Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

Brzozowadzie... 10:24, 18 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
April napisał(a)
....Marzę o takim stanie, gdy zrobię dołek i po prostu wsadzę sobie roślinkę, hahaha. Bez taczek obornika, kompostu, kory, dolomitu, mączki kostnej i takich tam. Choć powolutku, gdzieniegdzie zaczynam być blisko tego ideału....


Agatko, tak pisałaś jakiś czas temu o swojej działce i mam wrażenie, że pisałaś o moim ogrodzie
Przeczytałam uważnie cały wątek, lubię tak poznawać właścicieli ogrodu. Mnóstwo wspaniałej pracy wykonałaś. Ogród już wygląda niezwykle klimatycznie i ciekawie. Gdybym ja miała tyle dobrych dusz, pomagających, ostrzegających i prowadzących na właściwe tory, nie musiałabym teraz przerabiać połowy moich leśnych rabat.
Dlatego z ciekawością śledzę, co działasz na swoim piaseczku i wyciągam naukę dla siebie.
Podobnie jak ty, kupując teraz działkę, pytałabym najpierw o klasę gleby, a nie romantyczny las nad głową
Pozdrawiam i idę wymościć się na hamaczku, mam nadzieję że jeszcze nie schowałaś

Cześć April! Miło mi Cię gościć Hamaczek, a jakże, wisi, wczoraj spędziłam na nim ze trzy minuty, bo wrodzone ADHD pchało do kolejnych czynności Jutro planuję zamknąć sezon, więc zdążyłaś
Ja też, niestety, trochę za późno tu trafiłam. Tyle do poprawy! Właśnie powoli oswajam się z modernizacją mojej najstarszej, przedogrodowiskowej, tragicznie chaotycznej południowej rabaty Chodzę teraz koło niej z pustką w głowie, jak koło frontowej wiosną. Jedynie nadzieją napawa mnie fakt, że frontowa budzi we mnie teraz westchnienia błogości, więc może jest też nadzieja na tą paskudną...? Dziewczyny są super Lubię te ich odmienne poglądy, opinie, czasem lekkie spory Ile to się człowiek uczy... I dystansu nabiera...
Ściskam Cię serdecznie i zapraszam!!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Anda 10:27, 18 paź 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Ewo, to zaryzykowałam i zamówiłam te paprocie Najwyżej lekko je pookrywam. A, i znalazłam też jakąś miniaturową odmianę paprotnika szczecinkozębnego - Congestum i też wzięłam zamówiłam Ciekawa jestem jakie będą w realu Wiem, że hosty z bergeniami obok siebie nie bardzo, ale tam są też hakonki i tak powplatać pomiędzy mam ochotę Bardzo lubię bergenie i super u mnie rosną i kwitną. Dzięki!


Super, bedzie pieknie
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
April 10:39, 18 paź 2018


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10161
Brzozowadziewczyna napisał(a)

Cześć April! Miło mi Cię gościć Hamaczek, a jakże, wisi, wczoraj spędziłam na nim ze trzy minuty, bo wrodzone ADHD pchało do kolejnych czynności Jutro planuję zamknąć sezon, więc zdążyłaś
Ja też, niestety, trochę za późno tu trafiłam. Tyle do poprawy! Właśnie powoli oswajam się z modernizacją mojej najstarszej, przedogrodowiskowej, tragicznie chaotycznej południowej rabaty Chodzę teraz koło niej z pustką w głowie, jak koło frontowej wiosną. Jedynie nadzieją napawa mnie fakt, że frontowa budzi we mnie teraz westchnienia błogości, więc może jest też nadzieja na tą paskudną...? Dziewczyny są super Lubię te ich odmienne poglądy, opinie, czasem lekkie spory Ile to się człowiek uczy... I dystansu nabiera...
Ściskam Cię serdecznie i zapraszam!!


Dziękuję za miłe przyjęcie
Spory są potrzebne, inne spojrzenie też, bo otwierają nam się oczy na inne możliwości.
Ja po wizycie u UrsyMaior/Izy, idę w trawki. Chciałabym jak u Ani/Kwartet mieć też troszkę kolorowo, choć się tego boję czy już nie przesadziłam. Jej w kompozycjach nie dorównam i za 100 lat. Nie mówiąc o skrajnie różnych warunkach ogrodowych. Więc pomoc dziewczyn - BEZCENNA. Dlatego i u Ciebie zbieram cenne rady i spostrzeżenia. Może jeszcze coś uda mi się naprawić

ps Twoja frontowa jest cudowna, daj jej czas by się rozrosła. A ogrodowego ADHD zazdroszczę, ja niestety z tych bardziej leniwych
____________________
April April podbija las Mazowsze
Brzozowadzie... 12:28, 18 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Wiesz Aprilku, jak popatrzę na 23 stronę, gdize jest zdjęcie tej mojej frontowej rabatki z października zeszłego roku i wyjrzę teraz za okno, to sama nie mogę uwierzyć, że to tylko rok minął. Dobrze, że tak jest, bo czasem zniechęcenie ogarnia Słońce piekne, pstryknęłam więc przez okno, na widoczek, na który właśnie patrzę
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Toszka 12:34, 18 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Agatko, Ewa dobrze radzi - sadź Metallicum lub Ursula's Red. Szkoda, że ci nie pokazałam paluchem swoich. Możesz dać kiścienie. Niskie, zimozielone, kwaśnolubne, można ciąć.
Carexom będzie dobrze. Kulka? Może sosna Varella?
W kulki mozna ciąć i azalie japońskie...w kulki albo niskie dyski. Do dwóch tygodni po kwitnieniu. Na kwaśną naparstnice (można pomiędzy rodki). Można tawuły japońskie cięte w kule lub walce (pisząc to olśniło mnie, że mogę je posadzić za azaliami)

Molinie można. Niskie miskanty. Można żurawki. Można niską rudbekię. Można trzmielinę ciętą w kulkę.
Można posadzić hortensje ogrodowe, ale tylko z tych nowych odmian kwitnących na jednorocznych, np. z serii You&Me lub Together. One są mniejsze od zwykłych ogrodówek, a kwiaty mają spore i dużo.
Dobrze na kwaśnym rosną turzyce np. brązowe. Stipa u mnie wysiewa się właśnie na kwaśnej rabacie.
Można dosadzić cebulowe lilie orientalne. Krokusy. Tulipany botaniczne.
to tak na szybko

edit
zapomniałam o rozplenicach - kochają kwaśno
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malgol 12:45, 18 paź 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
No i w końcu ja się tutaj witam Podgladam co jakiś czas ,ale się nie odzywałam
Nie wszystko nadrobiłam, ale to co widziałam bardzo mi się podoba.Moje klimaty
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Brzozowadzie... 14:39, 18 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Toszka napisał(a)
Agatko, Ewa dobrze radzi - sadź Metallicum lub Ursula's Red. Szkoda, że ci nie pokazałam paluchem swoich. Możesz dać kiścienie. Niskie, zimozielone, kwaśnolubne, można ciąć.
Carexom będzie dobrze. Kulka? Może sosna Varella?
W kulki mozna ciąć i azalie japońskie...w kulki albo niskie dyski. Do dwóch tygodni po kwitnieniu. Na kwaśną naparstnice (można pomiędzy rodki). Można tawuły japońskie cięte w kule lub walce (pisząc to olśniło mnie, że mogę je posadzić za azaliami)

Molinie można. Niskie miskanty. Można żurawki. Można niską rudbekię. Można trzmielinę ciętą w kulkę.
Można posadzić hortensje ogrodowe, ale tylko z tych nowych odmian kwitnących na jednorocznych, np. z serii You&Me lub Together. One są mniejsze od zwykłych ogrodówek, a kwiaty mają spore i dużo.
Dobrze na kwaśnym rosną turzyce np. brązowe. Stipa u mnie wysiewa się właśnie na kwaśnej rabacie.
Można dosadzić cebulowe lilie orientalne. Krokusy. Tulipany botaniczne.
to tak na szybko

edit
zapomniałam o rozplenicach - kochają kwaśno

O, Toszko droga, dzięki, dałaś mi do myślenia Ogrodówki dosadziłam, Twoje hosty, z boku choinę Jeddeloh, na paprocie czekam. A były te Metallicum i nie wzięłam, bałam się, że za dużo,a i sadzenia mam już powoli dość Ale taka Varelka to jest myśl. I ciągle chodzą mi po głowie jakieś drobne azalie zimozielone. No muszę to poukładać.
A skoro Jesteś - czy można teraz przesadzać cisa, czy czekać do wiosny? Uściski przesyłam.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 14:41, 18 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
malgol napisał(a)
No i w końcu ja się tutaj witam Podgladam co jakiś czas ,ale się nie odzywałam
Nie wszystko nadrobiłam, ale to co widziałam bardzo mi się podoba.Moje klimaty

A witam ciepło i zapraszam Dzięki za miłe słowa, jeszcze duuużo przede mną ale wierzę, że kiedyś to będzie wreszcie tajemniczy ogród
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 16:15, 18 paź 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
To biorę się już chyba za ostatnią przeróbkę w tym roku A raczej ciągnę sosnową na froncie...dalej po południowej stronie To najstarsza i najgorsza rabata. Chaos i bałagan. I najtrudniej coś tam zmienić, bo rosną tam już śliwy wiśniowe, oczywiście nierówno i świerk srebrny, i dwie ładne choiny kanadyjskie, i kilka cisów. Te rośliny są już raczej nie do ruszenia.
A poza tym kilka białych i żółtych trzmielin w kulkach, hortensje, bez Palibin, klon palmowy, róża na trejażu, jałowce płożące i już mi się nawet nie chce wymieniać, co jeszcze. Marzę o tym, żeby to wreszcie jakoś ogarnąć, żeby było chociaż spójnie. Wywaliłam właśnie z niej dwie tuje i dwa jaśminy - chorowały z braku słońca. Bo to niby południe, ale ze względu na wysoki płot, półtora metra wysokości w cieniu. Trudność polega też na tym, że za płotem wysoki dom sąsiadów, który chciałabym zasłonić, a jednocześnie nie zabrać całego południowego słońca domowi. Rabata wąska: 160 cmi. M. nie chce nic odstąpić trawnika (190cm). Przy domu kostka 120 cm szerokości.
No to takie fotki poglądowe na szybko, stojąc w sosnach z rodkami widok południowy wzdłuż płotu:

Poniżej pomiędzy klonem a śliwą wywaliłam tuje i jasminy i przymierzałam choiny, ale odeszłam od tego pomysłu. Teraz myślę, żeby tam posadzić jedną choinę prowadzoną w stożek i kolumnowego cisa jako bazę. byłoby nawiązanie do dalszych nasadzeń. Tą hortensję spod śliwy też zamierzam wywalić. Za dużo tu różności.
Nie umiem spojrzeć na tą rabatę w całości. Musiałabym wszystko wywalić, a tego już nie zrobię Help!!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Toszka 17:03, 18 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pod śliwą co to za świerk? Jesli srebrny...wywalaj póki czas. Toż to kolos rośnie i ma problemy z przędziorkiem, ochojnikiem i takie tam...krótko - zdrowy nie bywa
Tak, cisa możesz przesadzać. Podlej tylko przed kopaniem obficie. Na dwa dni przed kopaniem.

Problemem na tej rabacie jest pojedynczość. Nie wiem, czy taka choina w stożek nie będzie od czapy. Może lepiej dosadzić dwie i zrobić mini parawan?
I mam wątpliwość czy na stożek ta choina ma sporo miejsca od płotu.
Ten kąt by fajnie rozjaśniły derenie Ivory Halo. Niewielkie, to o się zmieszczą.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies