Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

galgAsia 08:59, 27 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Dorka, ja całą ubiegłą zimę "przerabiałam" plany na cienistą
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
DorKa 09:18, 27 lis 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
galgAsia napisał(a)
Dorka, ja całą ubiegłą zimę "przerabiałam" plany na cienistą

Ale ostatecznie jesteś zadowolona mam nadzieję
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 11:32, 28 lis 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Pytanie do tych,którzy mają żelazy zestaw Nigra + hortensja u siebie
Jak najlepiej wygląda hortensja ( u mnie vanilla frise ) w towarzystwie nigry ?

Ja aktualnie mam posadzone 4 sztuki pomiędzy 3 nigry i mi to nie gra.
Po pierwsze są za głęboko na rabacie a przez to nie mam z nimi kontaktu ( lubię pomiziać ich wielkie kwiaty ) Po drugie , wciśnięte na koniec rabaty w rządku sprawiają mi wielki kłopot w zaprojektowaniu tej rabaty tak,żeby mi sie podobała. W każdej wersji jest coś nie tak.


i z boku :


Gdyby tak posadzić te hortenje przed nigrami a za nimi wtedy np Variegatusy lub Gracimiliusty ? Wówczas wypełniłabym rabatę i zostałoby znacznie mniej do obsadzenia. Co myślicie ?




____________________
Dorka Zakręcony ogród
MartaCho 11:39, 28 lis 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2171
Dobry pomysł!
____________________
Marta Ogród zacząć czas
DorKa 12:07, 28 lis 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
MartaCho napisał(a)
Dobry pomysł!

dzięki
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Brzozowadzie... 12:06, 04 gru 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Dorko, niedawno przerabiałam podobną do tej rabatę południową, wkurzał mnie bardzo długo ten pasek, podobny do Twojego (tylko u mnie rosną Pissardi i hortensje Diamant Rouge, ale kolorystyka i przestrzeń podobna). Zaczęłam od uporządkowania bazy - czyli, podsadziłam każdą Pissardi hortensją - dałam lekko obok i z przodu tak, by wylewały się trochę na trawę. Pomiędzy, bardziej z tyłu posadziłam miskanty dronning ingrid polecone przez Kwartecika - pięknie komponują się z bordem drzew i hortek i są niższe od gracków. Wsadziłam też z brzegu kilka kulek cisowych. A luki wypełniłam już swobodnie - żółtymi trzmielinami, Everillo, kuklikami Flames of pasion, żurawkami pomarańczowo - bordowymi, bergeniami, paprociami i co mi tam jeszcze w duszy grało, nie pamiętam, zobaczę wiosną
Tak więc ja posadziłabym bazę symetrycznie, a resztą swobodnie wypełniła luki - np te trawki co tam masz, zamiast rządkiem posadziłabym np. trójkątami.
Na tej rabacie mam również dwa Palibiny - pięknie pasuje ten fiolet, a cięte w kule zdobią cały rok. Tak więc pomyślałabym jeszcze o kilku krzewach wypełniaczach - mogą to być właśnie miniaturowe lilaki, tawułki lekko cytrynowe, czy choiny Jeddeloh.
To taka luźna propozycja, bo sama bujałam się z podobną rabatą tylko węższą i wreszcie mi się podoba Buźka!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
MartaCho 14:42, 04 gru 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2171
Agata, świetne podpowiedzi. Aż skopiowałam i coś u siebie może zaczerpnę
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Pszczelarnia 15:14, 04 gru 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dorka, za mało masz tych hortensji dołóż drugi puchaty rząd ale tylko na kawałku, jakby po łuku, żeby stworzyć plamę a nie szereg z 2 sztuk i daj im jeszcze wydorośleć. Albo w jednym rządku jak są tylko więcej tam trzeba dać, bo za mało ich.
Układ hortensji musi się spinać z tym klonikiem czerwonym, bo nagle kompozycja się urywa (do niego te niebieskie hosty albo carex elata). Hortensje trzymają się kurczowo linii tuj a nie linii rabaty i to trzeba zgubić.
Jak lubisz hosty, to one tam będą ładnie wyglądały, te granatowe na końcach, te duże (Big Dady). Dołóż świecznice, zamiast host można dać sprawdzone miskanty Morningligth, może liście języczki wprowadzą kontrast do smukłości kwiatostanów hortensji.



Ja mam taki zestaw Nigry i Vanilla Fraise. I jeszcze paprocie miedzy nimi. (hosty, świecznice). Ale hortensje źle posadziłam, głębiej jest żwir i nie dają rady.


Tutaj najlepiej sobie narysować na kartce w skali ten łuk rabaty i ułożenie drzew i obsadzenie (to na co zwrócić uwagę) wyjdzie w praniu (wymiarowaniu).

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Helen 21:35, 04 gru 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8301
Agata (Brzozowa Dziewczyna), tak to fajnie napisałaś, że musiałam bezczelnie skopiować. Podoba mi się ten pomysł
____________________
Helen - Hortensjowo
DorKa 08:10, 05 gru 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Agata , Ewa dziękuję Wam za pomoc

Ja rysuję tą rabatę dłuższego czasu i za nic mi nie wychodzi Jestem pewna, że to problem jej kształtu, którego nijak nie potrafię ogarnąć tak aby wyglądała dobrze z obu stron. Ostatnio nawet wymyśliłam, żeby zrobić łezkę z grysu granitowego (jestem na etapie zachwytu ogrodu z lustrem )
Wezmę pod uwagę wszystkie Wasze uwagi i spróbuję coś naskrobać. Myślałam, że jeszcze w tym roku dam radę ale mróz skutecznie pokrzyżował mi plany. Więc mam czas na opracowanie planu. Jeszcze raz wielkie dzięki!
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies