Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

waldek727 16:26, 28 paź 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
inka74 napisał(a)
Tylko ten buk to bardzo wysoka kolumna a tu na zdjęciach wszystkie niskie czapeczki. Trzeba by było buka o 10 metrów pewnie skrócić...

Iwonko. Chodziło mi tylko o to aby pokazać efekt gołego pnia (wielopnia). Nie wiem jak wysokie jest drzewo, ale na pewno trzeba by było zrobić to proporcjonalnie do korony.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Pszczelarnia 17:41, 28 paź 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Iwonka napisał(a)

Umbra nie pasuje do mojego ogrodu. Ma już trzecią miejscówkę, a w każdej pasuje jak przysłowiowy piernik do wiatraka
Umbra dobrze wygląda w nowoczesnym ogrodzie, posadzona w szpalerze, wyeksponowana.
Podobno jest kapryśna i lubi chorować. W sumie to wiśnia. Mam amanogawę i liście co rok pokręcone.
Nie łapie mnie za serce widok dojrzałej umbry. W tej ogromnej kuli na grubej już nodze, drobne listki wyglądają jak dla mnie nieco dziwnie. Ale to moje subiektywne odczucia i dobrze, że je mam. Dzięki temu nie przytargam już kolejnej pomyłki


Coś w tym jest i ja tak ją widzę.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Iwonka 06:34, 29 paź 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
inka74 zachwycamy się u kogoś, kupujemy i biegamy po ogrodzie z kąta w kąt Ale takie pomyłki też się przydają. Zakupy stają się coraz bardziej przemyślane. A drzewa wymagają zastanowienia. Często wyrastają na kolosy, opis internetowy odbiega od rzeczywistości. Z ciekawości poczytałam co piszą o moich okazach. Wielkość jest oczywiście inna. Drzewa długo się zakorzeniają, potem lecą w masę jak szalone. Umbry daj na przedpłocie jeśli możesz, tam mi te drzewa najbardziej pasują. Z mojego buka niestety wielopniowego nie da się zrobić bo fajne pnie są dopiero na 2 metrach wysokości, poza tym buk jest przesłoną w tym miejscu. Czasem funkcjonalność musi wygrać z urodą.

effka jestem zaskoczona jak doorenbosy utrzymują zieleń liści. Moje mają tylko kilka przebarwionych listków, reszta nadal na drzewie mocno zielona. Niesamowite Szukam teraz dwóch wielopniowych. Doznałam olśnienia jak przerobić skarpę przy parkingu Niestety w okolicy nic nie ma. Możę wsadzę po dwie do jednego dołka...

małgorzta_s ta jesień jest u mnie niesamowita. Mrozik był leciutki, nic nie zniszczył. Buki, doorenbosy, klony mają jeszcze mnóstwo liści, a przecież latem była taka susza, myślałam że polecą szybciej. Pogoda się popsuła, ale kolory nadal są.

mrokasia wykorzystałam piękna jesień do dokumentacji Cieszę się, że komuś te opisy pomogły. Drzewa są cudne, ich coroczne odrastanie na nowo zachwyca. Tym bardziej muszą być przemyślane aby ich piękno nie ginęło w gąszczu bezsensownych decyzji. Macie niesamowite szczęście, że z forum możecie czerpać tak wiele. U mnie moc pomyłek, ale staram się już na nich nie skupiać, ale myśleć o zmianach. Nie mam już ochoty na skakanie po drabinach i wysokie cięcie. Dlatego trzymamy te drzewa w ryzach nawet kosztem ich wyglądu.

waldek727 na zacytowanym zdjęciu faktycznie drzewo wielopniowe byłoby obłędne. Niestety te piękne pnie są gdzieś na wysokości 2 metrów. Na dole jest około 0,5 metra grubego pniaka, dalej dwa nieco chudsze pieńki i dopiero po ponad 1,5 metra wysokości zaczynają się fajne gałęzie do wyeksponowania. Ten buk rośnie na wzgórzu koło balkonu. Cały jego dół pełni funkcję ważnej przesłony. Dlatego wchodzi w grę tylko cięcie korygujące z góry, aby nie był wyższy niż jest teraz. Drzewa wielopniowe bardzo mi się podobają. Swoją kalinę zaczynam w ten sposób formować.

Pszczelarnia z drzewami jak z ubraniami, nie wszystko dla wszystkich. Najfajniejsze jest to, że mamy wybór. Gorzej gdy zbyt często zdarzają nam się pomyłki. Na szczęście mam ich coraz mniej. Droga do wiedzy bywa kręta, ale jakże przydatna.

Moja brzoza pendula po latach jest niesamowita. Ale posadziłam ją w kącie ogrodu, przy ogrodzeniu za którym widać...drogę. Niezbyt ruchliwą, ale jednak. Siedzenie w jej cieniu to średnia przyjemność relaksu, niemniej widoki spod gałęzi urokliwe

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 17:12, 29 paź 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Miłorząb japoński wreszcie poczuł jesień Bardzo powoli w tym roku się przebarwia. Zieleń przechodzi w głęboką żółć, dając miejscami niebieskawą wręcz poświatę. Nawet lubię te jego anielskie, nieco sztuczne w dotyku liście. O ile nadchodzący przymrozek nie poczyni szkód, będziemy mieli lada dzień żarówkę za oknem

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 18:26, 29 paź 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Klon kulisty Golden Globe do niedawna był ulubionym jesiennym drzewem.
Jednak moje ogrodowe preferencje dryfują ostatnio w kierunku drzew o bardziej naturalnym, luźnym pokroju. Niestety takich drzew nie mam prawie wcale
Ale pracuję nad tym, pracuję
Kuliste formy dobrze wyglądają, gdy są mniejsze. Ogromna kula w dodatku w tak mocnym kolorze jest zbyt ciężką formą. Troszkę na nią zapracowałam odpuszczając cięcie przez ostatnie 3 lata. Wiosna obowiązkowo z sekatorem w dłoni
Tymczasem dokumentacja jesienna...

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 18:27, 29 paź 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Uwielbiam połączenie tej intensywnej zieleni z limonką i żółcią a potem brązem. Liście klona są duże a mimo to wyglądają niesamowicie lekko.

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 18:28, 29 paź 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Liście z klona zaścieliły całą rabatę. Czy to dobry pomysł zostawić je tam w takiej ilości na zimę? Czy może lepiej część wywieźć a trochę zostawić? A może przekopać je od razu z ziemią? Nie mam w tym miejscu kory, a z roślin tylko trawy i hortensje. Między nimi dużo wolnej przestrzeni, więc przekopanie nie byłoby trudne.

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 21:14, 30 paź 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Październik w tym roku zachwyca kolorami. Niestety najbliższe prognozy już z nocnymi przymrozkami. Trochę smutno, że spektakl się kończy a jesień coraz szybciej rozbiera nam drzewa... Szczęśliwie niektóre jeszcze w radosnych barwach. A Pissardi i Doorenbosy jakby lato trwało

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 21:14, 30 paź 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 21:14, 30 paź 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies