Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Mazan 19:09, 02 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mixtoorka

Karolino nie masz za co przepraszać.
Spójrz na ciemne plamy /ostatnia fotka/ na pniach. Jeżeli ciąć to poniżej tych plam. Po odcięciu porównaj przekrój z tymi ze str 20 - 22. Tam jest pokazana werticilioza, fytoftoroza charakteryzuje się brązową obwódką tuż pod korą i to można zobaczyć odcinając tylko pasek kory do drewna. Zabezpieczać rany trzeba i dezynfekować narzędzia choćby jodyną. Doglebowo Previcur lub Aliette 6l/1m2 cieczy roboczej 3x co 10 -14 dni.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Toszka 13:01, 03 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mixtoorka
Bezpieczny (bezkarny) termin cięcia klonów japońskich to luty/marzec. Niektórzy tną w sierpniu. W tych terminach nie ma ryzyka nowej infekcji. Na twoim miejscu bym klona obcięła nisko. Taka desperacka próba ratowania. Miałam podobny przypadek i udało się. Klon dość szybko odbuduje się.
Na przyszłość rób dokładny przegląd klonów w lutym. To dobry czas na reagowanie na wszelkie zmiany.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
loretta 20:51, 13 maj 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
Hej, czy może ktoś wie, co memu klonowi polnemu dolega? Liście wyszły migiem ale jak pożarte, niektóre zdrowe ale wiele jak pogryzionych. Szkodników nie zauważyłam prócz wszędobylskich mrówek. Przyznaję że w marcu klon był silnie cięty. Wiem, to nie pora...
Mazan 21:04, 13 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Loretta

To szpeciele. Potrzebny oprysk ortusem, po 7 - 10 dniach envidorem następnie mospilanem. Sytuacja powtórzy się w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia, a to będzie wymagało kolejnych zabiegów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
loretta 23:03, 13 maj 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
Mazan napisał(a)
Loretta

To szpeciele. Potrzebny oprysk ortusem, po 7 - 10 dniach envidorem następnie mospilanem. Sytuacja powtórzy się w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia, a to będzie wymagało kolejnych zabiegów.


Pozdrawiam


No niech Cię wyściskam! A ja bym nic nie robiła bo robali nie widzę!! Ale żadnych pypci nie ma. PS to przez to cięcie może?

I pytanko techniczne: jak spryskać ok 5 metrowe drzewo? ledwo z drabiny cięłam piła na wysięgniku...
Mazan 08:55, 14 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Loretta

Mogą mylić lekkie wybrzuszenia na liściach i prawdopodobnie masz rację z nic nierobieniem. Podobnie wygląda początkowa faza rozwoju czarnej plamistości liści klonu, której można tylko zapobiegać zgrabiając opadające liście. Przy takiej wysokości drzewa technicznie oprysk staje się niewykonalny - trzeba pogodzić się z utratą dekoracyjności.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
loretta 10:42, 14 maj 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
Czarna plamistośc liści klonu? Ło matko, a takie zdrowe drzewko było Doczytałam, że można też podlać duże drzewo w obrębie korony bądź wstrzyknąć preparat po dokonaniu odwiertu. Czyli jak, drzewko kaput? Nie tylko dziwią mnie te "nadżerki" w liściach, liście są jakby lekko zwiędłe, obwisłe, mimo, że duże. I chyba to szpeci najbardziej. Część jest bez złych oznak.
Mixtoorka 17:31, 15 maj 2018


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
Ścięłam klona.pół pędu prawego żyje, jak długo?

____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Mixtoorka 18:21, 17 maj 2018


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
Każdego dnia większy. Połowicznie rośnie.

____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Mazan 21:23, 17 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mixtoorka

Muszę się przyznać do pomyłki - to jest werticiloza nie fytoftoroza. Nie była wyraźnie zaznaczona, ale rozwój grzyba teraz jest widoczny. Trudno oceniać ukrytą chorobę, ale jeśli odrośl żyje , nie więdnie, stosuj dalej zabiegi wyniszczające grzyba. Jest szansa, że się uda.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies