Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

mirkaka 07:54, 15 maj 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9528
Piękne zdjęcia z majówki, rozmarym miałam też tak posadzony na murku, niestety mimo dość łagodnej zimy przemarzł.
Gosiu podziwiam przepiękne tulipany, bardzo ciekawe kolorki

Bukszpany widać u Ciebie jak zawsze powalające, oby ćma ich nie zwąchała. Moje po chorobie grzybowej cięłam już w marcu, do gołych gałęzi kilka, teraz wyglądają koszmarnie, i te cięte do gołych i te którym zostawiłam liście.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
basia3012 10:42, 15 maj 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9452
m_gocha napisał(a)
Dzięki Basiu! A nie przypala ją słońce?


Nie, jest dobrze. W słońcu jest bardzo duża, rosła już tam w ubiegłym roku a były dosyć duże upały. Więcej napisałam Ci u mnie.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Kawa 13:56, 15 maj 2019


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
uuu Gosia ale foty zapodałaś!
od razu chce się żyć szczególnie dzisiaj!

piękne rośliny a giełda kwiatowa cudna tyle kolorów!!!
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Dorota123 22:54, 16 maj 2019


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
m_gocha napisał(a)
Dorotko jaskinia ogromna i piękna. Mnóstwo korytarzy, komnat, podziemnych rzek, jeziorek i te niesamowite stalaktyty i stalagmity.... Cześć jaskini przemierza się pieszo a część można podziwiać z ławeczek wagoników. W ubiegłym roku byłam w Skocjańskiej Jamie. Też w Słowenii. Obie warte zobaczenia
Rozmaryn mnie wręcz zszokował swoją ilością, wielkością i bujnością... A jaki cudny zapach gdy dogrzało słońce...

Czy mi było żal opuszczać moją "bajkę"? Żal tylko na myśl, że mam kilka dni wolnego od pracy zawodowej i już oczyma wyobraźni widziałam ile to ja nadrobię zaległości ogrodowo-domowych. Ale pomyślałam, że to trochę chore podejście, być więźniem własnego ogrodu. Na szczęście piękne krajobrazy Chorwacji i Słowenii zrekompensowały mi te wyrzuty sumienia, tym bardziej, że prawie cały weekend majowy u mnie w Małopolsce padało.
Polecam do zwiedzania w Czechach Jaskinię macochy, ta najbardziej mi się podobała z tych co zwiedzałam. Zwiedza się ją płynąc tratwą po krystalicznie czystej wodzie, która miejscowo podświetlona jest od dna. Ma też cudowne wyjście wśród wysokich gór (z których macocha zrzuciła przybrane dziecko...dziecko przeżyło) No i fantastyczne zakończenie, gdy z ciemności wypływa się z jaskiń. Mnie zostały już tylko wspomnienia, zdrowie nie pozwala mi na wyprawy.
Oczywiście nie możemy być więźniami domów, ogrodów. (teraz sobie uświadomiłam, że ja właśnie jestem takim więźniem) Trzeba też korzystać z innych przyjemności.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
MirellaB 08:21, 02 cze 2019


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Gosiu obejrzałam dokładnie wszystkie wyjazdowe fotki - super

A teraz czekam na zdjęcia z Twojego ogrodu
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
m_gocha 22:56, 19 cze 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
mirkaka napisał(a)
Piękne zdjęcia z majówki, rozmaryn miałam też tak posadzony na murku, niestety mimo dość łagodnej zimy przemarzł.
Gosiu podziwiam przepiękne tulipany, bardzo ciekawe kolorki

Bukszpany widać u Ciebie jak zawsze powalające, oby ćma ich nie zwąchała. Moje po chorobie grzybowej cięłam już w marcu, do gołych gałęzi kilka, teraz wyglądają koszmarnie, i te cięte do gołych i te którym zostawiłam liście.
Mirka! Te łany rozmarynu mnie zachwyciły - zarówno widok jak i niesamowity zapach gdy słońce mocniej dogrzało

Bukszpany mają się dobrze (tfu! tfu! oby nie zapeszyć )
Przeglądam te moje buksy co jakiś czas i gdy widzę jakieś pajęczyny to już drżę (ale póki co to tylko pająki ) Zdarza się też, że przy tym przeglądaniu nagle jakaś ćma wyleci ze środka krzewu (na szczęście to nasze rodzime). I tak sobie myślę, że gdyby pojawiła się ćma bukszpanowa to byłby spory problem dokładnie spryskać - gałązka po gałązce zwłaszcza tego największego buksa

Muszę wreszcie wywiesić pułapkę na te azjatki

A skoro mowa o bukszpanach to kilka fotek ku pamięci - bo za jakiś czas może się okazać, że to gatunek wymarły.
Z żalem czytam na forum wypowiedzi, żeby w przypadku pojawienia się ćmy nie walczyć o bukszpany bo to zbyt droga i trudna walka a najlepiej zastąpić je np. cisami



Lubię jak bukszpany pokrywają się takim jasnozielonym wiosennym futerkiem
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 22:59, 19 cze 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 23:03, 19 cze 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544


Niestety w jednej z bukszpanowych obwódek padły mi dwa krzaczki. Wycięłam ale niestety nie miałam kiedy sąsiednie opryskać na choroby grzybowe

W ubiegłym roku zaczęły mi żółknąć a w tym roku niestety wyglądały już tak


____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 23:52, 19 cze 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
basia3012 napisał(a)


Nie, jest dobrze. W słońcu jest bardzo duża, rosła już tam w ubiegłym roku a były dosyć duże upały. Więcej napisałam Ci u mnie.
Basiu czytałam o żurawce u Ciebie
Długo mnie nie było na swoim wątku ale czasem udawało mi się w tym moim niedoczasie zerknąć do ulubionych ogrodów na O.
A to moje jedne z bardziej ulubionych żurawek

____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:04, 20 cze 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Kawa napisał(a)
uuu Gosia ale foty zapodałaś!
od razu chce się żyć szczególnie dzisiaj!

piękne rośliny a giełda kwiatowa cudna tyle kolorów!!!


Kamila! Teraz kolorów już i u nas dostatek Choć trwający prawie miesiąc deszcz a potem od razu przeskok w upały ponad 30 stopni nie sprzyjały długiemu cieszeniu się tulipanami, hiacyntami, czosnkami, piwoniami....

A to moje ostatnie kwitnące tulipany - kwitły jeszcze początkiem czerwca

Tulipany botaniczne Little Beauty


i delikatnie kremowe (a może to ecru?) - niestety chyba zapodziała mi się etykieta
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies