Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

Brzozowadzie... 12:02, 23 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
makadamia napisał(a)
Ha! Niezła zagwozdka z tą rabatą!

Ja bym nie szła w całkowite zasłonięcie domu sąsiada, a bardziej ... w "odwrócenie uwagi"
Czyli żadnych zimozielonych powyżej płotu - same liściaste

Szkoda też, że poszerzenie rabaty nie wchodzi w grę, bo sposób Danusi na szerokości 1,5 metra raczej nie wyjdzie

W zależności, jak bardzo chcesz się zasłonić od słońca i sąsiada, to albo dosadziłabym tych śliw (strasznie ciemno!) albo ciut mniejszych drzew typu wiśnie kanzan. A pod nimi typowa cienista rabata ze stożkami choinowymi (są chyba jaśniejsze niż cisy), jeddelohami i brzozami golden treasure. Do bordo nie dawałabym już żadnych roślin typu variegata - za dużo grzybów w barszcz. Za to hortensje, gdzie trochę więcej słońca, jak najbardziej tak. Do tego wypełnienie z bylin typu carex everillo, hosta guacamole, żurawka citronelle (czyli jasnozielone)

Jeżeli nie chcesz zwiększać ilości drzew (i cienia), to w te długie przerwy dałabym pionowy akcent w postaci np.: bza black tower (albo wiśni amanogawy) i jakiegoś krzaczka na pniu (ten palibin, którego masz jest na pniu? jeśli tak - to powtórzyć, jesli nie - to np.: kalina compactum) i cała reszta jak wyżej.

rysunek pomocniczy proszę bardzo:

Asiu, Ty to jak puścisz wodze fantazji!! Dzięki za twój głos! Jakże cenny!
Najchętniej, to ja bym tu wogóle zrezygnowała z trawnika i zrobiła piekną rabatę ale wiesz, lubię swojego M bardzo, wolę z Nim i trawniczkiem niż bez obu
Tak więc. Oswajam właśnie Twoje projekty, za które baaardzo dziękuję! Bliższy jest mi chyba ten pierwszy, ze względu na mniejszą ilość gatunków. Już mam dość tego chaosu. Marzy mi się tam ład i spokój. Palibina mam nieszczepionego i chętnie powtórzę to nasadzenie - on przez cały sezon jest bardzo dekoracyjny. I zdrowy.
Zjednej strony podoba mi się Twój pomysł z posadzeniem zielonych wiśni, ale z drugiej obawiam się ponownego bałaganu. Choć rzeczywiście, jeśli dosadzę jeszcze ze dwie śliwy, to może zrobić się mocno ciemno. Muszę to przemyśleć.
Czy te okrągłe brzozy, o których pierwszy raz słyszę, dadzą radę w cieniu - bo na ich wysokości jest jednak cień.
Choiny jako stożki, jeddeloh i żółte kulki typu ta brzoza intuicyjnie mi baardzo pasują jako niższe piętro.
Mam pytanie - czy zamiast tych brzózek nie zostawić żółtych trzmielin, które mi tu pięknie rosną i ładnie rozjaśniają? Jedynie uporządkować nasadzenie.
To tak na szybko. Do przemyślenia.
Asia, wielkie dzięki!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 12:03, 23 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Toszka napisał(a)
Aśko, ale po co do tego ciemnego bordo dodawać więcej bordo...np. czarny bez?

Myślę, że same wiśnie wystarczą i ewentualnie jakieś jasnozielone, limonkowe dosadki (może jakiś klon palmowy) lub własnie rozjaśniające variegaty typu dereń AH.
Góra bordo, a dół jasny. Ma być przez okno miło dla oka.
Guacamole jest wielką hostą - u mnie liście miała rozłożone na ponad 1,5m. Przez to musiałam jej poszukać równie miłego, jesli nie lepszego, a na pewno większego=szerszego ogrodu.

Tu masz rację Iwonko. Miałam tu takie karłowe bordowolistne krzewuszki. Wyleciały, bo wyglądały ponuro w tym cieniu bordowych drzew.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 12:21, 23 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Asiu, to jest jednak myśl! Zawsze mi tam brakowało zieleni w najwyższym piętrze. W większą lukę wsadzę dwie wiśnie Kanzan i a w mniejszą jedną i będzie ładnie!
Zastanawiam się tylko, czy nie powinnam iść w formę szczepioną, choć wolę te naturalne. Ale naturalne rosną większe i mam obawy, czy za parę lat nie będzie im za ciasno... Chyba, żeby pójść w Amanogawy... Czacha dymi...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
makadamia 12:35, 23 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tej brzozy jeszcze nikt nie ma
To nowość, którą chciałam u siebie w suchym cieniu przetestować ale też zrezygnowałam ze względu na nadmiar gatunków
Ona zasadniczo bardziej do słońca ale tak sobie myślę, że tutaj będzie dobrze wyglądała - nie powinna mieć takiego żółtego, kanarkowatego wybarwienia, tylko taki limonkowy, jasny i żywy odcień zieleni. Powinien ładnie rozjaśniać ale nie dawać tego kiepskiego efektu, popularnego w zieleni miejskiej
Z tego względu nie widzą mi się tu żadne trzmieliny dwukolorowe

Zamiast brzózek palibin mógłby być ale czo on tam będzie kwitł za dwa lata, jak drzewka urosną?

Tobie się bardziej podoba pierwsza wersja, a mnie druga.
Pierwsza jest dla mnie nieco przerażająca

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:40, 23 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Chyba, żeby pójść w Amanogawy... Czacha dymi...


I to byłby chyba najlepszy pomysł.
Byłby kontrast pokroju, nie byłoby dodawania dalszego bordo.
Ale jakieś kuleczki na pniu będą jednak konieczne, żeby robić za średnie piętro
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Brzozowadzie... 12:42, 23 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
makadamia napisał(a)
Tej brzozy jeszcze nikt nie ma
To nowość, którą chciałam u siebie w suchym cieniu przetestować ale też zrezygnowałam ze względu na nadmiar gatunków
Ona zasadniczo bardziej do słońca ale tak sobie myślę, że tutaj będzie dobrze wyglądała - nie powinna mieć takiego żółtego, kanarkowatego wybarwienia, tylko taki limonkowy, jasny i żywy odcień zieleni. Powinien ładnie rozjaśniać ale nie dawać tego kiepskiego efektu, popularnego w zieleni miejskiej
Z tego względu nie widzą mi się tu żadne trzmieliny dwukolorowe

Zamiast brzózek palibin mógłby być ale czo on tam będzie kwitł za dwa lata, jak drzewka urosną?

Tobie się bardziej podoba pierwsza wersja, a mnie druga.
Pierwsza jest dla mnie nieco przerażająca


Haha. Widzę to. A wrysuj mi, proszę, w pierwszą wersję zamiast drugiej śliwy amanogawę, potem są dwie śliwy i tam jest trochę błędnie - tam jest sporo miejsca na dwie amanogawy zamiast piątej śliwy. i znów dwie śliwy - one są bardziej w prawo
Ciekawe, jak będzie
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
makadamia 12:45, 23 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszka napisał(a)
Aśko, ale po co do tego ciemnego bordo dodawać więcej bordo...np. czarny bez?

Myślę, że same wiśnie wystarczą i ewentualnie jakieś jasnozielone, limonkowe dosadki (może jakiś klon palmowy) lub własnie rozjaśniające variegaty typu dereń AH.
Góra bordo, a dół jasny. Ma być przez okno miło dla oka.
Guacamole jest wielką hostą - u mnie liście miała rozłożone na ponad 1,5m. Przez to musiałam jej poszukać równie miłego, jesli nie lepszego, a na pewno większego=szerszego ogrodu.


Lubię powtórzenia kolorów, nawet jeśli ryzykowne
Tutaj bardziej się boję, że ten bez w cieniu nie wybarwi się tak jak powinien. Ale Agatka wymyśliła amanogawę i myślę, że to jest najlepszy pomysł

Jasnozielone, limonkowe dodatki (jak już napisałam) - wielkie tak, żółte, pstrolistne - nie

Guacamole taka wielka? Nie wiedziałam.
To jakiś mniejszy odpowiednik znaleźć. Do tego hakone, citronelki, everillo
Z tyłu parzydła leśne ewentualnie bym rozważała
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Brzozowadzie... 12:46, 23 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Kulki na pniu akceptuję, skupiłam się narazie na górnym piętrze. A może wrysuj je jakoś w pierwszą wersję, pliss No, sernik masz u mnie!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
makadamia 12:52, 23 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110


No zdecydowanie średniego piętra brak
Patrz na pierwszą amanogawę od lewej:
z jednej strony ma kuleczkę na pniu i jest dobrze, a z drugiej nie ma i jest dziura
Mógłby być jakiś większy krzak - taki do 2 m wysokości, ale to już mówimy o kolejnym gatunku

Można ewentualnie bardziej przytulić te amanogawy do śliw, ale też wtedy zostaną na środku dziury, które trzeba wypełnić.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:54, 23 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Kulki na pniu akceptuję, skupiłam się narazie na górnym piętrze. A może wrysuj je jakoś w pierwszą wersję, pliss No, sernik masz u mnie!


Nie kuś mnie sernikiem, bo czasu nie mam, a musiałabym rysować od nowa.

przecież te wersje są takie same, a czy dana kulka będzie pół metra w jedną czy w drugą stronę, to nie ma żadnego znaczenia.
Szczegóły i tak dopiero wyjdą w praniu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies