Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Pokaż wątki Pokaż posty

Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Rojodziejowa 22:07, 13 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8099
Judith napisał(a)

Asia, ale nie widać tego paska . Nie wiem, co tam jest i jaka jest wielkość paska.


No na razie nic nie ma
Tu widać od innej strony:

A tu zbliżenie na tą część. Stoją tam właśnie bergenie i hakone w doniczkach. A wbity nóż zaznacza dokąd jeszcze odetnę trawnik.

Bergenie stały w słońcu i już liście mają przebarwione. Trochę mi to przebarwienie czerwonawe teraz nie pasuje, lepiej by było, gdyby się przebarwiały razem z klonem. Nie jestem do nich przekonana. Na razie co bym tam nie ustawiła, to mi nie pasuje.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Judith 22:12, 13 sie 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9599
Teraz czaję bazę. Dałabym tam tylko hakone. Z bergeniami - jak dla mnie - to zbyt wiele, szczególnie, ze hakone sie rozrosną.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Rojodziejowa 22:21, 13 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8099
Tak też mi przyszło do głowy, bo najmniej takie rozwiązanie namiesza

____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
pawel2806 22:36, 13 sie 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Dawaj hakone
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Rojodziejowa 22:52, 13 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8099
orajt
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
sylwia_slomc... 23:42, 13 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Rojodziejowa napisał(a)


Sylwia, ja irysowe nemo jestem Jak to poznać?

Jedne, to bardziej jakby cebule miały i jak je wykopywałam to nie były takie pozlepiane, a wyglądają tak jak kwitną:


a te żółte z ładnymi liśćmi z kolei takimi jakby wachlarzami rosły. Tu jeden wachlarz.

Kwitną w rożnym terminie.

Te pierwsze to może może holenderskie skoro cebulki miały, albo japońskie jakieś.
A te drugie w takim razie posadź tak by miejsce miały bo jeśli to te co o nich myślę to bardzo szybko spore kępy budują i występują w naszym kraju w naturze w pobliżu zbiorników wodnych, ale radzą sobie też na rabatach dobrze. U mnie niestety łapią mszyce dość często.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 23:56, 13 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Rojodziejowa napisał(a)
No więc ostatnia fotka przed przycięciem ładnoliściastych irysów.

Wsadzone:
-3x polestar w rządku (stwierdziłam, że nie może u mnie być bez żadnego rządka, zobaczymy, czy zostanie tak, czy za rok potetrisuję)
- 2 tawuły szare ( mam zamiar je ciąć mocno jak juz przekwitną, a zanim wszystko nie ruszy to ciut ożywią zakątek)
- za najwyższymi irysami jest mała gałązka zawilca jesiennego, ale na wiosne wezmę ładniejszy kawałek od mamy.
- paprocie od mamy
- 2 kupione paprocie nn
- 1 hosta big daddy
- 1 hosta american halo
- 2 brunnery
- 1 hakone
- hosty stiletto w części zostawiłam pod klonem, a trochę dałam przed hortensje

Za taboretem jest jeszcze pasek wolnego miejsca i tam się zastanawiam co dać. Do dyspozycji mam:
7 bergenii Rotblum
3 hakone zielone
3 barwinki z białymi kwiatkami
W pierony Stiletto

Tych irysów nie musisz przycinać, to te żółte? Jak tak to nie musisz, bez problemu się przyjmą. Od razu Się przygotuj na powiększanie tej rabaty za jakieś dwa lata bo jeśli fotka nie kłamie o=i te odległości takie to się nie zmieści na niej to wszystko nawet przy mocnym cieciu tawuł. Irysy, hosta big daddy i paprocie pożrą wszystko wokół. Barwinka nie dawaj tam już bo on też zeżre sporo i ciężko go opanować.
widziałaś moje hosty nad rowem? To krzaczki sadzone z pojedynczych roślinek po 4 sezonach maja metr średnicy prawie każda jedna, a to hosta o średnim wzroście. Big daddy jest o wiele większa od tych moich nad rowem, wiec obstawiam średnicę minimum dwa metry i wysokość koło metra lub więcej nawet, nie pamiętam dokładnego jej wzrostu, ale wiem, że ona z tych gigantycznychPaprocie zaś pójdą rozłogami. Tawuły szare piękne dopiero od wielkości przeszło pół metra, bo wtedy te ich gałązeczki są dłuższe obsypane po długości kwieciem( choc nie wiem, którą masz odmianę może są jakieś karłowe, nie wiem)
Rządzę Ci tu trochę, ale wiesz, że to z serca żebyś potem nie była zdziwiona lub rozczarowana, albo zawiedziona, że nikt nie powiedziałPlanując rabatę zwykle chcemy, żeby od razu ładnie i gęsto było, jednak lepiej zastanawiać się jak ona będzie wyglądała za np.5 lat, żeby nie trzeba było co rok lub dwa przerabiać od nowa

W chwili obecnej rabata wyszła cudnie, za dwa lata już będzie mocno gęsto
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 00:02, 14 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Rojodziejowa napisał(a)


No na razie nic nie ma
Tu widać od innej strony:

A tu zbliżenie na tą część. Stoją tam właśnie bergenie i hakone w doniczkach. A wbity nóż zaznacza dokąd jeszcze odetnę trawnik.

Bergenie stały w słońcu i już liście mają przebarwione. Trochę mi to przebarwienie czerwonawe teraz nie pasuje, lepiej by było, gdyby się przebarwiały razem z klonem. Nie jestem do nich przekonana. Na razie co bym tam nie ustawiła, to mi nie pasuje.

A ja bym nie dała ani bergenii, ani hakone tylko pierwiosnki japońskie kandelabrowe lub ząbkowane. Liście piekne od wiosny , kwitnace ładnymi kolorami i skoro wcześniej na brzegu jest hostowisko to one z innymi liśćmi w podobnym klimacie będą. Ewentualnie na samy końcu tej rabaty do pierwiosnków powtórzyć jeszcze jedną z tych hakone
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Joann 00:02, 14 sie 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2031
Też jestem za hakone
____________________
Joanna Ogród długi
olciamanolcia 16:58, 14 sie 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 6793
sylwia_slomczewska napisał(a)

)Planując rabatę zwykle chcemy, żeby od razu ładnie i gęsto było, jednak lepiej zastanawiać się jak ona będzie wyglądała za np.5 lat, żeby nie trzeba było co rok lub dwa przerabiać od nowa



Jakie to mądre i jakie znajome U mnie było tak prawie z każdą rabtą na początku jak zakładaliśmy ogród. Pamiętam jak robiłam rabatę ( w miejscu gdzie mam werbenę patagońską) trawiastą- " Daj trawę tu i jeszcze tu ! O i tu! I tu też, bo pusto a za trzy lata przesadzałam bo wszystko tak się rozrosło.To samo było pod brzozami- przez pierwszy sezon były same prześwity a teraz busz straszny oczywiście pozytywnie straszny
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies