Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w remoncie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w remoncie

Pszczelarnia 12:00, 13 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Rozmyślam o tych dereniach. Na Insta w AcWi masz na górze w relacjach "Winterfire" i tam widać te układy dereniowe w stosunku do wyższych roślin.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Margerytka40 12:08, 13 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Pszczelarnia napisał(a)
Rozmyślam o tych dereniach. Na Insta w AcWi masz na górze w relacjach "Winterfire" i tam widać te układy dereniowe w stosunku do wyższych roślin.


Gdyby udało się od razu większe te oczary nabyć i pokusić się o niskie cięcie dereni może ma to sens. Eksperymentuję u siebie z d. White Gold i powiem, że na razie z powodzeniem udaje mi się utrzymać go na ok. 60 cm. Są szersze niż wyższe
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Pszczelarnia 12:19, 13 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A ja mam je do uda (75 cm) i nie tnę (tylko rewersy wyrywam, bo się trafiły). Tych nie trzeba tak ciąć non stop. Dopiero jak się gałęzie zestarzeją i pojawią się te "starcze" oznaki (ciemniejsza kora i mniej jaskrawe wybarwienie). Bo trzeba pamiętać, że to jest dereń rozłogowy (sericea) a nie biały (alba) lub świdwa (sanguinea).

https://www.youtube.com/watch?v=ZiGhgQFky5I
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Margerytka40 12:33, 13 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Pszczelarnia napisał(a)
A ja mam je do uda (75 cm) i nie tnę (tylko rewersy wyrywam, bo się trafiły). Tych nie trzeba tak ciąć non stop. Dopiero jak się gałęzie zestarzeją i pojawią się te "starcze" oznaki (ciemniejsza kora i mniej jaskrawe wybarwienie). Bo trzeba pamiętać, że to jest dereń rozłogowy (sericea) a nie biały (alba) lub świdwa (sanguinea).

https://www.youtube.com/watch?v=ZiGhgQFky5I


No właśnie a czy alba i sanguinea też da się niżej trzymać? Jeszcze nie zgłębiłam różnic
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margerytka40 12:44, 13 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Kusi mnie spróbować z takim zestawieniem. Kto nie ryzykuje.... .
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Pszczelarnia 13:44, 13 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Margerytka40 napisał(a)
Kusi mnie spróbować z takim zestawieniem. Kto nie ryzykuje.... .


Przecież derenie są tanie........... I łatwo je wykopać, bo płytko się korzenią.


Cóż więcej? Ty doświadczysz a my będziemy bogatsi o Twoje doświadczenia. I wtedy pod nogi oczarom zmieści się cała ulubiona drobnica.


Tylko jeszcze pokroje oczarów lepiej sprawdzić, żeby godnie się prezentowały.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Margerytka40 14:34, 13 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Pszczelarnia napisał(a)


Przecież derenie są tanie........... I łatwo je wykopać, bo płytko się korzenią.


Cóż więcej? Ty doświadczysz a my będziemy bogatsi o Twoje doświadczenia. I wtedy pod nogi oczarom zmieści się cała ulubiona drobnica.


Tylko jeszcze pokroje oczarów lepiej sprawdzić, żeby godnie się prezentowały.






Chyba zacznę odkładać na oczary. Wyobrażam sobie dwie odmiany zróżnicowane kolorem 2 żółte, 1 pomarańczowy na ten przykład. Albo odwrotnie. Wpadły mi w oko Diane , Pallida, Jelena.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Zakrecona 14:57, 13 lut 2020

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
No to się oczarowałaś
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 15:01, 13 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jelena jest vase-shaped, w pełnym słońcu utworzy bardziej zwartą roślinę. Cechuje się słabszym zapachem.
A tutaj pokazany jest ciekawy sposób prowadzenia oczara na kracie z wystawą północną. W artykule jest mowa o cięciu oczarów: Witch hazels don’t appreciate heavy pruning, as this can lead to unwieldly suckers.

Oraz Witch hazels can be pruned lightly after flowering by cutting back that seasons growth to a leaf bud—heavier pruning should to limited to removing dead wood if possible.

Informacje z 25 lat uprawy w arboretum - to wiarygodne źródło.

Mogą silniej wybijać z podkładek.

W tym artykule ciekawe obserwacje o Jelenie (nie trzyma starych liści, co jest plusem, bo widać kwiaty).


Pallida nade wszystko - to pewniak.

A o Dianie? Pachnie lekko, dorasta do 2,5 m wys., 3,0 m szer. I dobrze, żeby słońce zimowe miało dostęp do jej kwiatów, wtedy zaświecą i staną się wyraźniejsze, bardziej widoczne.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Margerytka40 15:33, 13 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Pszczelarnia napisał(a)
Jelena jest vase-shaped, w pełnym słońcu utworzy bardziej zwartą roślinę. Cechuje się słabszym zapachem.
A tutaj pokazany jest ciekawy sposób prowadzenia oczara na kracie z wystawą północną. W artykule jest mowa o cięciu oczarów: Witch hazels don’t appreciate heavy pruning, as this can lead to unwieldly suckers.

Oraz Witch hazels can be pruned lightly after flowering by cutting back that seasons growth to a leaf bud—heavier pruning should to limited to removing dead wood if possible.

Informacje z 25 lat uprawy w arboretum - to wiarygodne źródło.

Mogą silniej wybijać z podkładek.

W tym artykule ciekawe obserwacje o Jelenie (nie trzyma starych liści, co jest plusem, bo widać kwiaty).


Pallida nade wszystko - to pewniak.

A o Dianie? Pachnie lekko, dorasta do 2,5 m wys., 3,0 m szer. I dobrze, żeby słońce zimowe miało dostęp do jej kwiatów, wtedy zaświecą i staną się wyraźniejsze, bardziej widoczne.





Ciekawy ten artykuł. Dowiedziałam się jak sadzić. To miejsce zimą ma sporo słońca. Ogólnie prócz tego, że póki co mało osłonięte to jakby idealne pod względem wilgotności i oświetlenia. A może postawić tylko na Pallidę?, derenie wprowadzą inne kolory. Też wydaje mi się być najpewniejsza.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies