Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Rafaelito 08:49, 30 cze 2017

Dołączył: 03 mar 2017
Posty: 21
Chciałem ten rok zostawić bez żadnej ściółki żeby może krzewy odpoczęły od przykrywania czymkolwiek.
Gardenarium 13:38, 30 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niech woda wyparuje nieco, ale przed zimą przykryj korzenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Renii 22:44, 07 lip 2017


Dołączył: 19 cze 2017
Posty: 1258
Dziękuję za ten wątek byłam na "najlepszej" drodze do zakupu dużej ilości maty szmaty. Budżet przeznaczę na zakup roślinek. Część maty zdążyłam położyć ale była 2 tygodnie i już jej nie ma. Hurrrra
____________________
Japoński ogród Reni i Matiego
Gardenarium 08:39, 09 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pochwalam takie postępowanie Hurra
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pawo509 17:40, 03 wrz 2017

Dołączył: 02 wrz 2017
Posty: 9
Witam,

Zostałem skierowany żeby przeczytać ten wątek ponieważ zaczęły u mnie żółknąć liście bukszpanu.

Przyznam że gdybym trafił tutaj wcześniej zanim wysypałem kamienie na tę agrotkaninę to pewnie agrotkaniny by w ogóle nie było, a teraz jest dodatkowa robota. Postanowiłem wyciągnąć nieco tej "szmaty" na odcinku 2 metrów i faktycznie widać że jest już pozatykana ziemią, pyłem z kamieni i nie wygląda to za dobrze. Będę ją zatem wywalać spod bukszpanów.

Ale niestety to samo jest pod tujami czyli na spodzie agrotkanina, na to gruba warstwa kory sosnowej, wszystko podlewane linią kroplującą. Tylko że tuje miały porobione duże aż nawet za głębokie doły gdzie wymieniałem całą ziemię w dużej ilości pod każdą z nich (zakwaszoną itp), a w agrotkaninie są powycinane kwadraty 30x30 cm pod każdą tuję. I tutaj mam dylemat czy to ruszać, bo tuje rosną pięknie, są idealnie zielone. Całość została zrobiona w kwietniu. Wywalić tę agrotkaninę, a jeśli tak to kiedy (czekać do wiosny czy jak najszybciej)? Czy na razie dać sobie spokój i sprawdzać pod agrotkaniną czy tuje nie puszczają korzeni do góry?

Pozdrawiam

Gardenarium 19:22, 03 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu nie chodzi o puszczanie korzeni do góry, czy gdziekolwiek, chodzi o zakłócenia w obiegu materii organicznej w przyrodzie, nie wytwarzanie próchnicy, zakłócenia w strukturze gleby i stosunkach powietrzno-glebowych. Patrz na szkody, a nie na korzenie gdzie puszczają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sierotka 16:14, 06 wrz 2017


Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 4071
Nio zaraz będę beczeć co mam teraz zrobić z tą matą? Wyciagać spod tuj jak nie przeczytalam w porę o niej ?ładne klocki

I jest jeszcze pod tymi kamykami
Hm wykroję więc pod tujami matę i tak musi zostać .Nie wyobrażam sobie teraz pracy pod nimi od nowa .Niech się dzieje co chce .
____________________
spełnione marzenie las brzozowy zapach róż xxx moja wizytówka
Gardenarium 11:29, 07 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje są nisko widzę na jednym zdjęciu (1), cała woda będzie spływać z ogrodu w te tuje. Mata plus nadmiar wody - no to wiesz co będzie. Czy masz dobre wsiąkanie w grunt? Czy raczej woda stoi?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Natalia21 23:25, 11 wrz 2017

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 29
Witam, co prawda sezon się kończy ale z moimi tujami coś się dzieje chyba niedobrego.

Po przeczytaniu wątku pozbyłam się maty wiosną, masa korzeni na wierzchu, posypałam na wierzch korą. Z uwagi na bardzo częste opady tego lata był to mega dobry wybór, domyślam się co by się działo pod matą... Jednak coś im dolega, dziś przyjrzałam się moim szmaragdom i wyglądają kiepsko.

Kilka sztuk ma uschnięte gałązki od dołu ku górze. Praktycznie wszystkie od dołu, w środku mają jasne pędy, łamliwe, ale to chyba raczej jest normalny objaw braku światła. Natomiast niepokoi mnie postępujące usychanie ku górze, na zewnątrz, w dodatku lekko pociągając zdrowe (przynajmniej na takie wyglądają) , zielone pędy bardzo łatwą odpadają. Nie wiem co im dolega, czy to jakaś choroba grzybowa.

Przędziorek potraktowałam opryskiem wiosną, moze nie wszędzie go się pozbyłam... Boję się, ze mi zmarnieją a mam ich sporo. Powiększając zdjęcia znalazłam jakby galasy na pędach, ale czy mszyce takie spustoszenie zrobią? Ściągając matę podcięłam tuje od dołu. Jakoś nie mam szczęścia do tych iglaków, ciągle coś..eh. Z góry dziękuję za odp. Może ktoś miał podobny problem?



Dcdarek_1 11:08, 28 wrz 2017

Dołączył: 28 wrz 2017
Posty: 4
Witam, jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem maty... Rok temu posadziłem 140cm cisy, dziś prawie wszystkie są rude
...Po odsłonięciu maty zobaczyłem to co poprzednicy, korzenie na wierzchu i syf. Pani Danusiu, czy jest jakakolwiek szansa, że cisy przeżyją po zdjęciu szmaty?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies