Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielony zielonym pogania :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielony zielonym pogania :)

Marzenaka 20:24, 28 maj 2017


Dołączył: 22 mar 2015
Posty: 1575
Toszka napisał(a)

czy to na pewno klematis???

Hmm... Mi to na hibiskusa wygląda. Mam i faktycznie bardzo późno startuje. Nieraz myślałam że padł po zimie i nawet raz wyrwałam, bo myślałam że suchy
____________________
Ogród Marzeny
Lulilaj 21:39, 04 cze 2017


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
No faktycznie. Ketmia-klematis...pomyliłam się . Ale wpadka (pewnie nie ostatnia), a dałabym sobie głowę (no może rękę) obciąć...
Swoją drogą ale macie wiedzę, pozazdrościć
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 21:53, 04 cze 2017


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
makadamia napisał(a)


Teraz bym pomyślała, gdzie i ile zimozielonych przesłon potrzeba oraz gdzie, ile i jakie drzewa.


Myślałam, myślałam i wymyśliłam coś takiego (przepraszam ale nie potrafię rysować)

Wiec tak: miejsce na przeciwko altanki. Niestety Pan Mąż nie dał się namówić na bramkę tylko koniecznie chce mieć drugą bramę wjazdową. Ni jak go nie przekonam. Za to ma być tak wąska jak tylko się da. I tu pomyślałam o żywopłocie ze szmaragdów( na całej długości żeby tej drogi nie było widać. Nawet mi się to podoba, tylko:
1. nie wiem jak z częścią za domem, czy pociągnąć żywopłot na całą długość aż do wiaty, żeby z okien domu nie było widać tego wjazdu?
2. Skarpa za domem kończyła by się albo na albo tuż przed żywopłotem... wrrr

Tam gdzie szary prostokąt na tujach miałaby być przerwa (może jakaś pergola) i przejście z drogi na ogród.

W puste miejsca między świerkami wsadziłabym tuje i potem cięła na równo (można tak?)
w tym miejsce widziałabym brzozy. Narysowałam je na razie równo, tak dla orientacji. no i znowu problem bo troszkę się obawiam czy korzenie nie naruszyłyby drenów z oczyszczalni?
Większe drzewo przy altance - np. klon.
Cienkimi czarnymi kreskami próbowałam uchwycić linię rabaty zgodnie z projektem Asi. A grube czarne to murek oporowy.
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Toszka 21:56, 04 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A co to za świerki?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Lulilaj 21:59, 04 cze 2017


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801


O kolejnych przesłonach myślałam w tym miejscu. Tylko już nie szmaragdy... może coś niższego, zimozielonego, co da tło dla roślin i troszkę zasłoni przed oczami (wspominałam, że przed moim domem biegnie ścieżka rowerowa?). No i tu też duże drzewo (też klon)i może schody na plac zabaw.
Duży zielony prostokąt to też planowana rabata. Ale tutaj może bardziej pasowało by coś na pniu, np. śliwa wiśniowa albo coś podobnego?
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 22:00, 04 cze 2017


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
Toszka napisał(a)
A co to za świerki?


Zwykłe Niestety.
Wiem, że powinnam wywalić ale nie przegadam...
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 22:21, 04 cze 2017


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801

A taki mam już poplon.Niestety nie wschodzi równo ale i tak cieszę się że jest
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
makadamia 09:39, 05 cze 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kurczę blade, tak to jest z rysowaniem przez internet:/.
Te wywietrzniki od oczyszczalni nie mogą być w trawniku.
Niezależnie od wszystkiego - obkaszanie ich to będzie mordęga.

Zmodyfikowałabym plany tak, żeby one się zmieściły w rabacie - jak posadzisz tam byliny, to im nie zaszkodzą.



(zapomniałam dorysować drzewek na pierwszym zdjęciu)

Żywopłoty:
- sadzenie tui między świerkami to bardzo kiepski pomysł; jeśli już to dosadź świerków i wszystko razem tnij w żywopłot. Tylko błagam - dopytaj Toszki czy Danusi, czy ze świerkami pospolitymi taki manewr w ogóle przejdzie. Z tego co pamiętam, serby dlatego są polecane na żywopłoty, bo - w przeciwieństwie do pospolitych - nie łysieją od dołu.
- od wschodu żywopłot (może być tujowy, choć po weekendowej walce z korzeniami od tui jestem im z zasady przeciwna) posadziłabym na granicy działki; mam nadzieję, że drzewka, które tam posadziliście, się zmieszczą
- na końcu rabaty, przed drogą, możesz posadzić jakiś niższy żywopłot (mógłby być nawet z krzewów liściastych, typu derenie czy pęcherznice) ale tak naprawdę nie jest on niezbędny, na rysunku zaznaczyłam go na jaśniejszym kolorem.

Drzewa:
- na rysunku drzewo przy altance narysowałam w rabacie, poza placykiem, ale w sumie przemyślałam sprawę, że nawet gdyby placyk miał być wykostkowany, a nie wyżwirowany, to można w nim zrobić dziurę dla drzewa
- inne drzewa posadziłabym w samym rogu, w grupie; raczej nie brzozy: one się płytko korzenią i zabierają roślinom wodę i składniki pokarmowe, a masz już tam świerki, które też w ten sposób rosną; jak dodasz jeszcze brzozy, to nic Ci tam nie urośnie.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Lulilaj 11:38, 05 cze 2017


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
Asieńko kofana, jak bym mogła to bym Cię normalnie wyściskała

Porównałam sobie nasze rysunki i nie mogę przestać się śmiać . Niezły ze mnie antytalent .
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
makadamia 12:54, 05 cze 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ty się nie przejmuj tym co w paincie - to tylko poglądowo ma być.
Ty się martw, żeby w rzeczywistości ładnie wyszło. Ja właśnie robię rabatkę u siebie i rzeczywistość mocno mi się rozjeżdża z rysunkiem
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies