Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek frontowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek frontowy

ziele 21:41, 01 lip 2016


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
wrobelki napisał(a)
Witam Cię Aniu Chyba już wybrana jutro będę w szkółce mam nadzieję że dostanę Róża Artemis za Twoją radą jak zobaczyłam to się zakochałam Przepiękna jest Jak tylko będę miała chwilkę w nocy to pooglądam sobie Twój ogródek

Serdecznie zapraszam
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
wrobelki 22:23, 04 lip 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Kolejne zakupy u mnie dziś nakupiłam, ale zdjęć nie zdążyłam zrobić postaram się jutro nadrobić Kurcze czemu tak jest, że szałwia to tylko w necie i kulki bukszpanu też Co namówię już eMa, żeby po kulki jechał ze mną to przywożę inne rośliny, a kulek jak nie było tak nie ma Już się ze mnie śmieje, że kupie wszystko tylko nie kulki .

W tym tygodniu na pocieszenie dostałam tawułki 'Golden Princes', lawendę duuużo lawendy i runianke (oby za dużo słońca nie miała) bo bardzo mi się podoba

Za to dalej poszukiwane szałwie (najlepiej 'deep blue')
kulki bukszpanu szt 7
i dziś wymyśliłam hostę 'Cracker Crumbs' lub 'Lemon Lime' w zastępstwie za żurawki
Toszko czy ja nie przesadzam z moimi chciejstwami w przedogródku? Jeśli tak to besztaj postaram się narysować co gdzie ma być
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
Toszka 22:40, 04 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
to rysuj, bo jak czytam o twoich zakupach to zastanawiam się czy my cały czas o tym samym kawałku ogródka mówimy A może już trawnika nie będzie, aby chciejstwa upchnąć

Jedno mnie uspakaja - masz jeszcze kawał ogrodu i będziesz mieć miejsce na przesadzanie

Odnośnie Perovskii ... o ile mi wiadomo winorośl lubi wapienne podłoże i sucho (czy moze tylko we Francji tak lubi?), a więc kontynuując, to na skarpie możesz gdzieś w okolicy szkółki nasadzić całą połać Perovskii. Ona lubi słońce, ubogą glebę, wapienną, sucho, korzeni się bardzo głęboko. Roślina miododajna. Zdrowa. Jedynie od nadmiaru wilgoci i nawożenia moze łapać niegroźnego grzyba u nasady (tak samo jak lawenda czy szałwia). Pięknie pachnie, bardziej lawendą. Niebiesko-srebrne patyczki ścina się dopiero wiosną. To może być znakomita ozdoba twoich skarp. Co ważne, niebanalna ozdoba. Wartością dodaną jest niesamowity efekt oszronienia.

Perovskia jest w dwóch wielkościach - normalnej, nawet do 1,50m i mniejszej, 'Little Spirit' do ok. 60cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
wrobelki 23:46, 04 lip 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Przedstawia się to mniej więcej tak:



Zielony pasek przy gazonach to runianka kiedyś
przed nią łuk z szałwii 'deep blue'
W kąciku przy płocie poletko lawendy i trzmielina na pniu, dalej limki ( które muszą mieć przerwę pod ścianą bo tam susza totalna) i Nigry, które już rosną
Zostawiamy kulki bukszpanowe, ale czegoś mi brakuje przy chodniku dlatego pisałam o hostach. Dałabym je zamiast żurawek na małej rabatce i po drugiej stronie chodnika przy kulkach W kamyku rosnące rozplenice przed nimi róże 'Artemis' 5 szt i dalej tawuły ' Golden princes' sadzone co 45 cm tak by były kulkami

Czy przekombinowałam?
Nie kupiłam jeszcze szałwii, host, kulek i róż więc ewentualnie mogę z któregoś zrezygnować
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
Toszka 00:14, 05 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Miej tylko na uwadze, że rozplenica ma fontannowy pokrój i w dobrych warunkach po 3 latach ponad metr średnicy. Nie wiem czy nie przykryje róż.

Szczerze powiem, że ta masa kółek na obrazku przytłoczyła mnie... pogubiłam się gdzie co i jak
cały czas kamień mi nie pasuje...on tam jak pięść do oka... ale ty tu rządzisz
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
wrobelki 00:32, 05 lip 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Obrazek jakoś nie oddaje tego jak jest rzeczywiście jutro zrobię zdjęcia. Przymierzę lawendę to będzie lepiej widać. Ja też jak patrze na to co naskrobałam to się wydaje że tam masakra jest, a na prawdę to pusto jakoś
Widzisz Ty piszesz, że rozplenica zasłoni róże, a ja się zastanawiałam czy będzie ją widać z za róż bo wyczytałam, że 'Hameln' ma 50-60 cm wysokości i tyle samo na szerokość. Dlatego róże ( 'Artemis' ok 70 cm wysokości) planowałam tak jakby na styku dwóch (między żeby nie zasłaniały).
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
wrobelki 20:34, 05 lip 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Tak to wygląda w trakcie sadzenia Na bałagan nie patrzymy


łan lawendy oczywiście brakło 3 szt

runianka dziura jest celowa tam będzie podest z lampą

I tawuły
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
jolka 21:01, 05 lip 2016


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
O kurczę, ale akcja!! Super, extra, przemyślane nasadzenia.
Już pięknie wygląda, a co dopiero będzie za rok


Z ciekawością przeczytałam, co Toszka napisała o perovskii.
Też mam całą skarpę do zagospodarowania (raczej przyszły rok),
może to jest jakiś pomysł również dla mnie... Muszę coś poczytać o tej roślinie.
____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
anbu 21:05, 05 lip 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Ale ładnie już to wygląda A co dopiero będzie za rok, tak jak Jola pisze ..
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 21:08, 05 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
wróbel, a ty runiankę na słońce dajesz... z szałwią???

Ona do cienia i półcienia. A jeśli słońce to musi mieć wilgotno. Sprzeczność interesów z szałwią.

Chyba dzisiaj przytomniej myślę, albo te kółka jakoś się rozjaśniły
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies