Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Elinkowy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Elinkowy ogród

Toszka 10:42, 30 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elinko, ja bym wyzbyła się złudzeń co do firmy. Jest takie powiedzenie żon- "jeśli chcesz by było coś dobrze zrobione, to zrób sama".

Magnolia - na 100% ma za wysokie ph. Nie mam wątpliwości. poczytaj

Ziemia z worków to zazwyczaj torf. Szanujący się ogrodnik przygotuje mieszankę. Zwłaszcza pod kwasolubne i inne rośliny o szczególnych wymaganiach. Elinko, przeczytaj - tak uczciwie - wątek Ani-Anbu. Tam są podstawy. Po tym wątku będziesz mądrzejsza od swojego pana "ogrodnika" (to jakiś samozwaniec ), bo on podstaw nie zna


Miałaś matę-szmatę kładzioną na rabatach? Jesli tak to ściągaj biegiem by ziemia oddychała i powietrza dostała.

Cis jesli obsycha to znaczy, że źle była ziemia upchnięta pod i wokół bryły korzeniowej. Najpierw trzeba wzruszyć ziemię - delikatnie przegrabić. Potem Trzeba położyć węża z wodą, nastawić na mały strumień. Niech się leje godzinę dwie i dłużej. Naokoło bryły (nie pnia). Potem trzeba ręką sprawdzić czy ziemia się nie zapada. Jesli tak, to należy dokładnie ziemię upchnąć w dziurę. Bywa, że ręka wpada po pachę. Cały czas wspomagasz się strumieniem wody. Jeśli panu kontrolującemu nie przyszło to do głowy to jest du.a nie ogrodnik. Złe upchnięcie ziemi pod dużą bryłę korzeniową często się zdarza i nic w tym złego. Złe jest jeśli błędu się nie poprawi. Zwłaszcza jesli widać, że nornice tam urzędują - mogły pod korzeniami zrobić "autostradę" korytarzy.


W dzisiejszych czasach uprawy/rośliny na polach mogą być uprawiane na piachu i żwirze. To kwestia ilości nawozów, niestety.
O ironio, takie gleby zazwyczaj są zmęczone, zasolone (nawozami)i przesiąknięte chemią wszelaką. Mazan ci podpowiedział, abyś zrobiła badanie gleby. Pobierz próbki w różnych miejscach. Oznacz abys wiedziała skąd próbka. Oddaj do badania. Poproś o wytyczne. Koszt jakiś jest ale zyski z takiego badania będą stanowczo wyższe i wskażą kierunek działań.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Elinka 11:31, 30 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Oj, kochana wiem wiem , trzeba samemu ale wiesz czlowieka taka zlosc dopada ze kogos wynajmuje placi a potem kaszana.
Szmate tak, owszem mialam jeszcze sa miesca ze mam bo usuwam systematycznie po kolei . O ironio a przed ogrodowiskiem sie wkurzalam ze niedokladnie polozona a teraz sama wywalam.
Zmierze jeszcze raz to ph pod magnolia. Jak lepiej probke wziazc blizej nasady pnia czy dalej czy zmieszac?

Jak za malo kwasna to kupic w ogrodniczym takiej pod borowki czy rozaneczniki i na wierz posypac czy jest jakis preparat do zakwaszania. Wiem pewno bylo z 1000 razy na forum ale tyle tych info ze sie miesza czlowiekowi.

O badaniu gleby myslalam tylko wlasnie mysle ze przy budowach ziemia sie tak miesza ze ph moze byc rozne w roznych miejscach , chyba ze kilka probek.

Bo z trawa tez mam problem . A wlasnie jeden z forumowiczow doradzil mi na czerona ńitkowatosc i rozowa plamistosc ńie pryskac niczym tylko duzo azotu najlepiej mocznika co 19 dni sypac , co myslisz ?
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 11:54, 30 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Boję się, że problem z zainfekowana glebą to wynik żle przygotowanej ziemi (coś czuję, ze w ogóle to zaniechano) i na to poszła szmata. Teraz w tą pogodę (w zeszłym roku też) wszystko się gotuje, jest wilgoć, ciepło i idealnie na choroby grzybowe.

Zrywaj szmatę, przegrab ziemię, niech oddycha. Niech się wietrzy.

Badanie gleby zlecone instytutowi to nie tylko określenie ph. Badają szerokie spektrum zagadnień (analiza chemiczna) - od zawartości minerałów, po przesycenie/zasolenie. Można poprosić o badanie biologiczne. Wygoogluj sobie "badanie gleby" i szukaj firmy/instytutu w swojej okolicy. Zadzwoń,powiedz jakie są problemy i zapytaj jakie badania mogą zrobić. Próbki pobierasz głębiej, na obrębie bryły korzeniowej. Nie przy pniu.
Daj kilkanaście próbek, opisanych z różnych miejsc ogrodu.

Z tego co napisałaś zrozumiałam, że gleba była źle oczyszczona po budowie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Elinka 13:49, 30 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Nie, nie to ze zle oczyszczona, bo " smieci pobudowlanych " raczej nie znajduje i bylo hezdzone glebogryzarka wiele razy i wybieranew, bardiej chodzilo o to ze ziemia byla zbierana przesuwana, wykopy nawozona rozciagana i nie mozna powiediec ze ja calosci jest to sami i to samo ph .
____________________
elinkowy-ogrod
Elinka 17:52, 30 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Odkopalam cisa korzenie biale a on biedny rosnac nie chce korytarzy po nornicach tez nie ma .
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 18:10, 30 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dziura pod korzeniami i nornicowe autostrady ujawniają się po kilku godzinach lania wody... jak się zapadną. U mnie tak ujawniła się niemalże sześciopasmówka nornicowa.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Elinka 19:02, 30 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
To pewnie jakies nizej polozone . Ja mam na wierzchu pelno nawet ten sasiedni byl bardziej podryty a rosnje lepiej.
Nje wiem. Toszeczko ale co z moimi nasadzeniami przy platanach bo zostala mi jeszcze czesc w doniczkach i musze jutro wsadzic bo us hna na upalach.

Radzisz nie mieszac gatu koe miskantow a co z ustawieniem zostawic jak jest czy jak mialo byc w jednej linii wszystko.
____________________
elinkowy-ogrod
Elinka 19:18, 30 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
To pewnie jakies nizej polozone . Ja mam na wierzchu pelno nawet ten sasiedni byl bardziej podryty a rosnje lepiej.
Nje wiem. Toszeczko ale co z moimi nasadzeniami przy platanach bo zostala mi jeszcze czesc w doniczkach i musze jutro wsadzic bo us hna na upalach.

Radzisz nie mieszac gatu koe miskantow a co z ustawieniem zostawic jak jest czy jak mialo byc w jednej linii wszystko.
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 19:39, 30 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elinko, w kwestii miskantów - ten Kleine jest zbyt duży. Zasłoni hortki.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Elinka 19:44, 30 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Ok poszukam dla niego innego miejsca a gracilimusy w linii z hortkami czy powysuwac?
____________________
elinkowy-ogrod
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies