Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z wilkiem zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z wilkiem zamkn.

makadamia 12:52, 13 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
deszczowymaj napisał(a)


Jeżeli mogę się wtrącić

to zgadzam się w 100% z tą wypowiedzią


A ja się zgadzam w 50%

To znaczy zgadzam się z diagnozą, nie zgadzam się z wnioskami.

Faktycznie dużo się tutaj dzieje, w szczególności na rabatach, natomiast trawnik ma dość niewyraźny kształt.

Dlatego jestem za tym, żeby trawnik dookreślić, nadać mu wyrazu (czy z kostką idącą przez środek czy bez), natomiast uspokajać nasadzenia.

Ale zajrzałam jeszcze na początek wątku, popatrzyłam ile zmian Madzia zdążyła już porobić w ciągu ledwie dwóch lat i zaczynam myśleć, czy przypadkiem nie za prędko kolejna rewolucja? Ogród był robiony z jakimś zamysłem ale rośliny jeszcze małe, jeszcze tego zamysłu nie widać. Może lepiej dać roślinom podrosnąć, trochę okrzepnąć - i dopiero wtedy patrzeć, co się sprawdziło a co nie? No, drzewa trudniej będzie przesadzić za parę lat, to fakt.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
deszczowymaj 13:15, 13 lut 2019


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
makadamia napisał(a)


A ja się zgadzam w 50%

To znaczy zgadzam się z diagnozą, nie zgadzam się z wnioskami.

Faktycznie dużo się tutaj dzieje, w szczególności na rabatach - widać to zwłaszcza na zdjęciach Sylwii - natomiast trawnik ma dość niewyraźny, przypadkowy kształt.

Dlatego jestem za tym, żeby trawnik dookreślić, nadać mu wyrazu (czy z kostką idącą przez środek czy bez), natomiast uspokajać nasadzenia.

Ale zajrzałam jeszcze na początek wątku, popatrzyłam ile zmian Madzia zdążyła już porobić w ciągu ledwie dwóch lat i zaczynam myśleć, czy przypadkiem nie za prędko kolejna rewolucja? Ogród był robiony z jakimś zamysłem ale rośliny jeszcze małe, jeszcze tego zamysłu nie widać. Może lepiej dać roślinom podrosnąć, trochę okrzepnąć - i dopiero wtedy patrzeć, co się sprawdziło a co nie? No, drzewa trudniej będzie przesadzić za parę lat, to fakt.


Ja nie brałam pod uwagę zmian,które mogą nastąpić na rabatach..bardziej skupiłam się na całości tu i teraz Ogólnie to rabatach dzieję się bardzo dużo..mi osobiście podoba się taki (busz)ale zgadzam się Andzeliką,że dokładanie czegokolwiek na trawniku nie zrobi dobrze temu ogrodowi

Jeżeli chodzi o kształt trawnika to masz rację .. czegoś mu brak
No i prawdą jest,że tu rewolucja goni rewolucję .. a czy to dobrze czy źle..niewiem...sama ciągle coś zmieniam w ogrodzie,jak z resztą większość z nas
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
makadamia 13:36, 13 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
O samą kostkę bojów toczyć nie będę. Bez żalu mogę odpuścić ten pomysł.
Biorąc pod uwagę ilość istniejących nasadzeń, nie upieram się też przy tych dwóch dużych drzewach. Do zaproponowanego przeze mnie kształtu trawnika obecne szpalerowe nasadzenia też pasują.

W zasadzie, mój pomysł nie jest taki bardzo rewolucyjny: wykroić nowy kształt trawnika na bazie istniejących rabat i dodać jeden placyk (z oczkiem lub bez - wedle woli właścicielki). Cóż to jest ?!
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwia_slomc... 13:40, 13 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Dla Madzi? To pestka
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Magleska 16:44, 13 lut 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18692
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja się tu chyba muszę odezwać Chciałam tylko przypomnieć, że Madzia ma nasadzone bardzo dużo drzew i to zarówno w skalniaku jak i w rabatach wzdłuż siatki. Nie widać bardzo bo teraz są bez liści no i sadzone w ciągu ostatnich dwóch sezonów, one urosną i będzie gęsto, więc chyba prócz tych brzóz co by chciała nie bardzo jest sens dodawać kolejne
A biorąc pod uwagę, że jeszcze na drugiej częśći ma powstać sad to się robi mocno gęsto. Byłam widziałam w realu Cudnie ma
Tak mi się wydaje, że skupić się trzeba w projektach na zmianie kształtu trawnika( który Jej nie leży, ale mocno brać pod uwagę psicę biegającą na przełaj za piłką)Oraz na wodzie i brzozach
To taka moja dygresja Wiem, ze Madzia pewnie powie, że wszystko może poprzesadzać bo to torpeda nie kobieta, ale raczej drzew ze skalniaka ruszać nie będzie , a ich tam całkiem sporo rośnie i też kiedyś pozasłania....kwestia myślę kilku najbliższych lat....wiem wiem, napisze, że będzie ciąć i nie wątpię, ale jednak i te drzewka w planowani trzeba wziąć pod uwagę

Sylwuś sad ma powstać tam na drugiej działce ,tej pustej , tam tez wszystkie owocowe krzewy pójdą i warzywnik - 11 ar ,więc spokojnie się zmieszczą
A ze skalniaka zamierzam eksmitować niektóre drzewka zostaną klony tylko
I jeszcze co do skalniaka ,będę go trochę zmieniać .....spoko ...roślin nie kupuję już żadnych ,ale będę robić duże grupy jednakowych roślin ( moich ) a te pojedyncze sztuki pójdą precz
To takie kosmetyczne zmiany ,bez większej rewolucji
Coś jak u Kasi pod górkę ,jej pierwsza skarpa jest moją inspiracją
I tak jak napisałaś ,skupiam się najwięcej nad kształtem trawnika i rabat .....nie pytam o nasadzenia ,przynajmniej nie na tym etapie .....i tak będę mieć kolorowo

I co do drzew ,to tez nie zamierzam nic dokupować. Jedynie myślę o przeprowadzkach
Wiśnie -4 szt zaliczyły zgon ,już jesienią padły .....wiec na wiśniowej i tak potrzebuję zmian
Cieszę się ,że tak mój wątek ożył hihi , buziaki
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Magleska 16:58, 13 lut 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18692
Anda napisał(a)
Skalniaka tu nikt nie ruszał
Ja się kierowałam wytycznymi Madzi, więc ten tego... Pierwszy projekt uwzględniał rabaty istniejące, ale Madzi nie o to chodziło.
Sylwia, narysuj jak Ty to widzisz

Ewuś skalniak przejdzie metamorfozę malutką - duże skupiska takich samych roślin i trochę drzew wyleci -zostają klony

Ale na tą chwilę skupiam się na kształcie trawnika i rabat .... ,jak podpowiadam to zaraz usiodę do rysowania ,bo powoli coś mi się wykluwa .....
Trochę z Twojego pomysłu ,trochę z Asi i może będzie lepiej
Fajnie ,że pomagasz jakoś łatwiej mi przychodzi myślenie z Waszą pomocą
I jeszcze ......ścieżkę chcę z kwadratowych płyt pojedynczo ,takie jak mam z boku domu -nie chcę dawać innych
Na ta chwilę myślę ,o połączeniu tej bocznej z zejściem z tarasu i dalej raczej na prosto nad placykiem .....ale to jeszcze doprzemyślenia zostawiam
Dla przypomnienia moje ścieżki

Jeszcze tak patrzę na ten plan od Ciebie i chyba za mało mi tego trawnika zostanie ..... ale przynajmniej powolutku coś się rodzi

____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Magleska 17:06, 13 lut 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18692
makadamia napisał(a)


Aaa, dobrze że przypomniałaś Właśnie miałam się zapytać, co to za drzewa rosną po prawej stronie. Może wystarczy je przesadzić.
Nie żeby teraz rosły źle, ale Magda chce bardziej "tajemniczo", więc szpalery raczej nie pasują.

Na tylnej granicy rosną jakieś drzewa oprócz serbów?

Asiu u mnie rośnie dużo malutkich drzew ....na tylnej ścianie Serbów już nie ma ,są tam wiśnie royal burgundy - było 8 szt ,ale 4 padły ...
Po prawej stronie od tarasu są wiśnie umbry i brzozy
A po lewej buki
Na razie chciałbym się skupić na kształcie trawnika i rabat .....a później będę męczyć innymi pytaniami. Ok ?

Podpowiadam i biorę sie za rysowanie ,bo powoli coś mi się układa w głowie ,dzięki Waszej pomocy
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Magleska 17:09, 13 lut 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18692
makadamia napisał(a)


Wcale się nie dziwię, że nie chcesz go zasłaniać
Mało kto ma takie widoki

Ale znowu widzę jakieś malutkie drzewka czerwieniejące pod siatką - co to?

I na samym środku tego zdjęcia, na skalniaku (zgodnie z tym co pisze Sylwia) widzę jakby jarzabka? Przecież za parę lat on Ci całkiem zasłoni ten widok

Jarzabka nie mam chyba ....
Asiu .....ze skalniaka w tym roku wylatują wszystkie inne drzewka oprócz klonów je będę przycinać , a jeśli nie będą słuchać ,to wytnę
Na wprost malutkie czerwone to wiśnie royal burgundy chyba .... 4 szt padły - było 8
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
malinia 17:10, 13 lut 2019


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
przeglądnęłam Twój wątek i wooow ile tam roślin respekt
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Magleska 17:17, 13 lut 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18692
AngelikaX napisał(a)
Jeśli Magdo pozwolisz to i ja swoje trzy grosze dodam

Osobiście nie sadziłabym już dodatkowych drzew - choć jestem za Asią że planowy gaik brzozowy zdecydowanie prosi się z prawej strony

Mi Twój kształt trawnika się bardzo podoba i zostawiłabym go w takiej formie - i rabatę na wprost też - do czego zmierzam... taka duża zielona plama trawnika ładnie uspokaja Twoją przestrzeń... i tego moim zdaniem tu potrzeba.
Masz dużo roślin, kamieni na skalniaku, wydzielonych kontrastowych rabat, palenisko, warzywniak i miejsce siedzące - one wszystkie wołają o uwagę... wszelkie dodatkowe płyty w trawniku czy dodatkowe "wcięte" w trawnik rabaty to wg mnie zdecydowanie za dużo

Pozdrawiam

Angelika dziękuję za Twoje zdanie i żeby uspokoić ,to .....nie zamierzam żadnych drzew dokupywać , jedynie sensownie posadzić to co mam
Co do trawnika - mi ten kształt nie leży ...... dlatego chcę zmienić
Całą warzywno owocową cześć ogrodu przenoszę na działkę obok ,która stoi pusta już długi czas ,wiec trochę się uspokoi ta strona po lewej stronie placyku ogniska tez tam nie będzie
Fajnie ,że się udzielasz dziękuję
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies