Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogropole- jeszcze nie ogród, ale już nie pole

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogropole- jeszcze nie ogród, ale już nie pole

AniMa 11:05, 25 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
kasja83 napisał(a)

Ale teraz na oprysk już za późno??

Tak??? a myślałam, że jeszcze można. Te co się wysiały, już zdążyły urosnąć....aj kby je teraz popryskać to nie będzie miało co się wysiać na wiosnę? Też chciałam pryskać....
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 11:13, 25 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
makadamia napisał(a)
Aniu, wrzucam kolejny rysunek, ale bardziej jako podkładkę do dalszych rozważań niż konkretną propozycję:


"Rozbiłam" powierzchnię trawnika, ale skutek tego taki, że rabaty wyszły mi strasznie wielkie.
Ten kwadrat w prawym górnym rogu będzie miał chyba ok 10x10m - czyli ponad 100 m2! Posadziłabym tutaj drzewa, pod nimi jakieś niskie trawiasto-bylinowe nasadzenia - może coś w rodzaju brzozowej u Lindsay?

Przy kotłowni zrobiłam jednak ten placyk gospodarczy. Nie ma co się oszukiwać - zawsze będzie potrzebne takie miejsce, gdzie można "na chwilę" zostawić kosiarkę, szlauch czy grabie. Dodatkowa korzyść jest taka, że można by wtedy pociągnąć ten żywopłot aż do ogrodzenia i zasłonić placyk basenowy od strony frontu.

Może kogoś zainspiruje ten rysunek i zaproponuje coś lepszego?

Kobieto miej litość nade mną - ja garba od plewienia dostanę
A tak poważnie:
placyk przy kotłowni nie musi być aż taki wielki, jest tam wyłożony chodnik z kostki. Na razie się sprawdza....
Zamknięcie thujami jest fajne i do przemyślenia - musiałabym jednak wszystko co tam juz mam wywalić....Qurczę....nad ta rabata będę sie głowić.
Z drugiej strony tarasu - na pewno poszerzę.
Pytanie?
Te szare pasy wzdłuż trawnika i tylnych rabat, to w założeniu kostka (ścieżka)? Też mi sie podoba - miałabym dostęp do tylnych rabat... a brązowy placyk to w założeniu basen lub warzywniak?.

Myślę i myślę...
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 11:15, 25 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Pszczelarnia napisał(a)
Trzmieliny mają grzyba. Podlej je bioseptem. I opryskaj.

Mnie się też wydaje, że z czasem potrzebny się będzie placyk koło kotłowni. Konewka, wąż na zwoju, będą zawsze.

A tuje z czasem wykończą różaneczniki konkurencją korzeniową (bardzo blisko posadzone).

Trzmieliny juz podlane....strasznie im listki opadają Mam nadzieję, ze nie wyłysieją.... Biosept dzisiaj kupię.

Wiem, że różaneczniki do przesadzenia. Cała tamta rabata złożona przed erą ogrodowiskową jest do poprawy
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
makadamia 11:40, 25 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
AniMa napisał(a)

Kobieto miej litość nade mną - ja garba od plewienia dostanę


Wiem, wiem, dlatego jeszcze myślę, jakby te rabaty ograniczyć.

AniMa napisał(a)

placyk przy kotłowni nie musi być aż taki wielki, jest tam wyłożony chodnik z kostki. Na razie się sprawdza....


Zauważ, że zamknęłam obecne przejście ze ścieżki na trawnik, więc w tej wersji placyk służyłby również komunikacyjnie. Trzeba, żeby był trochę z zapasem, żebyś nie musiała się gimnastykować, jak np.: będziesz jechała z taczką do kompostownika, a przy drzwiach będzie wąż do podlewania leżał.

AniMa napisał(a)

Te szare pasy wzdłuż trawnika i tylnych rabat, to w założeniu kostka (ścieżka)? Też mi sie podoba - miałabym dostęp do tylnych rabat... a brązowy placyk to w założeniu basen lub warzywniak?.


Tak jest

Ten kwadrat myślę, żeby zrobić w tym duchu(chodzi mi o same zasadzenia):
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862616213/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862627655/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063861105353/
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
JoannaDe 11:43, 25 wrz 2017


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
AniMa napisał(a)

Trzmieliny juz podlane....strasznie im listki opadają Mam nadzieję, ze nie wyłysieją.... Biosept dzisiaj kupię.
)


Aniu, nie martw się. Nawet jak wyłysieją to odbija w następnym sezonie.
Mojej tez listki leciały. A w tym sezonie śladu nie było.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Toszka 14:03, 25 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jesienny oprysk na chwasty jest jednym z najskuteczniejszych, bo właśnie na jesieni wszystkie rośliny kumulują zapasy na zimę w korzeniach. Oprysk też
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jazzy 21:33, 25 wrz 2017


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
lindsay80 napisał(a)


Marta na chwasty w trawniku dobry jest Fernando - ja miałam chyba u siebie cały atlas chwastów z koniczyną i mleczami w roli głównej i 2 tygodnie po pryskaniu jest czyściutko!
Ja tak miałam po Starane. U mnie głównie koniczyna się panoszy...
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Wendy79 21:47, 25 wrz 2017


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Anno, wypluj proszę wszystkie słowa o chęci na potencjalny deszcz u Ciebie! Za blisko mam :
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
anna_t 22:08, 25 wrz 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Ania może już za późno ale dopiero miałam chwilę zeby Ci namalowac o co mi chodzilo z ta eLką. oparlam się na rysunku Asi bo podoba mi się to otulenie roślinami scieżki do placyku.
ściezka w L z płyt i rabatka środkowa

____________________
Ania Nowocześnie z różanką
kasja83 07:18, 26 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
AniMa napisał(a)

Kobieto miej litość nade mną - ja garba od plewienia dostanę
A tak poważnie:
placyk przy kotłowni nie musi być aż taki wielki, jest tam wyłożony chodnik z kostki. Na razie się sprawdza....
Zamknięcie thujami jest fajne i do przemyślenia - musiałabym jednak wszystko co tam juz mam wywalić....Qurczę....nad ta rabata będę sie głowić.
Z drugiej strony tarasu - na pewno poszerzę.
Pytanie?
Te szare pasy wzdłuż trawnika i tylnych rabat, to w założeniu kostka (ścieżka)? Też mi sie podoba - miałabym dostęp do tylnych rabat... a brązowy placyk to w założeniu basen lub warzywniak?.

Myślę i myślę...

Dla mnie byłoby jeszcze czytelniej-jakby dało się skrobnąć na planie placyk itd. Mamy Aniu podobną bryłę domu-tylko jakby lustrzane odbicie. U mnie o tyle mniej fajnie, że mam skos przed domem-linia działki nie jest równoległa. Drażni mnie to.

Co do oprysku-ja nie wiem-zadałam pytanie
____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies