Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

mest 20:12, 27 maj 2019

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
U mnie zaczyna się robić tego (zdjęcie poniżej) coraz więcej. Najpierw końcówki trawy zaczynają się robić czerwone a następnie usychają.
Nawóz sypałem w sobotę tydzień temu. Sypię Florovit z żelazem. Może dokładać do tego dodatkowo saletrę amonową? Pamiętam, że kiedyś po sypnięciu przeszło, ale nie wiem czy to dobry pomysł o tej porze. Raczej nie jest to wina nawożenia, tego się w miarę nauczyłem. Cały czas nawoziłem z ręki od następnego razu próbuję siewnikiem ręcznym.



Mogę jeszcze dodać, że nowo rosnąca trawa jest bardzo ładna, soczysta i zielona. Tylko zetnę do docelowego poziomu i widoczne są lekko żółte plamy. Inny obszar trawnika jest bardzo ładny, mimo że jest bardziej zacieniony.
misiek80 14:06, 28 maj 2019

Dołączył: 14 wrz 2015
Posty: 87
Witajcie.
W sobotę na trawnik dzieciaki rozlały płyn do robienia baniek mydlanych. Wczoraj, czyli po 2 dniach trawa w tym miejscu zrobiła się żółta.
Jakieś rady, czy samo się po kilku koszeniach zazieleni?
Póki co mocno do miejsce podlałem no a dziś dodatkowo mocno padało.
fruit 16:23, 28 maj 2019

Dołączył: 26 sie 2018
Posty: 16
Witajcie, chciałbym podzielić się z wami moją(wygraną?) walką z brzydkim trawnikiem.
Trawnik zakładany w czerwcu zeszłego roku więc ma ok. roku.
Niestety zerowe doświadczenie w temacie poskutkowało mizernym rezultatem.

Zdjęcie z 29.04.2019:



2 tyg. przed wykonaniem tego zdjęcia trawnik został potraktowany nawozem 3 w 1, czyli takim, który ma w sobie nawóz, środek chwastobójczy, oraz środek na mech.
Świetnie poradził sobie z chwastami dwuliściennymi i mchem, ale w ogóle nie odżywił trawnika. Jak widać jest w nim dużo martwej trawy i czegoś co wygląda na chwastnicę.

Następnym moim krokiem było potraktowanie całego trawnika środkiem na chwastnicę "puma".

Tak wyglądał tydzień po rozpyleniu środka:



Jak widać coś tam usychało, ale trawnik wiąż wyglądał bardzo brzydko.

Następnym krokiem, który podjąłem, to ustawiłem noże kosiarki na maksymalnie niski i przejechałem cały trawnik. Następnie cały wygrabiłem ostrymi grabiami, w miejcach gdzie trawa była najbrzydsza, ponakuwałem go widłami i dodałem nowej ziemi z wymieszanym kompostem. Następnie cały nawiozłem nawozem wieloskładnikowym NPK 10-8-4 i zrobiłem dosiewkę. Wszystko tego samego dnia. Tak wyglądał po tym zabiegu 17.05.2019:



Następnie przez 2 tyg. jeżeli któregoś dnia nie padało, to ja sam podlewałem trawnik 2-3 x dziennie. Generalnie cały czas pilnowałem aby gleba była wilgotna.

Dziś po 15 dniach od tego zabiegu skosiłem trawnik na wysokość 5cm. Oto jak się prezentuje 28.05.2019:



Jak widać w ciągu miesiąca udało mi się w znaczący sposób poprawić wygląd trawnika.
Najważniejsze rzeczy które zauważyłem:

-Najlepiej nawozić SIEWNIKIEM, jeżeli ktoś nie miał styczności z rozsiewaniem nawozu na 99% ręcznie zrobi to ŻLE!
-WODA, WODA, WODA
-Kosić wyżej, dla mnie również trawnik wygląda lepiej jak jest skoszony nisko, ale jeżeli ktoś ma z nim problemy to w ten sposób tylko te problemy potęguje. Niezależnie od rodzaju trawy ja zalecam minimum 5cm.

Powodzenia!
Mazan 17:21, 28 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mest

Wygląda na helmintosporiozę.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mest 19:38, 28 maj 2019

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
Mazan napisał(a)
Mest

Wygląda na helmintosporiozę.


Pozdrawiam


Czytam, że sprzyja jej zacienienie, a właśnie tam gdzie mam cień mam najlepszy trawnik. W każdym bądź razie co robić? Chciałem spryskać na początek Polyversum. Dobra decyzja?
Bandi82 21:10, 28 maj 2019


Dołączył: 27 kwi 2019
Posty: 11
Nie posluchalem.Kosze jak zawsze nisko i dalem nawozu po wertykulacji.Przepraszam ale chyba udowodnilem ze brakowalo trawie skladnikow odzywczych.Mialem nie kosic nisko ani nie dawac nawozu .Zrobilem odwrotnie .Oto efekt.Nie dosiewalem rowniez trawy!jak mi sugerowano .
Gardenarium 22:09, 28 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
misiek80 napisał(a)
Witajcie.
W sobotę na trawnik dzieciaki rozlały płyn do robienia baniek mydlanych. Wczoraj, czyli po 2 dniach trawa w tym miejscu zrobiła się żółta.
Jakieś rady, czy samo się po kilku koszeniach zazieleni?
Póki co mocno do miejsce podlałem no a dziś dodatkowo mocno padało.


Wydrap te miejsca z tego spalonego i dosyp ziemi plus ewentualnie nasion, jeśli potrzeba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
head67 23:52, 28 maj 2019

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 53


-Najlepiej nawozić SIEWNIKIEM, jeżeli ktoś nie miał styczności z rozsiewaniem nawozu na 99% ręcznie zrobi to ŻLE!
-WODA, WODA, WODA
-Kosić wyżej, dla mnie również trawnik wygląda lepiej jak jest skoszony nisko, ale jeżeli ktoś ma z nim problemy to w ten sposób tylko te problemy potęguje. Niezależnie od rodzaju trawy ja zalecam minimum 5cm.

Powodzenia!


Brawo
ElzbietaFranka 23:37, 29 maj 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Fruit dobrze, ze sie udalo. Ladny trawniczek teraz pilnuj aby dalej byl taki ladny.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
B_E_R_E_K 10:14, 31 maj 2019

Dołączył: 26 kwi 2019
Posty: 5
Dla tych którzy nie wierzyli a głównie do użytkownika "Thanos" który radził rwać ziemie i wszystko od nowa... W miesiąc ja odratowałem i wygląda coraz lepiej
miesiąc temu ( więcej foto na stronie 269 )




obecnie po pięciu koszeniach (miesiąc)






Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies