszyły z kopyta.

we wrześniu wyglądała tak
zielonolistna


w lipcu



żółtolistna w lipcu (w okolicach hortensji Anabell)



i w sierpniu (na lewo od funkii)

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anna_t 21:31, 22 sty 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
dziękuję za informacje. zauwazyłaś czy któraś szybciej przyrasta?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Gruszka_na_w... 21:49, 22 sty 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
anna_t napisał(a)
dziękuję za informacje. zauwazyłaś czy któraś szybciej przyrasta?


U mnie szybciej przyrasta zielonolistna.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies