Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

abiko 09:41, 04 lut 2019


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Właśnie sobie wyobraziłam jak zbierasz wrotycz na świetle księżyca

Znalazłam w niem. prasie sposób na walkę z wełnowcami na storczykach, też z wrotyczu. Ciekawe czy pomoże, właściwie to raczej nie zaszkodzi.
U mnie też pęndraki w kompoście. Staram się je wybierać, jak przesiewam, ale ile zostaje kto to wie.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Wiolka5_7 10:00, 04 lut 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20470
daszum napisał(a)
Niedawno sadziłam róże i w kompoście też miałam pełno pędraków. Ubijałam każdego napotkanego bez litości, ale i tak wiem, że nie ubiłam wszystkich.
W ubiegłym roku wiosną i latem przekopywałam perzowisko, które będzie trawnikiem i tam tych larw było miliony. Na tamtym etapie byłam przekonana, że są to larwy opuchlaka, i że wkrótce opuchlaki pożrą mi ogród

Danusiu w kompoście może miałaś larwy kruszczycy złotawki, bo one są bardzo podobne do pędraków, choć są pożyteczne i niegroźne
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 15:14, 04 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pędraki i opuchlaki żywią się korzeniami żywych roślin. W kompoście nie mają co jeść. A w kompoście są larwy kruszycy złotawki - tłuste, spore, bez przewężenia.

od 3 minuty ładnie widać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Waclaw 18:33, 04 lut 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
gogo napisał(a)
Ja noszę deszczówkę w 10 litrowej konewce, bo baniak 1000 l stoi za nisko i jest słabe ciśnienie.
Nie mam nerwów stać i czekać, aż naciurka z długiego węża.
Podłączam krótki, chwila i lecę


A daleko masz od baniaka do grządek? Bo u mnie jakieś 50m by było bo baniak musiałbym umiejscowić w niewidocznym miejscu, za garażem. Można przenieść 2, 3 no, 5 wiaderek deszczówki ale 1000 litrów to 100 wiaderek. Za wygodny jestem podłączam wodę i podlewam.
W tym roku, mam nadzieję zrobię automatyczne podlewanie. Wszystkie dane już mam.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 18:35, 04 lut 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
daszum napisał(a)
Niedawno sadziłam róże i w kompoście też miałam pełno pędraków. Ubijałam każdego napotkanego bez litości, ale i tak wiem, że nie ubiłam wszystkich.
W ubiegłym roku wiosną i latem przekopywałam perzowisko, które będzie trawnikiem i tam tych larw było miliony. Na tamtym etapie byłam przekonana, że są to larwy opuchlaka, i że wkrótce opuchlaki pożrą mi ogród


Danusiu, u mnie wystąpiło podobne zjawisko.
Do połowy lata zrywałem stary trawnik. Trawę, po wytrząśnięciu ziemi dawałem na kompost. Teraz są tego owoce.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 18:36, 04 lut 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
abiko napisał(a)
Właśnie sobie wyobraziłam jak zbierasz wrotycz na świetle księżyca

Znalazłam w niem. prasie sposób na walkę z wełnowcami na storczykach, też z wrotyczu. Ciekawe czy pomoże, właściwie to raczej nie zaszkodzi.
U mnie też pęndraki w kompoście. Staram się je wybierać, jak przesiewam, ale ile zostaje kto to wie.


To tak jak u mnie.
Czas pokaże co będzie z tymi pędrakami.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 18:55, 04 lut 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Wiola, Toszka,
możecie mieć rację!
Przeglądnąłem jeszcze raz w necie zdjęcia obu larw.
Już nie jestem taki pewien czy w moim kompoście są pędraki czy larwy kruszczycy.
No i co teraz?
Niszczyć czy zostawić? Jest ich bardzo dużo. Jeśli trafią na grządkę toooo... No właśnie, to co się stanie? Jeśli pędraki - zagłada. Jeśli kruszczyca ...?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Anda 19:25, 04 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Nie jestem biologiem, ale porownujac zdjecia mozna je odroznic

kruszczyca zlotawka
http://www.efabre.net/files/fabre/larva-of-cetonia-aurata.jpg

chrzaszcz majowy
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Engerling.jpg/220px-Engerling.jpg
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Waclaw 20:01, 04 lut 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Anda napisał(a)
Nie jestem biologiem, ale porownujac zdjecia mozna je odroznic

kruszczyca zlotawka
http://www.efabre.net/files/fabre/larva-of-cetonia-aurata.jpg

chrzaszcz majowy
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Engerling.jpg/220px-Engerling.jpg


W naturze trudniej
Dzisiaj jedną larwę miałem w ręce. Kiedy sobie ją przypominam to chyba kruszczyca. Jednak moje pytanie pozostaje aktualne:
Co się stanie? Jeśli pędraki - zagłada. Jeśli kruszczyca ...?
Wrotycz zakupiony
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Anda 20:26, 04 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Jeśli pędrak to będzie podjadał korzenie, a rośliny czasem mogą tego nawet nie zauważyć, zależy od ilości pędraków. Potem się przekształci w chrabąszcza majowego i odleci.
Jeśli złotawka, to będzie się odżywiał martwą materią, tak jak pisała Toszka, bo normalnie rozwija się w jakichś martwych resztkach drzew, roślin, a potem zrobi sobie kokon i się przekształci w dorosłego osobnika. W Niemczech jest pod ochroną.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies