Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Mazan

Dodany 19:09, 02 maj 2018
Mixtoorka

Karolino nie masz za co przepraszać.
Spójrz na ciemne plamy /ostatnia fotka/ na pniach. Jeżeli ciąć to poniżej tych plam. Po odcięciu porównaj przekrój z tymi ze str 20 - 22. Tam jest pokazana werticilioza, fytoftoroza charakteryzuje się brązową obwódką tuż pod korą i to można zobaczyć odcinając tylko pasek kory do drewna. Zabezpieczać rany trzeba i dezynfekować narzędzia choćby jodyną. Doglebowo Previcur lub Aliette 6l/1m2 cieczy roboczej 3x co 10 -14 dni.

Pozdrawiam

Dodany 13:01, 03 maj 2018
Mixtoorka
Bezpieczny (bezkarny) termin cięcia klonów japońskich to luty/marzec. Niektórzy tną w sierpniu. W tych terminach nie ma ryzyka nowej infekcji. Na twoim miejscu bym klona obcięła nisko. Taka desperacka próba ratowania. Miałam podobny przypadek i udało się. Klon dość szybko odbuduje się.
Na przyszłość rób dokładny przegląd klonów w lutym. To dobry czas na reagowanie na wszelkie zmiany.

Dodany 20:51, 13 maj 2018
Hej, czy może ktoś wie, co memu klonowi polnemu dolega? Liście wyszły migiem ale jak pożarte, niektóre zdrowe ale wiele jak pogryzionych. Szkodników nie zauważyłam prócz wszędobylskich mrówek. Przyznaję że w marcu klon był silnie cięty. Wiem, to nie pora...
Mazan

Dodany 21:04, 13 maj 2018
Loretta

To szpeciele. Potrzebny oprysk ortusem, po 7 - 10 dniach envidorem następnie mospilanem. Sytuacja powtórzy się w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia, a to będzie wymagało kolejnych zabiegów.

Pozdrawiam

Dodany 23:03, 13 maj 2018 , edytowany o 23:06, 13 maj 2018
Mazan napisał(a)
Loretta

To szpeciele. Potrzebny oprysk ortusem, po 7 - 10 dniach envidorem następnie mospilanem. Sytuacja powtórzy się w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia, a to będzie wymagało kolejnych zabiegów.

Pozdrawiam

No niech Cię wyściskam! A ja bym nic nie robiła bo robali nie widzę!! Ale żadnych pypci nie ma. PS to przez to cięcie może?

I pytanko techniczne: jak spryskać ok 5 metrowe drzewo? ledwo z drabiny cięłam piła na wysięgniku...
Mazan

Dodany 08:55, 14 maj 2018
Loretta

Mogą mylić lekkie wybrzuszenia na liściach i prawdopodobnie masz rację z nic nierobieniem. Podobnie wygląda początkowa faza rozwoju czarnej plamistości liści klonu, której można tylko zapobiegać zgrabiając opadające liście. Przy takiej wysokości drzewa technicznie oprysk staje się niewykonalny - trzeba pogodzić się z utratą dekoracyjności.

Pozdrawiam

Dodany 10:42, 14 maj 2018 , edytowany o 10:44, 14 maj 2018
Czarna plamistośc liści klonu? Ło matko, a takie zdrowe drzewko było Doczytałam, że można też podlać duże drzewo w obrębie korony bądź wstrzyknąć preparat po dokonaniu odwiertu. Czyli jak, drzewko kaput? Nie tylko dziwią mnie te "nadżerki" w liściach, liście są jakby lekko zwiędłe, obwisłe, mimo, że duże. I chyba to szpeci najbardziej. Część jest bez złych oznak.
Mixtoorka
Dsc09052

Dodany 17:31, 15 maj 2018
Ścięłam klona.pół pędu prawego żyje, jak długo?

Dodany 18:21, 17 maj 2018
Każdego dnia większy. Połowicznie rośnie.

Dodany 21:23, 17 maj 2018
Mixtoorka

Muszę się przyznać do pomyłki - to jest werticiloza nie fytoftoroza. Nie była wyraźnie zaznaczona, ale rozwój grzyba teraz jest widoczny. Trudno oceniać ukrytą chorobę, ale jeśli odrośl żyje , nie więdnie, stosuj dalej zabiegi wyniszczające grzyba. Jest szansa, że się uda.

Pozdrawiam