Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Stwórz ze mną mój ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Stwórz ze mną mój ogród

Zana 11:05, 03 mar 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Tak jak Paweł napisał, też mi brakuje tego jednego graba za chatką.
Buka Purple Fountain bardzo lubię i znalazłaś dla niego bardzo dobre miejsce, to typowe drzewo na soliter. Proponowałabym go podsadzić jakimiś niskimi trawkami typu Carex montana, Hakonechloa macra Greenhills, Hakonechloa macra Albostriata (jasno paskowana).
Patrząc na to, że świerki masz w rozstawie co 4 metry, to raczej trudno będzie tam wcisnąć po trzy hortensje. Oczywiście teraz jak będą małe to ok., ale świerki dosyć szybko rosną i dla 3 sztuk nie będzie tam miejsca (one też spore rosną). Do podsadzenia jasna trawa Hakonechloa macra Aureola (piękna).

Będę szczera i powiem, że nie za bardzo podoba mi się prawa strona. Na tak długim odcinku miskanty, kosodrzewina i szałwia to jak dla mnie trochę aż nazbyt minimalistycznie. Po drugie masz w górnej części 2 m szerokości rabaty - kosodrzewinę narysowałaś jako wąski paseczek, ona będzie potrzebowała docelowo z 80-100 cm, na miskanta też trzeba około tyle liczyć.
Brakuje mi drzew po prawej stronie. Masz wąskie rabaty, mogę zaproponować kolumnową wiśnię Amanogawa, posadziłabym 3 sztuki między drewutnią a przyszłym garażem. Przepięknie kwitną wiosną a jesienią ślicznie się przebarwiają.

Oczywiście to są moje uwagi, z którymi masz absolutne prawo się nie zgadzać.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Wiolka5_7 11:17, 03 mar 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20490
Może ja dołożę swoje 3 grosze
Na rabacie z klonami, rozplenicami i lawendą...może dać inne trawy niż rozplenice...bo jakoś za dużo chyba tych rozplenic
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
pawel2806 11:19, 03 mar 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Zgadzam się z miejscem na miskanty musisz mieć 1m kosodrzewina też tak jak Zana pisze, ale ogólny zamysł minimalizmu jak najbardziej popieram zresztą coraz bardziej sama sie do tego chyba przekonujesz?
Jeśli chcesz graby co 4m to widzę to raczej tak:
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
pawel2806 11:28, 03 mar 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Zamiast hortensji między świerkami możesz wsadzić po 1 świerku
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Zana 11:49, 03 mar 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Minimalizm popieram, chociaż sama nie stosuję. Są przepiękne przykłady w necie ogrodów minimalistycznych. To czego mi u Pauli zdecydowanie brakuje to zimozielonych żywopłotów, cis w takich założeniach sprawdza się idealnie.
Prawa strona: kosodrzewina niska, miskanty startują w w maju, do tej pory jest łyso i widok na siatkę - to nie jest minimalizm, to podstawowy błąd. Dobra, od maja zaczynają rosnąć miskanty, dosyć szybko mamy zielony łan wysokości ok metra, dalej widzimy siatkę, sierpień/wrzesień zaczynają kwitnąć, jest efekt, ale nadal brak tła eksponującego to kwitnięcie. W listopadzie wiążemy miskanty, do marca mamy wiechy i nadal widzimy siatkę i szaro bure tło za siatką.
Chcąc mieć ogród minimalistyczny sadziłabym przede wsztstkim cisy na żywopłot i na jego tle urozmaicone fakturowo liśćmi nasadzenia, trawy itd. Jestem za cisem jako żywopłotem zamiast kosodrzewiny.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
paulaa 12:57, 03 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
O jaki ruch jak mi miło

Paweł grab za chatką nie narysowany bo myślę że tam nic nie urośnie jest między blaszakiem a chatką tak nie mam serca go tam chować..

Dlatego pomyślałam żeby ten ostatni byl jak najbliżej żeby trochę zasłonił tą wnękę i dodatkowo by mi mąż zrobił tam kratkę na powojnik..

Aha nad szambem nie wiem ile tej ziemi ale wiem że przy robieniu trawnika trzeba było przedłużać te kręgi betonowe, myślę że 40-50 cm byłoby tej ziemi no ale zostanie pod spodem puste szambo to ta ziemia nie przemarznie?

Zana od początku zamysł był minimalistyczny, te kosodrzewiny tak mi cienko wyszly bo krzywo zrobione zdjęcie kartki i by mi weszło jedno na drugie a żywopłotów nie lubię i co ja na to poradzę. Wiem, z przodu też mam siatkę i nigdzie tak naprawdę nie mam tła dla tych moich roślin..
Kosodrzewina dlatego bo mam piach i kosodrzewiny na tej wsi ladnie rosną
Ta wiśnia piękna ale chciałam mieć z tamtej strony ala żywopłot z traw a Paweł napisał i myślę że ma rację, że miskanty z drzewami kolumnowymi nie grają, ja to bym wszystko upchnęła ale to się kłóci z tym minimalizmem.

Przysiądę i przeanalizuję wszystkie Wasze uwagi dziękuję, że jesteście :-*

Ja to w ogóle mam rozdwojenie jaźni bo jak tak to wzdychałam za elewacją a jak teraz maj się zbliża wielkimi krokami to czuję panikę czy będzie ładniej czy nie bo trochę się przyzwyczailam do tego mojego bunkra nawet wpadłam na pomysł żeby go na antracyt całego zrobić ale mój mąż się nie zgodził ;-p
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
pawel2806 13:11, 03 mar 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Ja tam bym spróbował z tym ostatnim grabem koło chatki ( decyzję podejmiesz sama), co do szamba pytam bo sam też mam koło 40-50cm ziemi nad i u mnie to miejsce zajęły trawy ( trzcinnik karl foerster i hakonechloa nicolas) i UWAGA- Grab ponieważ szambo znajduje się na początku rabaty grabowej
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
paulaa 13:51, 03 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
pawel2806 napisał(a)
Ja tam bym spróbował z tym ostatnim grabem koło chatki ( decyzję podejmiesz sama), co do szamba pytam bo sam też mam koło 40-50cm ziemi nad i u mnie to miejsce zajęły trawy ( trzcinnik karl foerster i hakonechloa nicolas) i UWAGA- Grab ponieważ szambo znajduje się na początku rabaty grabowej


Paweł ten Twój pgród musi być bajeczny! Ty masz swój wątek? Masz tu na ogrodowisku jakieś zdjęcia? Chciałabym zobaczyć!!!
Co do szamba to i tak muszę coś posadzić co pójdzie na boki i zasłoni mi te 3 betonowe włazy. Poza tym masz czynne szambo czy nie? Bo na czynnym jest ciepło a moje jak będzie nieczynne? A z resztą nie wiem nie znam się tylko się boję skazywać z góry jakąś roślinkę na śmierć przez zamarznięcie

A może odwrócić całą tą koncepcję....
Może lewa rabata dać żywopłot z miskanta klaine fontane i bedzie minimalizm,a na prawo oprócz tego jednego klona na froncie (bo on już jest) dać graby w rozplenicach? Tam jak będzie prześwit to jest pole i nie szpeci a tu po lewej by cały czas ten blaszak przeświecał.. A miskant go od dołu zakryje a brzoskwinie sąsiada od góry a z boku powojnik na kratce.
Tylko jeżeli tak to nie wiem co na ten pas żwiru przy parkingu (tam gdzie miały być rozplenice ;-p)
No nie wiem kurcze, ale mieszam nie? no i znowu będzie że nic zimozielonego, ale trawy zimą też ślicznie wyglądają, jak patrzę na swoje rozplenice i buxy to rozplenice ładnie targa wiatr a te kulki tak stoją sztywniaki
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
Zana 14:07, 03 mar 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
paulaa napisał(a)
O jaki ruch jak mi miło


Kosodrzewina dlatego bo mam piach i kosodrzewiny na tej wsi ladnie rosną



Paula, a czy Ty "odrobiłaś lekcję" przygotowania podłoża na rabatach? To było na początku wątku, dziewczyny Ci pisały o oborniku, kompoście, mączce bazaltowej, korze przekompostowanej itd.?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
paulaa 14:30, 03 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Trochę próbowaliśmy poprawilić ale to nie zmienia faktu że pod spodem jest piach, widzę to jak teraz kopią kanalizację na ulicy sam piach oto mi chodziło wyżej
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies