Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak feniks z popiołów

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak feniks z popiołów

DorKa 15:30, 20 wrz 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Jaki piękny plan! Twojego autorstwa ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
wiklasia 19:21, 20 wrz 2018


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
DorKa napisał(a)
Jaki piękny plan! Twojego autorstwa ?

Dorko - to zasługa programu, w którym go rysowałam. Ja tak prosto czy po łuku nie umiałabym
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Brzozowadzie... 21:53, 20 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Wow, ale ładny planik. Chciałabym mieć taki mojej działki. Od razu wszystko ładnie widać
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 22:07, 20 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Ja nie jestem dobrą planistką, na pewno dziewczyny lepiej podpowiedzą, ale od razu nasuwa mi się, że na herbowej posadziłabym jedno ładne drzewko np. klona ściętolistnego(haha, ja takiego wybrałam i dlatego mi się podoba i polecam)albo trzy kolumnowe buki wzdłuż ogrodzenia. Te buki można by posadzić tez po drugiej stronie ścieżki, a na herbowej jedno okrągłe drzewko. Nie wiem, ile dokładnie masz tam miejsca. A jeśli nie chcesz się zasłaniać drzewami, to mi Hania poleciła wpleść w moją frontową rabatę takie ołówkowe cisy typu Wojtek. Fajnie to wygląda. Może sprawdziłoby się i u Ciebie. Taki kolumnowy cisek ładnie wyglądałby też na tej rabacie przy śmietniku i jakieś trzy kulki.
A przy tarasie podobnie coś wyższego, tylko może jakąś pergolę obsadzoną różami i powojnikiem, jeśli masz tam sporo słońca.Osłoniłabyś się trochę od widoku sąsiadów na tarasie. Myślę o tym miejscu, gdzie rośnie chyba jakiś niski żywopłocik.
Tak sobie piszę, co mi przyjdzie na myśl. Ale może będzie jako punkt wyjścia. Hania jest super pomocna w takich planach. Potrafi myśleć całościowo
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 22:28, 20 wrz 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Ostatnio na forum było kilka takich przypadków, gdzie gwałtownie trzeba było zmieniać koncepcję nasadzeń, a nawet plan ogrodu, bo za płotem zaczęły się dziać niepokojące działania. Jako że i u mnie też zaistniała taka sytuacja, nauczona przykrym doświadczeniem, optuję za:

drzewami na froncie- pasowałyby jakieś w roli strażników wejścia (umbry- wtedy kilka) lub jakiś jeden porządny egzemplarz. Mam dylemat- bo drzewko pasowałoby mi na herbowej a ona zajęta przez Arnolda oczara. Po kilku latach obcowania z oczarami stwierdzam, że ich popularność związana jest z krótkim okresem atrakcyjności wiosną i jesienią, większość sezonu to wizualnie spory zielonolistny krzaczor, ale rozumiem, że możesz do niego pałać uczuciem. Narożnik na prawo od bramy też kusi, żeby tam coś wsadzić.

drugim newralgicznym miejscem wydaje mi się taras. Na zdjęciach widoczne są ślady obecności małych dzieci i domyślam się, że raczej nie dysponujesz taką ilością wolnego czasu, żeby delektować się długotrwałym wylegiwaniem na tarasie, ale...za kilka lat to się zmieni. Taras jest powyżej gruntu, płot jest ażurowy- nie wiem, czy lubisz intymność Wyższe akcenty w tym miejscu wprowadziłyby element prywatności.
Nie wiem również, czy dobrze radzę, bo moim sąsiadom brak prywatności nie przeszkadza. Oni mają potrzebę współuczestnictwa i wręcz dążą do minimalizacji przesłon.

Edit AgatkoBuziak!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
wiklasia 00:23, 21 wrz 2018


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Agatko - na herbowej posadzony jest krzaczor co się zowie oczar - docelowo mogę liczyć na jakieś 3 do 5 m - na razie mikrus, ledwo co do uda sięga, ale liczę na jakiś skok rozwojowy w jego przypadku.
Przy śmietniku też by mi się tak jak piszesz przydało coś wyższego. Myślałam o sumaku tylko jakimś uszlachetnionym coby nie szalał z odrostami lub inne drzewo o podobnym pokroju korony (tylko jakie?)
Pomysł przesłonięcia tarasu do mnie przemawia - dumam nad tym
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Brzozowadzie... 10:43, 21 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Wiklasiu, jeśli nie chcesz ruszać oczara z frontowej, to posadziłabym po drugiej stronie ścieżki trzy ładne drzewka (ale, Haniu, chyba nie wiśnie, one zbyt często chorują, z tego co czytam na O.) i powtórzyłabym to samo przy śmietniuku. Żeby nie było chaosu. Ale to ja, jestem dość uporządkowana

Sumaka bym odradzała widząc jak sąsiedzi przez cały sezon walczą z konkretnymi odrostami. Mi na frontowe drzewka pasują klony, ambrowce, buki i oczywiście jarząby
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gosialuk 15:48, 21 wrz 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Sumaki odmianowe nie wypuszczają tak odrostów.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
brukiew 16:11, 21 wrz 2018

Dołączył: 21 wrz 2018
Posty: 1
o, nie wiedziałem
wiklasia 19:39, 21 wrz 2018


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Agatko a te drzewka widziałabyś przed płotem czy za?
No i przy śmietniku to tylko jedno wejdzie

No właśnie Gosiu - chyba Hania z gruszkowego kiedyś mi pisała, że odmianowe nie puszczają odrostów, dlatego o tym sumaku pomyślałam, zwłaszcza, że sąsiadka od strony mojego śmietnika, (tyle, że na własnej działce) tez ma posadzone sumaki, które co roku poddaje zabiegowi pollardingu
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies