Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

marcin544 06:56, 08 kwi 2019

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Mazan napisał(a)
Marcin544

Spójrz na pasowe zróżnicowanie. To nie jest wynik niechcianej odmiany lecz całkiem prozaiczna sprawa: każda mieszanka składa się z różnych odmianowo traw, a ich nasiona mają różny ciężar. Nastąpiła sedymentacja, czyli opadnięcie cięższych nasion, które jako pierwsze zostały wysiane. Następne po kolei.



Pozdrawiam

Wiem o czym piszesz ale niestety to nie to. Wczesniejsze lata bylo ok w zeszlym roku pare plam a w tym juz wiecej

Tu lepij widac laty
tomcior 20:51, 10 kwi 2019

Dołączył: 10 kwi 2019
Posty: 3
Witam wszystkich, piszę z ogromną prośbą o poradę co zrobić z moim trawnikiem ponieważ powoli zaczynam wątpić w zdolności i wiedzę mojego pseudo ogrodnika.

"Ogrodnik" wysiał trawę na przełomie siepień/wrzesień 2018r.
Wg niego ziemia miała ok 5,5 PH (dokładnej analizy składników nie robił)
Trawa:



Od samego początku często gęsto podlewana nawodnieniem automatycznym.

Pod koniec września wyglądała tak:


Jestem przerażony stanem tego "czegoś" po zimie, ponieważ bardziej przypomina mi zwykłe klepisko niż trawnik.

Zdjęcia po dzisiejszym koszeniu (1 w tym roku):





z bliska w najgorszych miejscach:




pół na pół skoszona:



Po wysianiu trawy w zeszłym roku posiana azofoska, późną jesienią wapno granulowane a w lutym rozsiałem obornik granulowany (NPK 2-5-2)
Tydzień temu oprysk chwastoxem trio przeciwchwastowo.

Bardzo proszę doświadczonych o poradę od czego zacząć aby jakoś ten trawnik "wyciągnąć", jakich zabiegów potrzebuje, oraz nawozów.
Ogrodnik na wstępie planuje liczne dosiewki mieszanką nasion i podłoża trawnikowego + rozsianie hydrocomplexu.

Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc.
Tomek
Gardenarium 23:56, 10 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zagłodzona, na jałowej ziemi posiana i wynik jest taki, jaka gleba i jakie nawożenie. Moim zdaniem ogrodnik do wymiany a trawnik do porządnego dokarmienia.PLus woda i będzie ok. Ale on żarcia potrzebuje a nie gadania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomcior 07:50, 11 kwi 2019

Dołączył: 10 kwi 2019
Posty: 3
Dziękuję za wskazówki. Trawnika jest ok 700m2. Jakie nawozy i w jakiej ilości Pani proponuje rozsiac? Hydrocomplex będzie ok ?
skierka 17:34, 15 kwi 2019

Dołączył: 15 kwi 2019
Posty: 1
Dzień dobry wszystkim
Mam problem z trawnikiem.
Po poprzednim właścicielu posesji odziedziczyliśmy mocno zaniedbany trawnik, w wielu miejscach trawa nie rosła itp. Zatrudniliśmy chłopaków z ogłoszenia, którzy mieli zrobić wertykulację i dosiać nowej trawy. (Niestety drożsi ogrodnicy nie mieli już terminów). Po wertykulowaniu zagrabili, następnie w puste miejsca rzucili nową ziemię, na to nawóz i nasiona. I one tak po prostu leżą, nieprzykryte już dodatkową warstwą ziemi. Ja się na tym w ogóle nie znam ale jak zaczęłam czytać porady na ten temat to trochę zaczęłam się martwić: czy nawóz nie powinien był być posiany wcześniej, parę dni przed sianiem? Czy nasiona mogą ewentualnie leżeć tak na wierzchu, nie być przykryte ziemią? Mija już 12 dni od posiania a tej nowej trawy prawie w ogóle nie widać, może w paru miejscach wzeszły jakieś nowe źdźbełka ale np. w jednym kącie, takim kawałku 2x2m, gdzie wcześniej stała trampolina, nie widać nic zielonego, tylko ziemia i na niej te nasiona...
Podlewamy ją regularnie, zwykle 2 razy dziennie.
Czy jest jeszcze szansa, że ta trawa wzejdzie? Jeśli nie, to co radzilibyście teraz zrobić?
head67 22:36, 15 kwi 2019

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 53
jest szansa jak zrobi się ciepło ja już czekam 2 tygodnie i nic nie wschodzi
ceikam 14:12, 16 kwi 2019

Dołączył: 16 kwi 2019
Posty: 19
Witam,

Zacznę standardowo: mam problem z trawnikiem

Założony samodzielnie wiosną ubiegłego roku. Na całej działce w miarę taka sama ziemia - dość gruba warstwa nawieziona, potraktowana porządnie glebogryzarką, wygrabiona.
Po wzejściu regularnie (może za często?) podlewana, 1x nawóz wiosenny, 1x jesienny. W międzyczasie silnie walczyliśmy z chwastnicą.

W tym roku raz skosiłem i trawnik wygląda tak:









Na żywo lepiej to widać - w pasach na skraju (i nie tylko) jest +/- tak jak powinno być. Ale są też duże pasma jakby ewidentnie wysuszone. W tych miejscach słabo rośnie. Te pasmo ta jakby pozostałość z poprzedniego sezonu. Końcówka lata byłą dość upalna i pomimo podlewania trawa trochę "dostała". Tłumaczyłem sobie, ze młoda, jeszcze może słabo zakorzeniona i dlatego tak.


Teraz wygrabiłem na ile mogłem, w weekend trochę popadało, no i czekam. Chciałem wysiać nawóz, ale postanowiłem poczekać jeszcze trochę, do następnego koszenia.

Pytanie: co może być przyczyną? Susza, głód, jakaś choroba?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady i sugestie
eVka 15:31, 16 kwi 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Nawoziłeś trawnik już w tym roku, podlewasz?
____________________
ceikam 19:59, 16 kwi 2019

Dołączył: 16 kwi 2019
Posty: 19
Jeszcze nie nawoziłem ani nie podlewałem. W sobotę i niedzielę padało, więc odpuściłem podlewanie na razie.
PiterSas 07:30, 18 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
tomcior napisał(a)
Dziękuję za wskazówki. Trawnika jest ok 700m2. Jakie nawozy i w jakiej ilości Pani proponuje rozsiac? Hydrocomplex będzie ok ?

Hej
Nawóz saletra wapniowa lub yara mila - moim zdaniem najlepsza. Dawka ok. 0,05-0,07kg/m2. Czyli wyjdą ze dwa worki na Twoje 700 m. Proponowałbym rozsiać siewnikiem będzie równomiernie.
P.S.
CZy była robiona wertykulacja trawnika?

Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies