Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sosnowe zacisze

Pokaż wątki Pokaż posty

Sosnowe zacisze

Nikita 12:42, 12 lip 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Kojak napisał(a)
...( Nikita proszę nie czytaj tego)...

CZYTAŁAM !!!
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Nikita 12:43, 12 lip 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Wpadłam zobaczyć jak puzzle. Po weekendzie nowe fotki poproszę!
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Kojak 13:11, 12 lip 2019


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
oczywiście
____________________
TomekSosnowe zacisze
Kojak 21:39, 14 lip 2019


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Zgodnie z obietnicą Madziu, co prawda w ten weekend sobota nie pozwoliła na układanie ale słowo się rzekło.
____________________
TomekSosnowe zacisze
Kojak 21:50, 14 lip 2019


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
I aby nie było , że jestem typowym Flinstonem, troszkę roślinek.

Wszyskie hosty mam totalnie zniszczone przez majowe gradobicie

Hortensje w tym roku trochę szleją. Niestety nie znam ich na nazwy, wszystkie krzaki rozchodowałem z dwóch krzaków po mojej babci, pod moim balkonem rosnących od 40 lat.

Samosiejka ma ponad dwa metry wysokości.


Owocki też są, ale czuję, że ich w tym roku nie skosztuję. Skrzydlaci bracia mniejsi mają co rano stołówkę.
____________________
TomekSosnowe zacisze
Kojak 22:07, 14 lip 2019


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
To były przyjemności a teraz na poważnie.
Do tej pory sadząc zdobyte roślinki miałem typowe zachowanie mieszczucha bawiącego się w ogrodnika, dół ziemia z worka, granulowany obornik i trochę kompostu.
Po rozsianych po forum postach Toszki, zacząłem czytać etykiety. Piękna ziemia warzywno-kwiatowa ( w tamtym roku aż brudziła na czarno ręce ) to mieszanina torfu wysokiego, niskiego i dodatki. Kompost kupowany w łódzkiej kompostowni ma pH 8.
Po sugestii Toski sprawdziłem swoją ziemie w geoportalu, cytuję:
- kompleks- żytni(żytnio-łubinowy) najsłabszy
- typ- gleby brunatne wyługowane i brunatne kwaśne
- skład mechaniczny- piasek luźny
zawartość materii organicznej- NIE
Pan w gminie dodał telefonicznie " piaski luźne do 1,5 w głąb".
W przekroju wygląda to mniej więcej tak:

W lesie pH piasku to trochę ponad 4.
Dodam jeszcze, że ciemna warstwa nie przyjmuje wody:

to widok po 40 minutowym deszczu całkiem mocnym i równym.
____________________
TomekSosnowe zacisze
Kojak 22:22, 14 lip 2019


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Co robię? Czytam dwa fora, tylko na ogrodowisku jestem zalogowany. Od samego początku wyznaję zasadę co na działce się urodziło musi wrócić na nią. Dlatego kompostuję głownie zrębki sosnowe w połączeniu z mocznikiem ( wiem poprawię się i będzie g. końskie) i trawą wynoszoną z lasu. Dlaczego z lasu? Sąsiedzi koszą trawniki wynoszą do lasu, a jak nie widzą taczką przynoszę do kompostowników. Po pewnym czasie wygląda to tak(jeszcze przed przesianiem):


Na jesień mam tego wyrobu ponad 3 m3.
Oczywiście na kompost idą też wygrabione igły sosnowe pomieszane z liśćmi akacji i dębu i licha skoszona trawa. Miejsce gdzie rośną hortensje było przez rok szykowane. Przekopane 3 razy posiany poplon i przekopany, nawiozłem przekompostowane zrębki i ponownie przekopałem, jakoś rośnie. Robię też zapachowe "płyny":

Ale zdaję sobie sprawę, że do tematu muszę podejść kompleksowo, ale jak?
____________________
TomekSosnowe zacisze
Kojak 22:30, 14 lip 2019


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Ponieważ kompost z miejskiej kompostowni nie jest drogi (85 zł/T) chciałem go w dużych ilościach zastosować, ale ma pH 8, to chyba głównie do zakładania trawników.
Wiem, że to było już przerabiane wielokrotnie, niestety przebrnąć przez wiele setek stron jest ciężko. Dlatego proszę o pomoc.
____________________
TomekSosnowe zacisze
Margarete 10:26, 15 lip 2019


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
Oj i kolejny raz cie bede chwalic za "naukowe" podejście. Ja mam podobny problem. Słaba piasczysta ziemia tuż przy lesie - wiec pewnie podbna jakosciowo do twojej powoduje u mnie wiele porażek ogrodniczych. Działając dorażnie - ziemia z worka + kompost z kompostowni + obornik w granulkach - to pomaga na chwilke ale na dłuższy czas niestety nie. Na wiosne kupiłam przyczepke obornika od byków, zakompostowałam go w pryzmie do jesieni i jesienia bede nawozic intensywnie. Poza tym dorosłąm juz do tych " zapachowych kompotów" roslinnych i działam...zobaczymy jak to da efekt.
Za twoje działanie trzymam kciuki
____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
Kojak 10:49, 15 lip 2019


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Dziękuję Małgosiu. Ponieważ mamy podobne ziemie to na pewno porady Toszki i innych specjalistów nam pomogą. Pozdraw3iam i powodzenia w walce z naszym piaskiem.
____________________
TomekSosnowe zacisze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies