Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tu na razie jest klepisko....

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu na razie jest klepisko....

kasiab 19:14, 11 sty 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Wiolu zobaczymy co z tego mi wyjdzie Plan Asi jest świetny jak zawsze. Mam nadzieję że realizacja również będzie dostateczną a i że nie zabije roślin
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Anda 19:31, 11 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33467
makadamia napisał(a)
Kasiu, wielkie dzięki - zanim wrzuciłaś swój rysunek, ja już zaczęłam działać na swoim

Aż się boję, czy mnie za daleko nie poniosło...
No ale miało być nowocześnie i z efektem wow...


Komunikacja: połączone pomysły Twoje i Ewy.
Jasnoszare - ścieżka żwirowa szer. 100-120 cm
Ciemnoszare - krawężniki 20x100 cm ułożone naprzemiennie - raz jedna sztuka, raz dwie. Na 6 metrach wyjdzie 42 sztuki.

Żywopłoty - odnoszę wrażenie, że nie bardzo chciałaś się zasłaniać a jednak potrzeba jest, więc wymyśliłam coś bardzo ryzykownego
"Prawdziwy", porządny żywopłot tylko z boku. Od frontu niższe żywopłoty (120-150 cm), w kształcie L, celowo na siebie nie zachodzące. Mają dać efekt "zasłonięte-odsłonięte"
I naprzeciwko okna z jadalni niski żywopłocik dekoracyjny.
Od razu mówię, że jeszcze nie wiem, z czego te żywopłoty miałyby być.

Naprzeciwko problematycznego okna: kwadratowy placyk żwirowy, w nim - zimozielona,dwukolorowa trzmielina na pniu ze skarpetkami np. z carexów. Formalna, całoroczna dekoracja.

Nasadzenia:
Na całym terenie porozrzucane hortensje i kule (półkule?). Dodatkowo, między oknami powtórzona ta trzmielina na pniu.
Ze dwa lub więcej dereni w rogach - czerwone gałązki w zimie, dwukolorowe liście w sezonie.
Piętro najwyższe - jakieś kolumnowe drzewka, zaproponowałam najpierw bez przekonania klony/jabłonki ale potem sobie przypomniałam hit Ogrodowiska - graby
Piętro najniższe - swobodny, naturalny dywanik z niskich roślin leśnych: carexy, miodunki, hosty, brunnery, serduszki.

Propozycja nowoczesna, odważna, atrakcyjna cały rok, łatwa w utrzymaniu.
Ale czy przejdzie?


Plan bardzo fajny Scieżka z płytami super, żwirek też jest. Przed oknem z boku rabata w stylu formalnym z tą trzmieliną na środku. Zywopłoty L-ki super.

Tak się zastanawiam, czy hortki Limelight rosnące tuż przy domu wytrzymają w cieniu.

Widzę dwa derenie Variegata. Dosadziłabym trzeciego gdzieś przy ścieżce płytowej dla poprawienia równowagi.

Kolejna rzecz to, czy miedzy tymi dwoma żywopłotami (zewnętrznym i jednym ramieniem L) będzie miejsce żeby coś posadzić, czy będą tak mocno nachodziły na siebie, że tam już nic nie urośnie. Chodzi mi tu przede wszystkim o utrzymanie, żeby nie rosły tam chwasty.

A o co chodzi z grabami? Mają być graby, czy jabłonki, czy klony? Bo ja tu bym widziała graby kolumnowe. Bardzo pasują do tych nowoczesnych, odważnych nasadzeń. Wprowadzają trochę porządku w ten naturalizm na rabacie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sylwia_slomc... 19:32, 11 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
No poczytałam teraz się mogę Przywitać
Projekt Asi do mnie przemawia, co zważywszy na styl odmienny od mojego już świadczy o tym, że jest dobry
Ponieważ masz obawy jak sobie poradzisz z rozmieszczeniem roślin i z ich pielęgnacja proponuję jako runo zastosować rośliny z którymi nie ma wcale roboty i nawet jak posadzisz źle to po pewnym czasie same to skorygują i tak np tam gdzie operuje cień posadź runiankę, nawt jak źle posadzisz ona zrobi na całości dywanik, tylko musisz posadzić w kilku miejscach na rabacie. Tam gdzie operuje słońce można dać barwinek, dodatkowo kwitnie. Rozejdzie się szybko po całej rabacie robiąc kobierzec, a co zacznie wychodzić na ścieżkę to przytniesz wzdłuż jej brzegu.
W runiance dałabym pod oknami po jakiejś niskiej hoście dla przełamania faktury.
A w barwinku można wsadzić punktowo cebulowe, narcyzy lub czosnki.
To rozwiązanie ma to do siebie, że jest zimozielone runo i ładnie jak zimą śniegu nie ma do tego kontrastowe odcienie zieleni do żywopłotowej, więc zima też ładna i efektowna, a rośliny takie które raczej ciężko uśmiercić

Ciekawe co na to Asia
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
kasiab 19:44, 11 sty 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Ewo przy domu jest non stop cien... Może anabelki dadzą radę? Wiem że się rozrastają a rabata będzie szeroka od ściany domu do ścieżki 2m...
W kwestii drzewa stoi na grabach.

Sylwii tylko czy hosty nie zginął pod hortensjami? Cebulowe to taki must have moja Liwka będzie zadowolona a i Kaja w przyszłym roku też powinna być
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Wiolka5_7 19:45, 11 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20496
Też jestem za grabami kolumnowymi albo bukami bordowymi
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
sylwia_slomc... 19:51, 11 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
kasiab napisał(a)
Ewo przy domu jest non stop cien... Może anabelki dadzą radę? Wiem że się rozrastają a rabata będzie szeroka od ściany domu do ścieżki 2m...
W kwestii drzewa stoi na grabach.

Sylwii tylko czy hosty nie zginął pod hortensjami? Cebulowe to taki must have moja Liwka będzie zadowolona a i Kaja w przyszłym roku też powinna być

To zależy od gatunku jaki wybierzesz, hosty są od miniaturek do gigantów, a i kolory liści różne
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 19:56, 11 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33467
kasiab napisał(a)
Ewo przy domu jest non stop cien... Może anabelki dadzą radę? Wiem że się rozrastają a rabata będzie szeroka od ściany domu do ścieżki 2m...
W kwestii drzewa stoi na grabach.

Sylwii tylko czy hosty nie zginął pod hortensjami? Cebulowe to taki must have moja Liwka będzie zadowolona a i Kaja w przyszłym roku też powinna być


Może lepiej hortensje z serii You&Me Forever albo Hortensie 'Fireworks White'albo Endless Summer® 'The Bride'. Kwitną na jednorocznych pędach więc żadne późne mrozy im nie straszne

Hosty koniecznie I może jeszcze paprocie, chociaż parę Miałabyś taką a la leśną rabatę. Sylwia ma jakieś zimozielone nawet I może jeszcze jakiś łan jasnych jarzmianek, żeby nie było zbyt nudno Też mają ładne liście i w runiance ładnie wyglądają.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Gruszka_na_w... 19:56, 11 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22036
Sprawdziłam u siebie, że na rabatach podokiennych od frontu (pn-wschód u mnie) świetnie rosną rodki, hosty i runianka. Mam posadzoną hortensję (nie jest to limka), ale słabiej kwitnie. Limki lubią więcej światła niż 2-3 h. Pod oknami będą mieć drobne kwiaty. Dobrze rosną też ostrokrzewy (formuję je w stożki), są zimozielone, co na froncie jest dosyć istotne. Cis rośnie tak sobie, bez szału- podejrzewam, że ma za mało światła.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Toszka 19:58, 11 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zamiast limek mozna dać hortki ogrodowe z serii " You and Me". Nie są za wielkie, niezawodnie kwitną do mrozów, kwitną na jednorocznych gałązkach.
Barwinkowi mówię stanowczo NIE. Po kilku sezonach robi się kołtun i wygląda to na prawdę źle. Ciężko drania usunąć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sylwia_slomc... 20:03, 11 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Toszko, ale wtedy wystarczy go po prostu skosić i się pięknie odmładza sam
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies