Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

DorKa 08:10, 08 mar 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Wiklasiu, Madziu, Ewa chaos wszechobecny tam panuję.
Po pierwsze zdecydowanie za dużo gatunków. Założenienie jest takie,żeby ograniczyć do min liczbę gatunków, dodać zimozielone i jakimś cudem wyczarować symetryczne / spójne rabaty po obu stronach ścieżki.

Najprościej chyba wywalić większość z tego co tam rośnie, posadzić sporo kulek zatopionych w trawach.
W sumie na 3 rabatach mam sporą ilość seslerii. Tak myślę,że gdybym zebrała ją do kupy i posadziła wachlarzem na nigrową to moze przynajmniej wykorzystałabym to co jest ?

Ale co począć wówczas z RB, Jeżówkami, szałwią, golden tuffetami, overdamem ?

Czy jest jakaś żelazna zasada na jak dużej rabacie mozna stosować jeden / dwa gatunki roślin żeby było elegancko ale nie nudno ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Wiolka5_7 08:24, 08 mar 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20496
Mi jakoś wychodzi ,że mam po ok.5 roslin na rabacie Moja bukowa np. oprócz buków to...
Limki, jeżówki,szałwia,molinia i kule cisowe
bo ja lubię zmienność rabat w ciagu sezonu...więc wcale nie mam mało gatunków
Więc ja u Ciebie chaosu nie widzę
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
DorKa 08:25, 08 mar 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Zana napisał(a)
Nie powiedziałabym, że na tej rabacie jest chaos, raczej urozmaicenie.
Nie dawałabym miskantów za Vanilkami, one wysokie docelowo rosną. Zaproponuję Ci inne trawy na tyły, mało na O. popularne, ale może akurat przypadną Ci do gustu. Obejrzyj sobie w necie molinie arundinacea, są różne odmiany: Karl Foerster, Fontane, Transparent, Skyracer. Kępa jak kępa, nie byłaby może widoczna, ale atutem tych traw są kwiatostany, wysokie nawet do 2 metrów, cudowne wachlarze. Wyobrażam sobie te wachlarze w promieniach słońca na tle zielonych tuj ponad kwitnącymi hortensjami. Kwitną od lipca (Fontane od sierpnia).
Zimozielone dałabym kulki takie jak masz po drugiej stronie ścieżki. Osobiście nie lubię tuffetów. Zostawiłabym seslerię, szałwię, jeżówki. Widzę tam jedną rozplenicę, gdzieś bym ją jeszcze powtórzyła.


Urozmaicenie powiadasz w takim razie nie lubię go

Z moilinią to czytasz mi w myślach Wczoraj biegałam po Waszych watkach i właśnie molinia w większej ilości mnie zaintrygowała.
Choć teraz zastanawiam się czy nie zebrać całej seslerii, którą mam porozrzucaną na rabatach i posadzić w ładnym wachlarzu na nigrowej...
Za tuffetami też nie pzepadam. Posadziłam w zeszłym roku bo podobały mi się w towarzystwie wrzosów. Wrzosów nie mam, tuffety jak były tak są i nie wiem co znimi począć. Zimą wyglądają okropnie. Nie lubię tego rdzawego pomarańczu Za to bardzo polubiłam cyprysiki fifera nana. Może je mogłabym powtórzyć na tych rabatach ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Wiolka5_7 08:30, 08 mar 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20496
Kochana zmieniaj jak Ci w duszy gra.... jesli chcesz malo gatunków to sadź mało...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
eVka 08:56, 08 mar 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
DorKa napisał(a)
Wiklasiu, Madziu, Ewa chaos wszechobecny tam panuję.
Po pierwsze zdecydowanie za dużo gatunków. Założenienie jest takie,żeby ograniczyć do min liczbę gatunków, dodać zimozielone i jakimś cudem wyczarować symetryczne / spójne rabaty po obu stronach ścieżki.

Najprościej chyba wywalić większość z tego co tam rośnie, posadzić sporo kulek zatopionych w trawach.
W sumie na 3 rabatach mam sporą ilość seslerii. Tak myślę,że gdybym zebrała ją do kupy i posadziła wachlarzem na nigrową to moze przynajmniej wykorzystałabym to co jest ?

Ale co począć wówczas z RB, Jeżówkami, szałwią, golden tuffetami, overdamem ?

Czy jest jakaś żelazna zasada na jak dużej rabacie mozna stosować jeden / dwa gatunki roślin żeby było elegancko ale nie nudno ?

Dorka, ja Cię rozumiem, bo choruję na symetrio-minimalizm ogrodowy, nie potrafię mieszać dużej liczny gatunków roślin i zawsze się stara sadzić je ciągami, rzędami. Jest to w sumie nudne i banalne ale z takim ogrodem czuje się najlepiej.
Właśnie musze uporządkować miskanty na śliwowej (tej na której miałam te nieszczęsne serby sadzić) bo mnie wkurza, że rosną tam różne odmiany miskantów).
Słuchaj zrób tak jak Tobie się najbardziej podoba. Wybierz ulubione gatunki traw, jakieś kulki, hortki i z tego zawsze coś wykombinujesz. Nie będzie odkrywcze ale uporządkowane i estetyczne.
____________________
DorKa 08:59, 08 mar 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
żeby to było takie proste
Twój zestaw na bukowej 5 gatunków dla mnie idealny tylko różnica jest taka,że u Ciebie proste rabaty i łatwiej to rozmieścić.
U mnie trójkątna rabata, którą dodatkowo widać z dwóch stron:

a to już wyższa szkoła jazdy dla mnie

p.s kulka na pniu i orliki stoją w poczekalni
____________________
Dorka Zakręcony ogród
eVka 08:59, 08 mar 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Tuffety posadź gdzieś obok siebie, gdzie nie będą Ci się w oczy rzucać a molinie są przepiękne. Mam je w planach szczególnia te KF.
RB mam posadzone jako obwódka na śliwowej i nie tylko na niej, super wyglądają.
____________________
eVka 09:00, 08 mar 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Rzeczywiście taka rabata to już wyższa szkoła jazdy... Mam podobną tylko jeszcze bardziej powywijaną i ciągle jej nie mogę doprawadzić do stanu idealnego.
____________________
Nowa12 09:18, 08 mar 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Jedni lubią symetryczne a inni naciapane tak jak ja .
Ale wszelkiego rodzaju kulki wprowadzają fajną harmonię na rabatach.
Mnie ostatnio urzekło połączenie rozplenic z rozchodnikami tylko nie mam pomysłu gdzie to wcisnąć .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 09:23, 08 mar 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Dubelek
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies