Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

galgAsia 13:10, 11 paź 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
inka74 napisał(a)
Asia - a ty masz jakiś sprawdzony przepis na nowy zakwas? Kasia sorry, że historie chlebowe ale po ostatnim chlebku od Sarenki zapragnęłam wrócić do pieczenia. tylko zakwas poprzednio gotowy dostawałam...

Kasi chlebek też pamiętam, mniam, mniam. Najlepszy poczęstunek z masełkiem )))

Ha, następna "zarażona" Dobrze, dobrze...
Najprostszy przepis na zakwas: Duży słoik (ja używam takiego po dużym majonezie, chyba 750-800ml), mąka żytnia razowa 2000, woda (przegotowana, przefiltrowana, byle nie gorąca). Takie same ilości wody i mąki - objętościowo: np. kilka łyżek mąki i tyle samo wody. Można na szklanki, ale wtedy słoika nie starczy i trzeba wyrzucać, Szkoda. Mieszamy wodę z mąką do konsystencji papki. Przykrywamy folią spożywczą podziurkowaną i odstawiamy na 24h. Może stać przy kaloryferze, może w kuchni na blacie blisko kuchenki.
2 dzień - dokładamy taką samą ilość wody i mąki, mieszamy, przykrywamy, odstawiamy. Już teraz można zobaczyć, że coś się dzieje - zaczyna bąblować.
3 dzień - powtórka.
4 dzień - tak samo.
Warto pamiętać, żeby zakwas miał konsystencję papki, gęstej śmietany - nie za dużo wody. Dodawanej mąki i wody powinno być zawsze więcej niż tego, co już jest w słoiku - dlatego lepiej zacząć od niewielkich ilości.
Po 4 dniach można już nakarmić zakwas do ilości w wybranym przepisie i piec. Młody zakwas może być słaby na początku - dodatek drożdży (ilość minimalna) mile widziany. Jak masz go za dużo i musisz odjąć, bo się nie mieści - przełóż do innego słoika, trochę podkarm i rozcieńczonym podlej kwasoluby.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
jolanka 13:11, 11 paź 2019


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Przepraszam, nie wyjaśniłam dlaczego lepiej pierwszy raz zdobyć zakwas od kogoś. Prawidłowo zrobiony, potrzebuje na dojrzewanie ok 6-7 dni, tyle trzeba codziennie go dokarmiać. Inaczej chleb nie będzie dobrze rósł, nie będzie dobrze spulchniony. Teraz nie mam już czasu, jeśli ktoś będzie chciał to dokładnie wytłumaczę później

Ooo, zobaczyłam już wpis Asi Super
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
galgAsia 13:12, 11 paź 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Chyba się zdublowałyśmy, Jolu .
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
inka74 13:22, 11 paź 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Asia dziękuję. Jak sezon grzewczy zacznę - nastawię.

Kasiu wrzuciłam u siebie różę na pierwszy rzut podobną do twojej Jude ale dopiero jak się mocniej rozwinie można więcej ocenić
https://www.ogrodowisko.pl/watek/6603-przerwa-na-kawe?page=880#post_7
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Kasia_CS 13:26, 11 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
galgAsia napisał(a)


Ja się zabezpieczam przed ewent. zepsuciem zakwasu - zawsze mam skitrany wysuszony. Piekę chleb już wiele lat i tego ze sklepu to w zasadzie nie jemy - no chyba, że na jakimś wyjeździe, jak się już skończy ten upieczony w domu . Nie smakuje za bardzo... Chcesz zakwas? - to Ci dam


No to mnie zabiłaś, bo nawet nie wiedziałam, że istnieje taka opcja jak suszenie zakwasu!

Słuchaj, nie kłopocz się, zrobię sobie masz jakąś ulubiona mąkę żytnią?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 13:31, 11 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Mary napisał(a)

U mnie carex montana Raureif trochę się przypalała jak dotykała kostki. W połowie lipca ją ścięłam, bo słabo to wyglądało.

Też mi się zakwas zepsuł. Robiłam nowe i cały czas nie jestem zadowolona. Zła partia mąki może. Ale teraz idzie zima, ogrzewanie włączone to mam lepsze warunki do hodowania zakwasu, więc mam nadzieję, że zakwas wyjdzie na prostą.


No na kostce to jednak jeszcze cieplej, więc ale miała prawo zbuntować.

No zakwas od Ciebie bardzo długo mi służył-pamiętam jak mówiłaś, że wtedy zapomniałaś dokarmić i też padł no właśnie cieszę się z sezonu grzewczego, bo i chlebki do wyrastania będą miały lepsze warunki
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 13:37, 11 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Zana napisał(a)


Ja tę różę uwielbiam, ale ja to mam takie skłonności do jakichś kolorów nie ten teges.
Ale u mnie to ona sobie nie radzi kompletnie kwitła pięknie w pierwszym roku, siłą rozpędu w drugim roku. A teraz klapa totalna. Mój ogród nie dla róż, niestety. Może spróbuję z nią jeszcze raz, ale w innym miejscu.
No i pozostałe róże muszę też przemyśleć, bo raczej kiepsko sobie jednak radzą.


Hihi, no ja muszę ewidentnie na żywo ją oblukać, czy mnie drażnić nie będzie.. i odpowiednio dużo miejsca jej znaleźć, bo jednak czytałam, że baaardzo się rozrasta skubana i ma masywne pędy.

Masz słoneczną rabatę, może tam
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 13:39, 11 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
anabuko1 napisał(a)

Bardzo fajny pomysł z tym suszony zakwasem .
Ja też co tydzień piekę swój chlebek. Na zakwasie oczywiście .


No to naprawdę dobry pomysł, nigdy na to nie wpadłam, ani nigdzie nie natknęłam na taki sposób.

Gosiek33 napisał(a)
Właśnie po długiej przerwie nastawiłam zakwas to zaraźliwe

Jak wszystko co fajne u nas na O

galgAsia napisał(a)


No gratuluję . Tutaj, zdaje się, wszelkie "zarazy" szybko się rozprzestrzeniają

Ototo
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 13:46, 11 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Poppy napisał(a)
Ha, doczytalam, ze HErcules juz jest super.
I teraz sie wahasz nad Novalisem
Sie porobilo

Galgasia, wlasnie, musze wysuszyc zapasowy zakwas, na wszelki wypadek, zawsze zapominam. I co jakis czas przezywam jak mrowka okres, ze moglabym go stracic.
Na szczescie ten wieloletni jest juz mocny i znosi powazne zaniedbania bez szwanku.


No jakoś tak mi się zrobiło, że poszłam za ciosem-trochę dlatego, że kojarzyłam ją w moim ogrodniku, gdzie aktualnie mają róże -40% ceny róż w donicy. To już się robi cena jak za goły korzeń, a dużo lepsze ukorzenienie na starcie i warto było wziąć.

No ten Novalis..ech.. no kuszą mnie te bukiety kwiatów
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 13:49, 11 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
inka74 napisał(a)
Asia - a ty masz jakiś sprawdzony przepis na nowy zakwas? Kasia sorry, że historie chlebowe ale po ostatnim chlebku od Sarenki zapragnęłam wrócić do pieczenia. tylko zakwas poprzednio gotowy dostawałam...

Kasi chlebek też pamiętam, mniam, mniam. Najlepszy poczęstunek z masełkiem )))


Spoko, poza tematem różanym, chleb też mnie interesuje chętnie skorzystam z porad, bo dziś nastawię jak wrócę do domu.

Iwonka :*
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies