Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Makusia 12:41, 03 lip 2020


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Dominika11 napisał(a)
o widze, ze cos kombinujecie - no ciekawam efektów


Ja też
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 12:43, 03 lip 2020


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
makadamia napisał(a)
Ponieważ też chcę mieć swój udział w powstawaniu takiej ślicznej rabaty (a co), to sugeruję poprawienie linii, żeby była mniej trójkątna a bardziej zaokrąglona


Wiedziałam! Czekałam z utęsknieniem na Cię!
Rabata nie jest w rzeczywistości tak trójkątna, jak na tym zdjęciu. Wygląda bardziej tak:


Niemniej jednak kształt jest do korekty, ale nie bardzo, bo z drugiej strony rabata łaczy się ze ścieżką już istniejącą, więc mnie manewrami ogranicza.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
AngelikaX 13:19, 03 lip 2020


Dołączył: 02 mar 2015
Posty: 7209
Przyszedł Adam... yyyyeeee znaczy ja ( filmikiem z Yt skutecznie mnie przywołałaś )

Cisy sadziłabym w dwóch rzędach dość ciasno nawet co 40cm - w sensie patrze na swoje też 60 płytki w salonie (bo takie chyba masz na tarasie i łatwiej mi miarą się odnieść) na taki prostokąt powiedzmy 1,50 długości to wychodzi mi 5 sadzonek x 2 rzedy to będzie 10 na jeden 150centymetrowy.
Wychodzi z liczenia mi, że od ściany domu (drzwi tatasowych) do krawędzi donicy jest jakieś 3 m (liczę rzedy Twoich płytek na tarasie)) to łądnie się te klocki głębokie na 50cm skomponują, żeby i hakone i jakieś cebulowe się zmieściły
Nie wiem jaką masz szerokość tej rabaty od tarasu do drzwi garażu, ale tak na oko to myślę, że będzie spoko jak prostokąt na końcu będzie miał 1,50-1,80cm ("doklejony" do tarasu) drugi od lewej strony ciut odsunięty (szeroki na 1,20-1,30) aby trochę przysłaniał ten pod ścianą i kolejny od prawej także węższy powiedzmy ok90cm... wszystkie od siebie w równych odległościach, tak aby ten z przodu nie był w równej linii z tymi już posadzonymi przy schodku.. mam nadzieje, że rozumiesz że do rozszyfrowania te moje wypociny są
____________________
Na zielonej... trawce :) *** Wizytówka
Makusia 13:55, 03 lip 2020


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
AngelikaX napisał(a)
Przyszedł Adam... yyyyeeee znaczy ja ( filmikiem z Yt skutecznie mnie przywołałaś )

Cisy sadziłabym w dwóch rzędach dość ciasno nawet co 40cm - w sensie patrze na swoje też 60 płytki w salonie (bo takie chyba masz na tarasie i łatwiej mi miarą się odnieść) na taki prostokąt powiedzmy 1,50 długości to wychodzi mi 5 sadzonek x 2 rzedy to będzie 10 na jeden 150centymetrowy.
Wychodzi z liczenia mi, że od ściany domu (drzwi tatasowych) do krawędzi donicy jest jakieś 3 m (liczę rzedy Twoich płytek na tarasie)) to łądnie się te klocki głębokie na 50cm skomponują, żeby i hakone i jakieś cebulowe się zmieściły
Nie wiem jaką masz szerokość tej rabaty od tarasu do drzwi garażu, ale tak na oko to myślę, że będzie spoko jak prostokąt na końcu będzie miał 1,50-1,80cm ("doklejony" do tarasu) drugi od lewej strony ciut odsunięty (szeroki na 1,20-1,30) aby trochę przysłaniał ten pod ścianą i kolejny od prawej także węższy powiedzmy ok90cm... wszystkie od siebie w równych odległościach, tak aby ten z przodu nie był w równej linii z tymi już posadzonymi przy schodku.. mam nadzieje, że rozumiesz że do rozszyfrowania te moje wypociny są


Przyznaj, że filmik, jest świetny

W drodze wyjątku rozumiem wszytko
Choć rabaty faktycznie nie zmierzyłam...No i między ścianą domu, a rabatą jest opaska granitowa.

Mam dodatkowe pytania
- Myślisz że ten najbardziej tylny prostokąt powinien być zaraz przy opasce? Czy między nim, a opaską jeszcze hakone powinna być?

Ma być tak?



Tylko ten najkrótszy bardziej oddalony od tarasu. Bardziej w lewo.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
AngelikaX 14:19, 03 lip 2020


Dołączył: 02 mar 2015
Posty: 7209
Świetny filmik zgadzam się bez dwóch zdań

Odpowiadam na pytania

Prostokąt najbardziej tylny nie musi być przy opasce bo przecież i tak pójdzie w szerz także spokojnie daj mu trochę miejsca latwiej bedzie Ci go ciąc i za nim nie sadzilabym hakone.
I zrobiłbym go ciut krotszego (z 3 kratki) środkowy i pierwszy wysunelabym do przodu


____________________
Na zielonej... trawce :) *** Wizytówka
Nowa12 18:47, 03 lip 2020


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Makusia napisał(a)


Agatko drugi raz bym katalpy nie wybrała- kupiłam ją na etapie, gdy zupełnie i w ogóle nie znałam się na roślinach nic, a nic. Ale rośnie i jest. Za duża, żeby przesadzić, za ładna mimo wszystko, żeby wyrzucić. Niestety zaszłości ogrodowe się za mną ciągną- co mi do głowy strzeliło, żeby z dwóch stron tarasu dwa różne drzewa posadzić? Rożny pokrój, rożny kolor, różna pora startu...Ech...


Katalpy też bym nie posadziła głównie z powodu późnego startu. Ale jak już ruszy to piękna kula z niej jest.
U mnie przy ruchliwej drodze w mieście z 2 stron posadzili katalpy szczepione. Wystarczyła jedna zima i połowa katalp ma łysą koronę a puszcza od korzenia zwykła. Wygląda to paskudnie i teraz nikt z tym nic nie robi.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Gruszka_na_w... 20:57, 03 lip 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Bardzo dobry plan nasadzeń i pięknie wyszedł ten taras. Kolejny krok zrobiony.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
galgAsia 09:46, 04 lip 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Żeby nie było... cały czas śledzę i podglądam, plany bardzo zacne się kroją
Przyznam, że też czekałam na pojawienie się Makadamii
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Marzenaka 15:58, 05 lip 2020


Dołączył: 22 mar 2015
Posty: 1575
Twój ogród niesamowicie dojrzał. Pamiętam początki, te dylematy...
____________________
Ogród Marzeny
Monia81 19:50, 05 lip 2020


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 7922
Bardzo fajna rabata się tu szykuje, świetny pomysł na te ciski, dorzuciłabym w to tak jak dziewczyny piszą ciemierniki, długo kwitną i świetnie wyglądają, będą wypełniać fajnie przestrzeń, no i wczesną wiosną będzie na czym oko zawiesić... tarasik bomba buziak
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies