Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

popis11 13:33, 24 wrz 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
Z wyliczen twojego źródła wody 2,4m3/h wynika, że żródlo wylewa 40l/min wody. Linia z kompensacją tzn. że wylewa tyle samo wody na początku ja i końcu węża. 100 m takiego węża wylewa około 10l/min. Tak więc 200 m węża to tylko 50% twego źródła. Moim zdaniem nawet mógłbyś obsłużyć 300m lini jedną sekcją.

Poza tym ciśnienie 3MPa jest bardzo dobrym ciśnieniem zarówno dla zraszaczy jak i lini kroplującej.

Montuj linię będzie dobrze.

Barwaw 20:02, 24 wrz 2017

Dołączył: 17 wrz 2017
Posty: 14
Dobrze , dziękuję za odpowiedź , ale upewnię się czy tak to wyliczyłeś.

Mam 200m lini kroplującej, czyli co 33cm mam emiter : 20000cm/33cm=606emiterów

Załóżmy, że jeden emiter daje wody 2l/h , czyli 2/60=0,034l/min

0,034l/min*606emiterów= 20,6l/min przy założeniu ,że linia ma 200metrów.

Wiem , że moje żródło daje 40l/min , daje 10% zapasu czyli 36l/min , a linia kroplująca wyleje 20,6l/min.

Czyli śmiało mogę montować 200 metrów w jednej sekcji, bez montowania rury zasilajacej w połowie linii, tylko od razu od początku góry lecieć ?


popis11 21:21, 28 wrz 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
Barwaw. Podoba mi się twoje podejście do problemu. Jak to większość ludzi z prostą matematyką ma problemy. ZADZWOŃ DO jakiejkolwiek firmy co sprzedaje systemy nawadniania opowiedz co zamierzasz zrobić i wnet się zorientujesz, że nie ma z kim "GADAĆ" (rzeczywistość). Rozum mądrego podpowiada co innego. I tym się sugeruj. Twoje wyleczenia są jak najbardziej prawidłowe. jest OK. DZIAŁAJ CHŁOPIE.
Barwaw 22:57, 03 paź 2017

Dołączył: 17 wrz 2017
Posty: 14
Jaki polecacie program do projektowania systemów automatycznego nawodnienia?
Spotkałem się z programem thor oraz vectorworks, a także gardenphilia designer.
Zależy mi na jakości programu oraz na szybkim robieniu projektu , żeby zaoszczędzić czas na rysowaniu projektów ręcznie.
Jeżeli chodzi o Thor to program jest dość tani, ale stary. Posiada fajne funkcję ,gdyż sam automatycznie dobiera zraszacze i rysuje na projekcie, a co do ceny to też nie jest taki drogi ,bo około 750zł.
lukas1607 13:18, 19 paź 2017

Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 15
Witam serdecznie.
Chciałbym wykonać u siebie automatyczny system nawadniania trawnika + linie kroplujące na rabatach.

Przeczytałem cały ten wątek, wiele innych i poradnik projektowania huntera.

W programie gardeny rozłożyłem sobie zraszacze. Projekty poniżej, proszę o ocenę.Wiem że tam po lewej stronie nie dolewają, ale mam tam taką kostkę dojazdową do garażu w szczelinach przerośniętą trawą i myślę że to wystarczy, zresztą nie da się po drugiej stronie dać zraszaczy.





A w ogóle to mam pytanie? Raczej większość z Was mówi o tym że zraszacze muszą dolewać do siebie, czy przy tych turbinowych (np. RainBird) też? Trochę ich u mnie wyszło.

------------------------------------------------

Mam taki plan, wykopać studnię głębinową i z niej zasilać bezpośrednio system nawadniania.
Trochę poczytałem i chyba najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy głębinowej z reduktorem ciśnienia (np. BRIO). Np. coś takiego + oczywiście skrzynka rozdzielcza na sekcje.



Wyczytałem że w takim rozwiązaniu trzeba w miarę równo podzielić sekcje i dobrać odpowiednio wydajność pompy. Da się to zrobić tak, żeby pompa przy każdej sekcji pracowała ciągle?

Pytałem fachowca od studni, to mi powiedział że na nawadnianie to przepływ minimum 60-70 l/min, i to że studnia 125 tylko, że 110 nie da rady. Czy to prawda?
Wiem że im większa wydajność tym lepiej - mniej sekcji, ale czy 110 by nie wystarczyła?

A i jeszcze jedno mnie nurtuje, jak do takiego rozwiązania podpiąc linie kroplujące, żeby pompa nie załączała i wyłączała się co chwilę?

Z góry dziękuję z pomoc.

lukas1607 15:44, 19 paź 2017

Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 15
Jeszcze jedno, odnośnie linii kroplującej. Zakładając emitery co 33 cm i przepływ 2,3 l/h, to przy 100 metrach mamy przepływ 11,5 l/minutę. To znaczy że przy założeniu, że pompa będzie miała wydajność około 60 l/min, to powinienem podpiąć około 520 metrów linii, żeby pompa chodziła ciągle?
Jarecki 13:51, 25 paź 2017

Dołączył: 25 paź 2017
Posty: 4
lukas1607 napisał(a)
Jeszcze jedno, odnośnie linii kroplującej. Zakładając emitery co 33 cm i przepływ 2,3 l/h, to przy 100 metrach mamy przepływ 11,5 l/minutę. To znaczy że przy założeniu, że pompa będzie miała wydajność około 60 l/min, to powinienem podpiąć około 520 metrów linii, żeby pompa chodziła ciągle?


Weź pod uwagę spadek ciśnienia. Jeśli podłączysz linię na samym jej początku to na końcu emiter nie wyda tyle wody co na początku i rosliny nie będą podlewane równomiernie. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie położenie maksymalnie 200mb linii i wpięcie się w nią zasilaniem mniej więcej w jej połowie. Tak by woda równomiernie rozchodziła się w obie strony.

Pzdr
DAWID89 21:10, 22 lis 2017

Dołączył: 30 cze 2017
Posty: 9
Witam czy może ktoś poleci dobra firmę która wykonuje projekty nawodnienia trawnika bo wysłałem do dwóch firm i dostałem projekty że moim zdaniem na jednym za dużo tych zraszaczy a na drugim projekcje za mało

Gardenarium 13:46, 23 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Napisz do gardenarium

gardenarium@gmail.com i wyślij mapkę ogrodu z wymiarami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:29, 23 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten projekt z lewej jest ok, nie ma za dużo zraszaczy. Rozmieszczone są prawidłowo.

Natomiast projekt z prawej jest do wyrzucenia i świadczy o całkowitym braku wiedzy
o projektowaniu systemów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies