Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

barthass 12:10, 27 lut 2018

Dołączył: 04 lut 2018
Posty: 7
Woda będzie ze strumyka, więc o ile dobrze myślę, wydajność będzie taka, na ile pompa pozwoli. Woda w strumyku jest zawsze, nawet w największe upały. Rury w takim razie wezmę PN6, choć w hurtowni z materialem stwierdzili, że PN 4 wystarczy.. Jednak chce to zakopać i zapomnieć, a nie później się martwić. Nad tymi zraszaczami nie myślałem, choć są do rozważenia. A jeżeli chodzi o pobór wody, wąż ssący że strumyka, jak i zasilenie z pompy do kolektora zrobić fi32?
wojtas2101 21:44, 27 lut 2018


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Ja też bym dał 32 i oczywiście filtr np. dyskowy.
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
wojtas2101 21:47, 27 lut 2018


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Ja rurę 32 wpinam w połowę sekcji na trójniku resztę na 25.
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
krzychoo900 10:15, 28 lut 2018

Dołączył: 25 lut 2018
Posty: 13
Witam czy ktoś mi może podpowiedzieć czy jeżeli tak zamontuję zraszacze to czy będzie ok??
Wszystko chcę podpiąć w szachcie do hydroforu mam wypuszczone dodatkowe wyjście do którego tam mogę się wpiąć, studnia głębionowa niewiem jaka wydajność ale jeszcze to sprawdzę, ciśnienie ok 2,5 - 4 atmosfery. Powierzchnia ok 550 metrów, po prawej stronie na projeckcie zrobiłem tak teoretycznie te zraszacze ponieważ na chwilę obecną jest tam postawiony mniejszy garaż i w przyszłości będę musiał to przerobić. Chcę zrobić to na pięciu sekcjach. Nie wiem czy nie za dużo? I mam pytanie czy zraszacze mogę wpinać w obieg z zraszaczami statycznymi, te zraszacze statyczne myślę że umieścił bym przy chodniku ponieważ jest on w delikatnym łuku.
Pozdrawiam i czekam na podpowiedź.
barthass 11:30, 28 lut 2018

Dołączył: 04 lut 2018
Posty: 7
A jeżeli chodzi o zasilenie studzienek z zaworami, lepiej zrobić trójnik z odejściem do nich przed kolektorem, czy za kolektorem? Do nich też doprowadzić całość fi 32?
wojtas2101 13:10, 28 lut 2018


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Na 32
Ja robię np. tak:
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
Sonka 08:52, 18 mar 2018


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Nareszcie mam wykopaną studnie w ogrodzie. Rura pcv 110 mmm głębokość 8 m, wydajność 60 litrów/ minutę. Takie parametry podał wykonawca. Ogród jest spory 9 arów z jednej strony plus 6 arów z drugiej, tam jednak mam starą studnię, z której wodę do tej pory używałam, wody nie brakowało, ale ciśnienie jest słabe.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
lukas1607 15:10, 22 mar 2018

Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 15
Witam, na stronie 83, już o to pytałem, jednak nie za bardzo otrzymałem odpowiedź. Pytam ponownie, może tym razem ktoś pomoże.

Mam taki plan, wykopać studnię głębinową i z niej zasilać bezpośrednio system nawadniania.
Trochę poczytałem i chyba najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy głębinowej z reduktorem ciśnienia (np. BRIO.

Wyczytałem że w takim rozwiązaniu trzeba w miarę równo podzielić sekcje i dobrać odpowiednio wydajność pompy. Da się to zrobić tak, żeby pompa przy każdej sekcji pracowała ciągle?

Pytałem fachowca od studni, to mi powiedział że na nawadnianie to przepływ minimum 60-70 l/min, i to że studnia 125 tylko, że 110 nie da rady. Czy to prawda?
Wiem że im większa wydajność tym lepiej - mniej sekcji, ale czy 110 by nie wystarczyła?

A i jeszcze jedno mnie nurtuje, jak do takiego rozwiązania podpiąć linie kroplujące, żeby pompa nie załączała i wyłączała się co chwilę?

Zakładając emitery co 33 cm i przepływ 2,3 l/h, to przy 100 metrach mamy przepływ 11,5 l/minutę. To znaczy że przy założeniu, że pompa będzie miała wydajność około 60 l/min, to powinienem podpiąć około 520 metrów linii, żeby pompa chodziła ciągle?

Dziękuję za pomoc.
Waclaw 20:47, 29 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Witam.
Zamierzam położyć linie kroplujące na zakładanej wkrótce rabacie.
Dużo wiedzy zdobyłem czytając wątek.
Plan jest następujący:

Po prawej dom i źródło wody z wodociągu. Zmierzone niedawno ciśnienie 7 atm.
Rabata do nawodnienia o szerokości 2mb - zakreskowane pole.
Nie wiem jaką rurą ( średnica) doprowadzić wodę od domu do zaworu na rabacie.


Poniżej rozrysowałem już samą rabatę.
Na rabacie rozprowadzenie wody planuję następująco:


Od zaworu w górę, zawijasy to zgodnie z radami linia kroplująca prowadzona naokoło rh i dalej okrągły klomb w odstepch 0,5 m. Tu w zasadzie pytań nie mam. W tę stronę długość rabaty to ok 5 mb, szerokość 4mb.

Nie wiem jak poprowadzić linię w dół rabaty ( szerokość 2mb i długość 14 mb)

Jaką średnicę rury kroplujacej dać?

Pomoże ktoś?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
wojtas2101 20:54, 29 mar 2018


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Linia kroplujaca 16 mm, ja bym wybrał opcję 2.
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies