Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Stwórz ze mną mój ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Stwórz ze mną mój ogród

Johanka77 14:49, 03 mar 2019


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Zanim zacznę się wgryzać w to planowanie, uwaga techniczna.
Nie dawaj juki karolińskiej koło szamba, bo Ci to szambo korzenie juki rozsadzą. Ta jukka jest mordercą

Wiem co mówię, moja siostra wanie musiała przekopać cały ogród, bo korzenie juki rozwaliły szambo.. i trzeba było wykonać nowe.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
paulaa 15:52, 03 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
O a to ciekawe, to z chęcią jej nie dam bo za nią nie przepadam i tak nim nie podłączą nas do kanalizy nic tam nie mogę sadzić bo by mi Pan szambiarz poniszczyl roślinki
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
pawel2806 17:18, 03 mar 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Wydaje mi się że grabowa będzie pasowała tam gdzie ją planowałaś bierz pod uwagę to (było już wspominane) że miskantów jakiś czas nie będzie a graby nawet bez liści dadzą ażurową osłonę zajrzyj do nawigatorki (typografia ogrodu) np na str 3495 dla mnie najpiękniejsza grabowa na forum
Co do mojego ogrodu nie mam wątku ogród jest realizowany od 2 lat stopniowo, rośliny małe dużo z nich z własnych patyczków więc nie ma co pokazywać bo mało co widać, mimo że działka też niewielka 5a
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
paulaa 21:42, 03 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
pawel2806 napisał(a)
Wydaje mi się że grabowa będzie pasowała tam gdzie ją planowałaś bierz pod uwagę to (było już wspominane) że miskantów jakiś czas nie będzie a graby nawet bez liści dadzą ażurową osłonę zajrzyj do nawigatorki (typografia ogrodu) np na str 3495 dla mnie najpiękniejsza grabowa na forum
Co do mojego ogrodu nie mam wątku ogród jest realizowany od 2 lat stopniowo, rośliny małe dużo z nich z własnych patyczków więc nie ma co pokazywać bo mało co widać, mimo że działka też niewielka 5a


Paweł a co ile te hortki sadzić? gdzieś u Nawigatorki znalazłam 1,6m? czy 1,5m mogę przyjąć?
No to tak się zastanawiam, że te graby podsadzone hortkami (nie mam chyba tyle pieniędzy ale co tam ) z tyłu te świerki a z prawej jednak misant cukrowy (nie kleine fontane bo nisko będzie), szałwia i pod znakiem zapytania stoją kosodrzewiny chociaż je lubię a nie widzę na ogrodowisku może będę pierwsza . A czy ten mój warzywnik może zostać parterowy? zaczęłam się zastanawiać nad skrzyniami ale to znowu idziemy w koszta ale tak z bomby mam to umiejscowione dużo cienia może na podwyższonych by lepiej rosło.. ah ja to skaczę z tymi tematami
jak zacznie się sezon "sadzeniowy" to zacznę od buka purple fountain bo chociaż to jest pewne
Trawy kupię na allegro bo te moje rozplenice z internetu okazały się ładniejsze niż ze szkółki ale czy zaryzykować hortki z allegro?
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
Zana 21:49, 03 mar 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Szczerze odradzam miskanta cukrowego, to jeden z nielicznych miskantów, który jest ekspansywny, rozrasta się podziemnymi rozłogami.
Naprawdę jest cała masa przepięknych miskantów rosnących kępowo a nie rozłogowo, nie upieraj się przy cukrowym. W takich ilościach będzie z czasem nie do opanowania.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
paulaa 22:06, 03 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Zana napisał(a)
Szczerze odradzam miskanta cukrowego, to jeden z nielicznych miskantów, który jest ekspansywny, rozrasta się podziemnymi rozłogami.
Naprawdę jest cała masa przepięknych miskantów rosnących kępowo a nie rozłogowo, nie upieraj się przy cukrowym. W takich ilościach będzie z czasem nie do opanowania.


też właśnie o tym czytałam hmm ale sąsiadka moja ma i narazie jeszcze jest ok.
No to z powrotem kleine fontane bo zauroczył mnie u Edyty Lindsay Dziękuję :*

a tu kilka pstryków
Wiosna wiosna, wiosna ah to Ty <3
krokusy przed buxami

tulipany między rozplenicami

żonkile przed chatką


tulipanów nie będzie łanów jak u wszystkich narazie po 7 mieszanych takich
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
paulaa 22:13, 03 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
I takiego gościa dzisiaj miałam za oknem <3
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
pawel2806 11:01, 04 mar 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Ja Limelight mam posadzone co ok 1,2m
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
paulaa 08:48, 05 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Zana napisał(a)
Tak jak Paweł napisał, też mi brakuje tego jednego graba za chatką.
Buka Purple Fountain bardzo lubię i znalazłaś dla niego bardzo dobre miejsce, to typowe drzewo na soliter. Proponowałabym go podsadzić jakimiś niskimi trawkami typu Carex montana, Hakonechloa macra Greenhills, Hakonechloa macra Albostriata (jasno paskowana).
Patrząc na to, że świerki masz w rozstawie co 4 metry, to raczej trudno będzie tam wcisnąć po trzy hortensje. Oczywiście teraz jak będą małe to ok., ale świerki dosyć szybko rosną i dla 3 sztuk nie będzie tam miejsca (one też spore rosną). Do podsadzenia jasna trawa Hakonechloa macra Aureola (piękna).

Będę szczera i powiem, że nie za bardzo podoba mi się prawa strona. Na tak długim odcinku miskanty, kosodrzewina i szałwia to jak dla mnie trochę aż nazbyt minimalistycznie. Po drugie masz w górnej części 2 m szerokości rabaty - kosodrzewinę narysowałaś jako wąski paseczek, ona będzie potrzebowała docelowo z 80-100 cm, na miskanta też trzeba około tyle liczyć.
Brakuje mi drzew po prawej stronie. Masz wąskie rabaty, mogę zaproponować kolumnową wiśnię Amanogawa, posadziłabym 3 sztuki między drewutnią a przyszłym garażem. Przepięknie kwitną wiosną a jesienią ślicznie się przebarwiają.

Oczywiście to są moje uwagi, z którymi masz absolutne prawo się nie zgadzać.


Zana a jak podsadzić tego buka purple fountain tymi Hakone? jak ja tam mam już pasy bukszpan i rozplenicy?
jeszcze jeden pas hakone? czy to nie będzie za trawiasto względem tych bukszpanów? czy mam całkiem je poprzesadzać?


A czy mogłabyś mi jeszcze jakoś jaśniej napisać o tej prawej stronie?

Żeby tu do szamba te wiśnie ale co oprócz nich? i dalej mam lecieć z klonami?


____________________
Stwórz ze mną mój ogród
pawel2806 12:07, 06 mar 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Ja bym chakone tam nie dokładał rabata wygląda fajnie, rozplenice i bukszpany małe a przecież urosną i zrobi się ciasno, co do prawej strony może postaw na 1 gatunek albo to albo to (jestem za klonami)? Miskant przed wejściem? - to rabata reprezentacyjna zastanów się.
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies