Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

m_gocha 13:19, 23 sty 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
BasiaLT napisał(a)

Ależ ty masz tego śniegu... Matko Święta! przecież to się będzie topić do czerwca.

Basiu! Troszkę już teraz mniej śniegu. Choć od jutra ma podobno znów sypać W sumie cieszę się bo nawodni ogród na wiosnę. A ogród tego potrzebuje
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 13:27, 23 sty 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
makadamia napisał(a)
Na zdjęciach zeszły sezon prezentuje się bardzo pięknie
Tylko jak sobie człowiek przypomni te godziny spędzone nad szlauchem....

Asia! Masz rację - zdjęcia zawsze pokażą to co chcemy Choć przyznam, że zawsze mam problem z nieco szerszymi kadrami bo wtedy albo uchwycę dom sąsiadów, albo chwastowisko sąsiadów za płotem Zaczęłam zastanawiać się jak się dyskretnie osłonić od tych zewnętrznych zapłotowch widoków, ale w taki sposób aby zbyt nie uszczuplić i tak małego areału ogrodu i nie zacienić go zbytnio...
Z tego co pamiętam Ty też masz podobny problem

Co do podlewania to przyznam, że pomimo suszy rzadko uruchamiałam wąż ogrodowy (nigdy wtedy nie wiem ile która roślinka dostała wody) z reguły biegałam z konewkami
Zaczęłam zastanawiać się nad linią kroplującą ale nie wiem jak do tego się zabrać. Mus poszperać w necie
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 13:32, 23 sty 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Margerytka40 napisał(a)
Piękny ogród i podsumowanie the best, zauroczyły mnie Twoje cebulowe. Pięknie
Asia dzięki! Przyznam, że Twoje podsumowanie ubiegłorocznych prac troszkę mnie zainspirowało to przejrzenia swoich fotek ogrodu a potem to tak jakoś samo poszło
Przy cebulowych co roku na jesień psioczę i zarzekam się że to już ostatni raz... a potem wiosną o tym zapominam i cieszę się z każdego kfiotka
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Margerytka40 21:56, 23 sty 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
m_gocha napisał(a)
Asia dzięki! Przyznam, że Twoje podsumowanie ubiegłorocznych prac troszkę mnie zainspirowało to przejrzenia swoich fotek ogrodu a potem to tak jakoś samo poszło
Przy cebulowych co roku na jesień psioczę i zarzekam się że to już ostatni raz... a potem wiosną o tym zapominam i cieszę się z każdego kfiotka


Ja niestety przez te rewolucje ograniczam się z cebulowymi. Jak już upewnię się, że wszustko jest jak miało być wezmę się i za cebulki. Coś tam sadziłam jesienią-przebiśniegi, tulipany botaniczne, czosnki i narcyzy recurvers.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
abiko 09:59, 24 sty 2019


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Ilość tulipanów zacna.. będzie ślicznie jak wszystkie zakwitną. Mnie zaciekawiła skarpa.. wiem, że się z nią zmagasz.. co tam posadziłaś oprócz hortensji, bukszpanów, rozchodników..? Jakbym swoją widziałaMasz jakieś szersze kadry tej skarpy?
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
ElzbietaFranka 12:11, 24 sty 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Witam Malgosiu

Tak dalie mozna siac z nasion, oczywiscie nie wszystkie. Pozniej te wyrosniete z siewki mozna jesienia wyciagnac karpy z ziemi przezimowac i wysadzic wiosna.

Troche nasion juz kupiła dalii zmiennej. Dzisiaj albo jutro ma przyjsc paczuszka nasienna z dalia pomponowa i kolnierzykowa. Bardzo ladne zobacz sobie.
Zamowilam tez ale karpy dalii bishop od Liandoff o ciemnych lisciach, sunshine, bishop of dover, jeszcze jakies tam tez niskie.
Dopiero dostawa w marcu.

Poogladaj moze sie skusisz
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
m_gocha 21:09, 24 sty 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Margerytka40 napisał(a)


Ja niestety przez te rewolucje ograniczam się z cebulowymi. Jak już upewnię się, że wszustko jest jak miało być wezmę się i za cebulki. Coś tam sadziłam jesienią-przebiśniegi, tulipany botaniczne, czosnki i narcyzy recurvers.
O! to trochę się uzbierało
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 21:57, 24 sty 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
abiko napisał(a)
Ilość tulipanów zacna.. będzie ślicznie jak wszystkie zakwitną. Mnie zaciekawiła skarpa.. wiem, że się z nią zmagasz.. co tam posadziłaś oprócz hortensji, bukszpanów, rozchodników..? Jakbym swoją widziałaMasz jakieś szersze kadry tej skarpy?
Agnieszka! Dobrze to ujęłaś Zmagam się z nią co najmniej od 3-4 lat. Najpierw zaczęłam się jej przyglądać, potem podjęłam decyzję, że koniecznie muszę coś z nią zrobić. Wreszcie wycięcie orzecha i usunięcie kilku krzaków porzeczek i malin, przekopanie, wyplewienie (chwastów cały przegląd od podagrycznika, przez ziarnopłon i skrzyp) No i długie zastanawianie się co z nią zrobić - w tym czy robić murek oporowy i czym obsadzić...Skarpa została podzielona, gdyż byłaby za szeroka a poza tym chciałam mieć możliwość "spacerowania". Powstał murek podtrzymujący jej górną część. Mam nadzieję że w tym sezonie zrobię ścieżkę i może powstanie drugi murek już u podstawy dolnej części
Obsadzanie robiłam na przełomie października i listopada. Było to wyjątkowo szybkie sadzenie raz, że bałam się że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody, dwa roślinki były zadołowane w większości na tej skarpie i po wyciągnięciu ich zaczynały mi marnieć a czasu na działanie ogrodowe po powrocie z pracy było niewiele
Niestety nie mam szerszych kadrów niż te które wstawiłam wcześniej. U samej góry wsadziłam miskanty ML (mają latem robić za taki zwiewny żywopłot lekko osłaniający od niepożądanych ciekawskich oczu ). Potem hortensje (w jednej części VF a w drugiej Limki i Polar Bear i jakieś tam jeszcze) Plamami wsadziłam jeżówki i niebieskie ostróżki. Poniżej rozchodniki. Blisko murku są bukszpany (1 już tam rósł więc ładny, reszta wyciągnięta z dość sporej obwódki, więc na razie rozczochrane i dość chude - będę cięła w kulki)Obok i poniżej kulek wsadziłam krótkimi odcinkami hakonki (chcę aby zwieszał się z murku) i czerwone żurawki. W tą część skarpy poszło sporo cebulowych - sadziłam raczej też plamami po kilkanaście (jedynie czosnki są bardziej rozrzucone po całej skarpie).
Na skarpie rosła już kalina koralowa (prowadzę ją na pieńku) - nie miałam sumienia ją wykopywać ale i pomysłu co z niż zrobić. Został też bez Palibin - 2 lata temu przesadzany więc też na razie został.
Wydaje mi się że zasadziłam za gęsto i za dużo Ale ja już tak mam, że sadzę gęsto a potem przesadzam, tnę - ale nie lubię jak widać gołą ziemię a i chciejstw jest zbyt dużo
Wiosną będzie trochę cebulowych (jak je nie zeżrą nornice, bo ostatnio mam inwazję jakiś ziemnych gryzoni
Latem już coś będzie widać, czy to ma jakikolwiek sens o ile wszystko się przyjmie i przetrzyma zimę. Myślę, że bez poprawek się nie obejdzie
Powiem Ci, że przez chwilę chodził mi taki pomysł po głowie aby całą skarpę obsadzić różnej wielkości kulkami buksowymi i utopić je w hakonkach (kocham tę trawę i chyba z wzajemnością ). Buksy dają efekt całoroczny. Hakonki startują dość wcześnie (kwiecień) a potem długo ładnie wyglądają nawet zimą

W czerwcu wrzucałam kilka fotek podpatrzonej skarpy chyba zupełnie bezobsługowej.
Możesz zerknąć tutaj w połowie wpisanych postów

____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 22:04, 24 sty 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
ElzbietaFranka napisał(a)
Witam Malgosiu

Poogladaj moze sie skusisz
Dzięki Elu Kusisz, kusisz... Obejrzałam te dalie i przyznam, że bardzo mi się podobają - zwłaszcza te o ciemnych liściach. Niestety dalie to dość trudny do kompozycji kwiat, a miejsca niestety brak na zrobienie typowo daliowej rabaty
Choć nie mówię nie
W tym roku tak zupełnie przez przypadek kupiłam kilka pięknie już rozrośniętych krzaczków. Pani na miejscowym ryneczku sprzedawała je po 0,50 zł mówiąc że jak nie sprzeda to pójdą do wyrzucenia. Zal mi się zrobiło i wzięłam kilka krzaczków a miała ich na pewno ponad setkę.
Pomponowe były w ogródku mojej babci i mamy
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
abiko 09:22, 25 sty 2019


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
m_gocha napisał(a)
Agnieszka! (...)
Wiosną będzie trochę cebulowych (jak je nie zeżrą nornice, bo ostatnio mam inwazję jakiś ziemnych gryzoni
Latem już coś będzie widać, czy to ma jakikolwiek sens o ile wszystko się przyjmie i przetrzyma zimę. Myślę, że bez poprawek się nie obejdzie
Powiem Ci, że przez chwilę chodził mi taki pomysł po głowie aby całą skarpę obsadzić różnej wielkości kulkami buksowymi i utopić je w hakonkach (kocham tę trawę i chyba z wzajemnością ). Buksy dają efekt całoroczny. Hakonki startują dość wcześnie (kwiecień) a potem długo ładnie wyglądają nawet zimą

W czerwcu wrzucałam kilka fotek podpatrzonej skarpy chyba zupełnie bezobsługowej.
Możesz zerknąć tutaj w połowie wpisanych postów



Wiem, wiem.. ja zmagam się również i widzę, że do tematu trzeba podejść jak Ty
Wydaje mi się, że jakbyś posadziła buksy w hakonkach to i tak byś dosadziła jeszcze coś innego... a tak jest bardziej wpasowana w Twój ogród Mi przeszło przez głowę zrobić tak z kosówkami, nawet Magnolia mi pomogła je ułożyć, ale to nie byłaby ja jednak
Co nie znaczy, że tak mi się podoba.

Na wiosnę zrobię na niej rabatę bylinową z elementami zimozielonymi i niech będzie. Dzięki za taki szczegółowy opis U mnie też zwierzątka w skarpie ryją.. w ubiegłym roku wyjadły mi dużo i dużo podkopały, niestety.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies