Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Thanos 06:56, 03 maj 2019

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 8
dawids285: Można, tylko nie przesadzaj. Jak masz nieduży trawnik i niewiele tej koniczyny, to lepiej zrobić oprysk punktowo, z małego ręcznego spryskiwacza. Tylko uważaj żebyś nie powypalał plam! Spryskujesz raz i czekasz na efekty 2 tygodnie. Preparat to np. Substral Mniszek.
Thanos 07:19, 03 maj 2019

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 8
Bandi82 napisał(a)
Teraz wyglada tak.Ładna 2 lata temu a obecnie 2019 r


Zajechałeś ten trawnik areacją i wertykulacją. Lepiej by było gdybyś nic nie robił, tylko kosił i podlewał. Do trawnika trzeba cierpliwości. Zrób dosiewkę, i gęsto podlewaj, nie koś, dopóki nie wzejdzie trawa, bo odkurzysz wszystkie nasiona, i nie syp czasami nawozu bo spalisz młoda trawę. Konsultuj wszystkie zabiegi na trawniku z kimś kto ma doświadczenie dopóki ty takiego nie nabędziesz.
Thanos 07:43, 03 maj 2019

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 8
B_E_R_E_K napisał(a)
To teraz ja się pochwalę swoją walką z trawnikiem 180m2
W zeszłym roku nawiezione ziemi polnej, teren podniesiony o około 80-100cm od gruntu rodzimego. Wszystko ubite walcem drogowym aby ziemia nie siadała (przy poziomie podniesienia około 60cm) Następnie dowieziona ziemia i wyrównana koparką. Ziemia pod trawe była przesiewana recznie na oczkach 1cm i była bardzo ładnie sypka i napowietrzona. Ziemia równana była łatą na prowadnicach. Następnie zasiałem trawe TRAWNIK POLSKI GAZON na początku lipca ubiegłego roku. Wszystko przysypałem cienutką warstwa piachu i zwałowałem walcem. Niestety na początku lipca przyszły ulewy i sporą część trawy zmyło :/ Następnie dosiałem trawę i czekałem na efekty... Pod koniec sierpnia było zielono ale niestety z plackami bez trawy. Trawnik był regularnie koszony ale niestety wiele się już na lepsze nie zmieniło. W tym roku trawa niemalże wcale jeszcze nie urosła co mnie zmobilizowało do działania. Dałem ziemie do badań i okazało się że jest jałowa. Zalecili mi nawozy (ilość i dawki na foto widać) Niestety nie udało mi się dostać fosforanu amonu ponieważ jest tylko w workach 50kg. Po konsultacji w sklepie ogrodniczym kupiłem 5kg SALETRZAK PRO AGRO, 5kg YARA MILA COMPLEX, i 10 kg azofoski. Wg zaleceń ze sklepu dwa pierwsze poszły na pierwszy rzut dzisiaj rano i podlewanie a po 2 tygodniach kazali 5kg azofoski. Ponadto 2 tygodnie temu zastosowałem AERATOR W PŁYNIE TARGET.
Teraz kilka pytań:
1. Jak zrobić dosiewke na puste placki? Zrobiłem kawałek ok 5m2 metodą z ziemią ogrodową tzn wzruszyłem ziemię posiałem trawkę i wszystko przyspałem ziemią ogrodową do kwiatów. Resztę też tak zrobić czy macie jakieś lepsze sposoby?
2. Ziemia jak leżała na kupie to była ładna sypka obecnie niestety jest mocno zbita i cięzko nawet szpadel wbić choć woda niegdzie mi nie stoi i wchłania się ładnie. (dlatego zastosowałem aerator w płynie aby zrobiła się mniej zbita)
3. Czy nawozy które zastosowałem wystarczą czy jeszcze jakoś można pomóc tej trawie?

Sianie i równanie:


Zrobiłeś dobrą podbudowę pod kostkę a nie pod trawę. To jest ubity piach, będziesz się z tym męczył, tu nie ma co ratować. Wybierz 15 cm, dowieź czarnoziem i posiej to na nowo.
Thanos 07:57, 03 maj 2019

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 8
anka8420 napisał(a)
Witajcie i ja mam problem z trawnikiem, na początku kwietnia była robiona wertykulacja, potem posypaliśmy nawozem - SALETRZAK - nawóz azotowy- 25 kg na 360m2 trawnika, potem został zlany, a po paru dniach wyszły jasne i ciemne placki traw. Co robić w takiej sytuacji? Jak doprowadzić ten trawnik do ładu i jednolitego koloru?


Jeżeli nie masz doświadczenia z trawą, to nie robił bym dosypek nawozu. Przyczyn żółtych plam może być wiele, w tym również brak lub nadmiar nawozu w w tym miejscu. Podlewaj, koś, za 6 tygodni powtórz nawożenie całego trawnika nawozem bogatym w azot. Dobrze to robić z ręcznego rozrzutnika, wzdłuż i w poprzek, trawnika.
adamj84 21:00, 03 maj 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 15
Proszę o pomoc, robiłem wertykulacja na początku kwietnia, potem nawóz hydrocomplex. Koniec kwietnia ponownie nawóz. Trawa nawadniana automatycznie. Niestety trawa nie wyglada jak należy. Pokłada sie i nie jest wyprostowana. Zastanawiam sie nad saletra amonowa. Trawa z rolki zakładana 5 lat temu.
aga19844 14:02, 04 maj 2019

Dołączył: 04 maj 2019
Posty: 4
dzień dobry, czy ktoś wie co to za odmiana trawy/chwasta ze zdjęcia?
miliśmy trawę z rolki i rozsiało się to po całym ogrodzie po ok.3 latach? idzie zwalczyć czy trzeba nową siać?
Thanos 09:36, 05 maj 2019

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 8
adamj84 napisał(a)
Proszę o pomoc, robiłem wertykulacja na początku kwietnia, potem nawóz hydrocomplex. Koniec kwietnia ponownie nawóz. Trawa nawadniana automatycznie. Niestety trawa nie wyglada jak należy. Pokłada sie i nie jest wyprostowana. Zastanawiam sie nad saletra amonowa. Trawa z rolki zakładana 5 lat temu.


Daj mu szanse urosnąć, teraz tylko koszenie-podlewanie, zrób kolejne nawożenie po miesiącu od ostatniego. Z saletrą ostrożnie, łatwo nią spalić trawę.
jacob 09:24, 06 maj 2019

Dołączył: 06 maj 2019
Posty: 2
Witam

Napisalem poniewaz moze tutaj ktos mi pomoze jesli chodzi o problem z jakim boryka sie moj trawnik a bardziej ja...
Otoz trawnik ma trzy lata..zostal zakladany (siany) przez firme ogrodnicza zakladajaca mi ogrod (nie pamietam jaki miks traw wysiali ale z tego co pamietam byla to mieszanka sportowa).
Jestem od 15 lat golfista wiec oczekiwania co do wygladu trawnika mam spore a takze wydaje mi sie a raczej wydawalo ze sporo wiem o pielegnacji trawnika ale z tym sobie juz nie moge poradzic bo wyczerpuja mi sie pomysly i mozliwosci...
Otoz przez pierwsze 1,5 roku trawnik byl super...od tego czasu zaczely sie klopoty a mianowicie zaczely sie pojawiac na trawiku miejsca (ok 1-3m2 nieregularnych ksztaltow) gdzie trawa nie rosla (nawet po nawozeniu). Po dwoch latach przeprowadzilem pierwsza wertykulacje i aearacje..trawnik nawozony jest regularnie Yara Milla Complex od maja do konca lipca-polowy sierpnia. Nawadnianie automatyczne poranne. Do tego uzywam okolo dwa razy w sezonie Chwastox Trio by pozbyc sie chwastow. Wyglada to teraz tak ze trawa rosnie bardzo nieregularnie, nawet po nawiezieniu. W tym roku przeprowadzilem juz aeracje, wertykulacje i dosiewke. Z tego co zauwazylem to podstawa zdzbla ma taka zolto osnowke ktora "nie schodzi"...przy regularnym koszeniu trawa sie rozkrzewia ale ta osnowka nadal pozostaje co powoduje ze trawa wyglada na bardziej zolto niz zielona w tych miejscach (szczegolnie przy niskim koszeniu). W zeszlym roku zastosowalem srodki na bazie trzciny cukrowej bo myslalem ze to nicienie...po wykopaniu probki trawnika nic nie znalazlem jednak..w tym roku po zimie zastosowalem Gwarant 500sc jako fungicyd zgodnie z zaleceniem w odstepach 14 dni dwukrotnie. Poprawy narazie nie widze. Nie wiem co jeszcze bo mam wrazenie ze to walka z wiatrakami..juz dochodze do wniosku ze najzwyczajniej na swiecie za duzo o niego dbam bo sasiedzi sie smieja ze nic nie robia a maja ladniejsza trawe niz ja. Stwierdzilem ze jako ostatnia probe mojej walki zasiegne pomocy u Panstwa (na polach golfowych polecali mi wszystko to co juz zrobilem). Jesli to nie zadziala to chyba zostawie trawnik na rok dwa nic z nim nie robiac oprocz koszenia i nawozenia i jesli sie nie poprawi to zlikwiduje wszystko i zaloze trawnik z rolki. Naczytalem sie o chorobach trawnika sporo ale nic mi pod to nie pasuje a tym bardziej ze nie widac poprawy postepujac zgodnie z zaleceniami na wiele chorob.
Bede bardzo wdzieczny za odpowiedz zwrotna i pomoc.
Pozdrawiam

Jasia 10:55, 06 maj 2019


Dołączył: 19 sie 2017
Posty: 21
Kochani czy ktoś z Was stosował Areator w płynie??
Zbieram opinie czy warto to kupować, czy dać sobie spokój
Thanos 21:12, 06 maj 2019

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 8
jacob napisał(a)
Witam



Zostaw na razie ta Mille Complex i spróbój co miesiąc zwykła saletrą amonową.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies