Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

bql3 13:26, 20 paź 2018


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Agata,

Nie znam się na wszystkich roślinach ale też i nie chcę wsadzać przysłowiowy "kij w mrowisko". Bo pomyślałaś pod tym: jaką każda z wymienionych tych rośli na tej rabacie co tworzysz ma zapotrzebowanie na ph gleby? To aby nie okazało się że któraś z roślin nie bardzo będzie miała dobre warunki do rozwoju rosnąć obok innej rosnącej w sąsiedztwie - a może to jest bez znaczenia?

gorąco pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Gardenarium 18:53, 20 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Cześć Dziewczyny, miło, że dopingujecie
A dziś drastyczne fotki poglądowe, pierwsza przedstawia plan tych roślin, które chciałabym zostawić, myślę o ewentualnym wyprostowaniu nasadzenia śliwy nr 3 (przesunięcie lekko w lewo),: druga - to bolesny widok przy wejściu do salonu, widok na ową śliwę nr 3....


A co to jest 1,2, 4,5 ??

Ja tylko wiem jedno, nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko. Czyli jednocześnie zasłonić i nie zasłaniać słońca
Można jedynie posadzić bardzo ażurowe drzewa z koronami ponad płotem (jednakowe ale mogą mieć różną wysokość pni i rozsunięte od płotu w różnych odległościach. Wtedy budowla sąsiada zostanie optycznie przytłumiona, a jednocześnie
delikatne gałązki będą filtrować promienie słońca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Johanka77 20:30, 20 paź 2018


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
O! Widzę, że tu się projektuje się
Kibicuję i podglądać będę.
Nie wypowiem się, bo ja świerki i sosny mego sąsiada za płotem przeklinam...
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Gruszka_na_w... 20:52, 20 paź 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22072
Na tle tego jasnego sąsiadowego tynku, śliwy dobrze wyglądają. Tam jest słońce i ono rozjaśni nieco ich liście. Nie będzie ponuro.
Klon palmowy i śliwy- dla mnie to rośliny z różnych bajek. W sumie nie mam/ nie miałam z takim połączeniem do czynienia. Niech się wypowiedzą posiadacze (mam tylko w głowie osad myślowy, że klon lubi kwaśno, wilgotno i zacisznie).
Śliwy, przycinane, będą gęste i nawet zimą stworzą ładny kontrast z tym tynkiem. Można je podsadzić na różne sposoby. Danusia dała fajny patent na unikniecie szpalerku śliwowego- bo szpalerków u Ciebie nigdzie nie ma.
Choiny mi w tym miejscu nie pasują. Taka spora bryła ciemnej zieleni w pobliżu okien może przygnębiać.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Brzozowadzie... 20:48, 21 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
bql3 napisał(a)
Agata,

Nie znam się na wszystkich roślinach ale też i nie chcę wsadzać przysłowiowy "kij w mrowisko". Bo pomyślałaś pod tym: jaką każda z wymienionych tych rośli na tej rabacie co tworzysz ma zapotrzebowanie na ph gleby? To aby nie okazało się że któraś z roślin nie bardzo będzie miała dobre warunki do rozwoju rosnąć obok innej rosnącej w sąsiedztwie - a może to jest bez znaczenia?

gorąco pozdrawiam
Jan

Witam serdecznie, tak naprawdę żadnej rośliny na tą rabatę jeszcze nie wybrałam, rosną tam jedynie te, które zostały tam nieco przypadkowo posadzone kilka lat temu Wszystkie, które pozostały na niej rosną bez zarzutu i żadnych chorób nie miewają, więc mogę wnioskować, że im tam dobrze. Mam też już listę roślin, które wiem, że dobrze sobie u mnie radzą i na niej zamierzam bazować. A teraz jestem na etapie poszukiwania jakiegoś rozwiązania na przysłonięcie się od sąsiadów mimo południowej strony.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 21:13, 21 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gardenarium napisał(a)


A co to jest 1,2, 4,5 ??

Ja tylko wiem jedno, nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko. Czyli jednocześnie zasłonić i nie zasłaniać słońca
Można jedynie posadzić bardzo ażurowe drzewa z koronami ponad płotem (jednakowe ale mogą mieć różną wysokość pni i rozsunięte od płotu w różnych odległościach. Wtedy budowla sąsiada zostanie optycznie przytłumiona, a jednocześnie
delikatne gałązki będą filtrować promienie słońca.

Witaj Danusiu, ponumerowałam dla porządku śliwy wiśniowe Widzisz, nie pomyślałabym, żeby tu dosadzić drzewa, więc bardzo Ci dziękuję za Twoje spojrzenie
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 21:15, 21 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Na tle tego jasnego sąsiadowego tynku, śliwy dobrze wyglądają. Tam jest słońce i ono rozjaśni nieco ich liście. Nie będzie ponuro.
Klon palmowy i śliwy- dla mnie to rośliny z różnych bajek. W sumie nie mam/ nie miałam z takim połączeniem do czynienia. Niech się wypowiedzą posiadacze (mam tylko w głowie osad myślowy, że klon lubi kwaśno, wilgotno i zacisznie).
Śliwy, przycinane, będą gęste i nawet zimą stworzą ładny kontrast z tym tynkiem. Można je podsadzić na różne sposoby. Danusia dała fajny patent na unikniecie szpalerku śliwowego- bo szpalerków u Ciebie nigdzie nie ma.
Choiny mi w tym miejscu nie pasują. Taka spora bryła ciemnej zieleni w pobliżu okien może przygnębiać.

Haniu, widzisz, nie wpadłabym na to, żeby tam śliwy dosadzić, a to jest rzeczywiście myśl. Muszę na to spojrzeć za dnia, bo przed chwilą wróciliśmy do dom u i już za ciemno
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 21:16, 21 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Johanka77 napisał(a)
O! Widzę, że tu się projektuje się
Kibicuję i podglądać będę.
Nie wypowiem się, bo ja świerki i sosny mego sąsiada za płotem przeklinam...

Cześć Asiu, kibicuj, kibicuj, może jeszcze będę mogła patrzeć w południową stronę
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
makadamia 12:17, 22 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ha! Niezła zagwozdka z tą rabatą!

Ja bym nie szła w całkowite zasłonięcie domu sąsiada, a bardziej ... w "odwrócenie uwagi"
Czyli żadnych zimozielonych powyżej płotu - same liściaste

Szkoda też, że poszerzenie rabaty nie wchodzi w grę, bo sposób Danusi na szerokości 1,5 metra raczej nie wyjdzie

W zależności, jak bardzo chcesz się zasłonić od słońca i sąsiada, to albo dosadziłabym tych śliw (strasznie ciemno!) albo ciut mniejszych drzew typu wiśnie kanzan. A pod nimi typowa cienista rabata ze stożkami choinowymi (są chyba jaśniejsze niż cisy), jeddelohami i brzozami golden treasure. Do bordo nie dawałabym już żadnych roślin typu variegata - za dużo grzybów w barszcz. Za to hortensje, gdzie trochę więcej słońca, jak najbardziej tak. Do tego wypełnienie z bylin typu carex everillo, hosta guacamole, żurawka citronelle (czyli jasnozielone)

Jeżeli nie chcesz zwiększać ilości drzew (i cienia), to w te długie przerwy dałabym pionowy akcent w postaci np.: bza black tower (albo wiśni amanogawy) i jakiegoś krzaczka na pniu (ten palibin, którego masz jest na pniu? jeśli tak - to powtórzyć, jesli nie - to np.: kalina compactum) i cała reszta jak wyżej.

rysunek pomocniczy proszę bardzo:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 12:43, 22 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aśko, ale po co do tego ciemnego bordo dodawać więcej bordo...np. czarny bez?

Myślę, że same wiśnie wystarczą i ewentualnie jakieś jasnozielone, limonkowe dosadki (może jakiś klon palmowy) lub własnie rozjaśniające variegaty typu dereń AH.
Góra bordo, a dół jasny. Ma być przez okno miło dla oka.
Guacamole jest wielką hostą - u mnie liście miała rozłożone na ponad 1,5m. Przez to musiałam jej poszukać równie miłego, jesli nie lepszego, a na pewno większego=szerszego ogrodu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies