Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Gardenarium 17:42, 30 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam pytanie, jakie podłoże zastosowałeś sadząc tuje? Czyżby te kruszywa?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PowerTGS 17:46, 30 lis 2017


Dołączył: 29 lis 2017
Posty: 5
Tujki siedzą w ziemi, bazalt robi za ściółkę. Wcześniej były tam tylko chwasty i trawa co przywędrowała przez murek. Zasadziłem je w kwietniu, mialy po 5-10cm urosły i tak wg. mnie już ładnie. Nawoziłem dopiero w październiku nawozem jesiennym.
Gardenarium 18:02, 30 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W ziemi powinny rosnąć, na wiosnę podsyp w obrębie korony nie pnia, w kwietniu-maju nawozu do iglaków i podlewaj w czasie suszy. Nawóz rozmieszaj z glebą i podlej.

Miał bazaltowy zamuli glebę. Kora byłaby lepsza dla tui.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:04, 30 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odnośnie warzyw i produkcji kompostu poczytaj te porady

https://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=kompost

śiółkowanie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

warzywa

https://www.ogrodowisko.pl/tag/warzywa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wilkamilka 08:22, 29 sty 2018


Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 6
Witam,
Jestem początkującą ogrodniczką i właścicielką od roku ogrodu. W ubiegłym roku w maju posadziłam z pomocą ogrodnika cisy, które miały piękne zielone przyrosty. Niestety od sierpnia zaczęły chorować, żółknąć. Ogrodnik nie wiedział dlaczego, centrum ogrodnicze gdzie cisy kupiłam rownież mi nie pomogło więc nie bardzo wiedziałam co zrobić.
Mąż mówi ze na wiosnę je usuniemy i zastąpimy czymś innym, ale ja chcę o nie powalczyć - od środka wciąż są zielone więc jest jakaś nadzieja. Poczytałam trochę o macie i jej szkodliwym działaniu i wydaje mi się, że to jest przyczyna. Nie wiem tylko czy ja teraz od razu usunąć - bo mróz i korzenie cisów są na wierzchu, czy poczekać z miesiąc aż sie ociepli i dopiero ruszyć z pracami? Z drugiej strony nie chciałabym ich dłużej męczyć. Co poradzicie ?
Gardenarium 09:20, 29 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Usunąć a na wierzch posypać korą, liśćmi, czymkolwiek.

Jeszcze jedna możliwa przyczyna - za głęboko posadzone, za mokro w gruncie. Mata jeszcze to potęguje i cis czuje się źle w takim środowisku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wilkamilka 11:03, 29 sty 2018


Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 6
Wilkamilka 11:05, 29 sty 2018


Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 6
Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź, tak zrobię, dziś mamy 9 stopni więc mróz im nie zaszkodzi. Dodam też zdjęcia
Wilkamilka 11:07, 29 sty 2018


Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 6
Tak właśnie wygląda podłoże pod matą przy cisach.

Wilkamilka 11:12, 29 sty 2018


Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 6
A może dorzucić im jeszcze dobrej ziemi ? Były sadzone w takiej mieszanej, swojej z donic plus tej do iglaków. Z tego co poczytałam ta do iglaków nie jest zbyt dobra dla cisów. I dopiero na to położyć korę ? Mam nadzieję że uratuję je jeszcze i odbiją na wiosnę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies