Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

mrokasia 10:11, 25 lis 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17996
Dorka, co nagle to po diable, będziesz miała całą zimę na myślenie i szukanie inspiracji na podokienną .
To miejsce wzdłuż północnej strony domu można bardzo fajnie zagospodarować. Moja cienista ze ścieżką z płyt jest właśnie w takim miejscu. Iwona Inka też w tym roku zrobiła sobie świetną cienistą. I tak jak ona masz tu sporo miejsca więc pomyśl może o jakiejś ławeczce - w upalne dni taki zakątek to skarb!
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
DorKa 10:21, 25 lis 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
mrokasia napisał(a)
Dorka, co nagle to po diable, będziesz miała całą zimę na myślenie i szukanie inspiracji na podokienną .
To miejsce wzdłuż północnej strony domu można bardzo fajnie zagospodarować. Moja cienista ze ścieżką z płyt jest właśnie w takim miejscu. Iwona Inka też w tym roku zrobiła sobie świetną cienistą. I tak jak ona masz tu sporo miejsca więc pomyśl może o jakiejś ławeczce - w upalne dni taki zakątek to skarb!

Tak właśnie zrobię Już jestem zmęczona ciągłymi zmianami. Chciałabym zrobić jedną rabatę i z zadowoleniem odfajkować. I tak dalej. A nie rozkopać wszystko i frustrować się tym chaosem.

Cienista nigdy nie była planowana ale w sumie jest tyle fajnych roślin do cienia. Nie mam na przykład ani jednego RH w ogrodzie a kusi mnie od dawna cunningham white.
Muszę do Was zajrzeć i podpatrzeć cieniste ścieżki . Mam sporo czasu do wiosny
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Gruszka_na_w... 20:10, 25 lis 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Bardzo mi się podoba kształt tych rabat przy tarasie.
Co do pomysłów z obsadzeniem, to :
- Okolice tarasu są specyficzną częścią ogrodu. Nie trzeba aż tak bardzo zwracać uwagę na całoroczną atrakcyjność. Można też popuścić nieco wodze fantazji.

Trzmieliny na patyku i żywotnikowe kulki bardziej mi pasują do nasadzeń frontowych. To taki sprawdzony, formalny układ.
Na tarasie życie się toczy od maja do sierpnia/września i trzeba zadbać o to, aby nasadzenia wokół nawiązywały do tego, co się kojarzy z wypoczynkiem: mają być miłe zapachy, energetyczne lub stonowane kolory, szum traw, trochę cienia i intymności, bo na taras wyskakuje się często w dziwnym odzieniu.

Trzeba dobrać zestaw roślin na maj, potem czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.
Po głowie mi się plączą późne tulipany,szałwie, powojniki, róże powtarzające kwitnienie, jeżówki, astry i trawy jako tło. Kwartetowa Ania i jej okołotarasowe nasadzenia może być inspiracją.

Bukszpany dobrze posadziłaś, bo będą widoczne przez okno tarasowe.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
DorKa 07:46, 26 lis 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Bardzo mi się podoba kształt tych rabat przy tarasie.
Co do pomysłów z obsadzeniem, to :
- Okolice tarasu są specyficzną częścią ogrodu. Nie trzeba aż tak bardzo zwracać uwagę na całoroczną atrakcyjność. Można też popuścić nieco wodze fantazji.

Trzmieliny na patyku i żywotnikowe kulki bardziej mi pasują do nasadzeń frontowych. To taki sprawdzony, formalny układ.
Na tarasie życie się toczy od maja do sierpnia/września i trzeba zadbać o to, aby nasadzenia wokół nawiązywały do tego, co się kojarzy z wypoczynkiem: mają być miłe zapachy, energetyczne lub stonowane kolory, szum traw, trochę cienia i intymności, bo na taras wyskakuje się często w dziwnym odzieniu.

Trzeba dobrać zestaw roślin na maj, potem czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.
Po głowie mi się plączą późne tulipany,szałwie, powojniki, róże powtarzające kwitnienie, jeżówki, astry i trawy jako tło. Kwartetowa Ania i jej okołotarasowe nasadzenia może być inspiracją.

Bukszpany dobrze posadziłaś, bo będą widoczne przez okno tarasowe.


Dziękuje Ci Haniu serdecznie za zainteresowanie i cenne uwagi. Jak widzisz błądzenie w nasadzeniach to u mnie chleb powszedni.Ale faktycznie nie pomyślałam o tym,że przy tarasie powinno być coś miłego dla oczu i nosa. Ja mam wszędzie taki chaos,że podświadomie dążę do porządku. Stąd ten pomysł na formalne i ograniczone rabaty.
W każdym razie mam całą zimę na wymyślanie i kombinowanie. A teraz lecę do Ani poszukać inspiracji
____________________
Dorka Zakręcony ogród
galgAsia 08:12, 26 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Dorka, napisałam Ci u Hani, jak znaleźć Kwartecika
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
DorKa 08:16, 26 lis 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
galgAsia napisał(a)
Dorka, napisałam Ci u Hani, jak znaleźć Kwartecika


dziękuję kochana
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Ania111 09:07, 26 lis 2019


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
Dorka ,

Wszytko zależy czy chcesz kwitące na tej rabacie podokiennej
czy tylko jakieś zielone ,

ja bym zaproponowała ,
jezówki ,
żurawki ,
może jakąś hortensja ?

siedząc na tarasie będziesz ją widziała ,
więc posadż coś co Ci się bardzo podoba

pozdrawiam ,
i oczywiście kibicuje
____________________
Ania Spelnione marzenie
DorKa 10:20, 26 lis 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Ania111 napisał(a)
Dorka ,

Wszytko zależy czy chcesz kwitące na tej rabacie podokiennej
czy tylko jakieś zielone ,

ja bym zaproponowała ,
jezówki ,
żurawki ,
może jakąś hortensja ?

siedząc na tarasie będziesz ją widziała ,
więc posadż coś co Ci się bardzo podoba

pozdrawiam ,
i oczywiście kibicuje


Wiesza Ania, teraz sobie tak myślę,że tak naprawdę siedząc na tarasie to nie widzę za dużo podokiennej
hortensje są na wszystkich innych rabatach więc tutaj sobie daruje żurawki jak najbardziej np citronelle nigdzie nie mam a podoba mi się. Na jeżówki za mało słońca niestety
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Gruszka_na_w... 22:06, 26 lis 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Dopiero teraz doczytałam, że ta podokienna jest w cieniu. Z roślin do cienia też można zrobić fajny, swobodny zakątek. Jest tyle pięknych paproci, funkii, tawuł i tawułek. Porad można szukać u Makadamii, Brzozowej Agatki, Zany, Ursy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
DorKa 08:06, 27 lis 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Dopiero teraz doczytałam, że ta podokienna jest w cieniu. Z roślin do cienia też można zrobić fajny, swobodny zakątek. Jest tyle pięknych paproci, funkii, tawuł i tawułek. Porad można szukać u Makadamii, Brzozowej Agatki, Zany, Ursy.

Cześć Haniu, tak jak pisałam u Ciebie nie będę się śpieszyć. Odpuszczę ją teraz a do wiosny na pewno będzie jeszcze mnóstwo wizji tej rabaty
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies