Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Stwórz ze mną mój ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Stwórz ze mną mój ogród

paulaa 16:45, 26 lut 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
czarna_aga napisał(a)
Piękny ogród



Dziękuję, choć czy to da się już nazwać ogrodem? )
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
paulaa 21:58, 26 lut 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
tak więc oto stan teraźniejszy, zapraszam do zwiedzania: (uwaga tylko dla ludzi o mocnych nerwach)

Rabata przy wejściu (ona będzie robiona ostatnia bo po elewacji)

oczyma wyobraźni widzimy tu 3 miskanty zebrinus (pod wąskim oknem) i na rogu brzozę pendulę youngii plus kosodrzewiny... wrzosy do wyrzucenia

po drugiej stronie bocznych schodów mamy taką zbieraninkę


i teraz rabata wzdłuż prawego ogrodzenia na froncie klon globosum a pod nim.. kamienie z parkingu efekt odśnieżania - mam plan zaciągnąć moje dzieci (6 i 2,5 latka) i im zapłacić za wybieranie tych kamieni - teoretycznie są chętni ale jakoś się nie garną

tu wg projektu ma iść tylko jedna kosodrzewina i jakoś mi to za pusto się wydaje..

druga strona drewutni i mój piękny powojnik. którego w lato fotografowałam ale nie umiem znaleźć zdjęcia. Myślę, że spróbuję go przesadzić na tą frontową część. Problemem okazało się, że on się nie łapie tych moich desek na drewutni i go jakoś sznurkami wiązałam macie lepsze pomysły jak go namówić żeby się tam trzymał?


obok powojnika dostałam od teściowej rozchodnik, narazie pomnik przyrody ale coś puszcza od dołu, nic nie ścinałam na jesień bo się bałam że przemarznie albo coś


ah wzdłuż parkingu bergenie, które myślałam, że są sercolistne a tu takie małe wypierdki, trzeba je gdzieś przesadzić a tu dam rozplenice. Na końcu bergenii żurawki od sąsiadki i następne morze kamieni



płynnie możemy przejść do prawego rogu, gdzie następna rabata żyje własnym życiem

narazie panuje tu piaskownica plus moja radosna twórczość czyli dwie tuje, które posadziłam w ziemi, żeby nie zdechły w doniczkach i tak są dwie bez sensu, w projekcie tu gdzie te dwie tuje są 3 miskanty , posadzona też jest magnolia, świerk srebrny i stanie tu też buk purple fountain lub śliwa Pissardi (a buk wtedy na front między rozplenice a bukszpany)

Rabata pod lasem to mój warzywnik, za którym są maliny (próbują być) a w projekcie cisy kolumnowe i dalej póki co 1 świerk a będą 3 a między nimi hortensje bukietowe limelight a przed nimi miały być azalie natomiast zmienione zostały na kosodrzewiny - tylko czy kosodrzewina urośnie w cieniu?


za warzywnikiem 3 kocimiętki niestety nie kwitły latem (chyba przez cień)

____________________
Stwórz ze mną mój ogród
paulaa 22:08, 26 lut 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
w obawie, że się nie zmieści wszystko w jednym poście ciąg dalszy:

przed chatką narazie zbieranina a w projekcie co? 3 kosodrzewiny coś dużo tej kosodrzewiny teraz jest jakaś kosodrzewina, jakaś tuja kulka i 2 jeżówki i przetacznik kłosowy, oby ładnie urosły w tym roku, a przed nimi wsadziłam cebule żonkili a z boku rojniki, tktórych nie widać


i doszliśmy do rabaty wzdłuż lewego ogrodzenia, gdzie nic nie ma, tylko jeden bez. Jest on tak posadzony, żebym go widziała z jadalni. W projekcie są tu serby ale stwierdziliśmy z mężem że za wąsko tu na serby (1,4m) i myślę że będzie tu " luźny żywopłot" z miskanta klaine fontane tzn, od frontu do bzu miskant, hortensja, miskant, hortensja (może vanille fraise), a za bzem do chatki same miskanty co metr

tu, gdzie sąsiada trzmielina -> miskant klaine fontane, tam gdzie jałowce -> hortensja bukietowa (limelight lub vanille fraise)


i na koniec front


bukszpanów niestety nie przyciełam w lato - jakoś przespałam a potem już się bałam. Lawendę dosadzę do końca rabaty z klonami, a tą co jest przytnę w marcu(?) rozplenice utnę w kwietniu (?)
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
paulaa 22:13, 26 lut 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
a na sam koniec perełki czyli
magnolia

bez

klon

i pierwsze nieśmiałe krokusy


aha a trawa wygląda tak
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
pawel2806 10:22, 28 lut 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Dom masz cudowny, też bym wybrał tą jabłoń na elewacje.
Co do Twojej koncepcji zagospodarowania "rabaty wzdłuż lewego ogrodzenia" nie jestem zwolennikiem (jak wiele osób na O) sadzenia roślin na przemian nie wygląda to dobrze (patrz jałowce i trzmieliny u sąsiada). Dom ma prostą i nowoczesną bryłę spodziewałem się że utrzymasz ten styl w ogrodzie, popieram pomysł Toszki że jeśli serby za duże pozostań przy żywopłocie ale np cisowym
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
paulaa 12:42, 28 lut 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
pawel2806 napisał(a)
Dom masz cudowny, też bym wybrał tą jabłoń na elewacje.
Co do Twojej koncepcji zagospodarowania "rabaty wzdłuż lewego ogrodzenia" nie jestem zwolennikiem (jak wiele osób na O) sadzenia roślin na przemian nie wygląda to dobrze (patrz jałowce i trzmieliny u sąsiada). Dom ma prostą i nowoczesną bryłę spodziewałem się że utrzymasz ten styl w ogrodzie, popieram pomysł Toszki że jeśli serby za duże pozostań przy żywopłocie ale np cisowym


Dzięki Paweł za cenne uwagi. Dało mi to do myślenia, bo wzdłuż prawego ogrodzenia mam zaprojektowane kosodrzewiny i berberysy ale właśnie na przemian, czyli to też do poprawki np 5 kosodrzewin 5 berberysów tak? Albo pół rabaty kosodrzewiny pół berberystly, hmm dobrze że zaczęłam się udzielać na ogrodowisku przed sadzeniem bo zaraz się okaże, że wszystko do poprawki. Jestem już bardziej pokorna bo trzeba było od razu słuchać mądrzejszych przy planowaniu rabat ale jest jak jest i jakoś trzeba to ogarnąć
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
paulaa 12:49, 28 lut 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Czyli lepiej tak nie sadzić? Mam tu kosodrzewiny i berberysy między nimi funkie ale ta rabata ma najwięcej słońca i funkie średnio u mnie rosną myślałam żeby je podmienić na szałwię omszoną.. Ale lepiej np najpierw kilka kosodrzewin potem kilka berberysów? Taki moduł mam na całym prawym ogrodzebiu..


Co do lewego wczoraj zaczarowały mnie graby Edyty z Tu ma być ogród i może na lewe ogrodzenie graby kolumnowe i trawy????? Na długości 25 m 5 graboq i między nimi po 4 miskanty kleine fontane?

Już mam mętlik w głowie
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
pawel2806 16:55, 28 lut 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Graby to dobry pomysł tylko żeby bardziej zasłonić sąsiada ja dałbym co 3m (tak mam ja), a między może rozplenice tym bardziej że zgrają się z rabatą frontową albo hortensje.
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Johanka77 10:48, 02 mar 2019


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Słuchaj Pawła.
Nie sądzę naprzemiennie, choć też tak zaczynałam... dziś wszystko naprzemienne jest w roślinkowym niebie

Graby w rozplenicach to petarda. Zawsze się sprawdza.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
pawel2806 12:57, 02 mar 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Do tego w rozplenicach można powrzucać trochę jeżówek efekt WOW gwarantowany
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies