Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Nowa12 23:33, 30 sty 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Też bym konwalnika nie sadziła, chyba że masz w sobie dużo cierpliwości .
Mój po 3 sezonach prawie w ogóle się nie rozrósł więc jestem o krok od wywalenia go.
A parę czarnych paseczków na rabacie raczej nie zdobi tylko wkurza .
Z tego co wiem sporo osób narzeka na powolny wzrost konwalnika.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Toszka 01:22, 31 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nowa12 napisał(a)
Też bym konwalnika nie sadziła, chyba że masz w sobie dużo cierpliwości .
Mój po 3 sezonach prawie w ogóle się nie rozrósł więc jestem o krok od wywalenia go.
A parę czarnych paseczków na rabacie raczej nie zdobi tylko wkurza .
Z tego co wiem sporo osób narzeka na powolny wzrost konwalnika.


Tajemnica konwalnika polega na tym, że wymaga pulchnej, żyznej, próchnicznej gleby. Ale fakt, to nie jest sprinter

Zakrecona napisał(a)
Toszko hort kiedy niższe, diamantenowe raczej, żeby od miskanta wyższe nie były.

Wszystko do poprawy

Przecież ja tam w życiu tyle nie zmieszczę.

Dziękuję wszystkim za rady


Czekaj, spokojnie. Bez załamki.
Jedno co ważne to nie napchać misz-maszu. Masz sporo miejsca w ogrodzie i jest gdzie sadzić. Nie trzeba wszystkiego upychać na froncie. Często mniej znaczy więcej

Radzę na początek skupić się na ramach, czyli żywopłot, drzewa, poduchy...róże.
Miskanta na siłę nie musisz upychać na froncie. Siedliskowo doskonale pasuje do rodków i azalii. Z nimi możesz ML połączyć.
Front lepiej obsadzić spektakularnymi hortkami. Nawet w dwóch odmianach. Ja bym dała wyższe, spektakularne, do tego spektakularną rozplenice LadyU (tą, którą ma Mrokasia).
Róże będą kwitnąć długo, też zrobią dobrą robotę.
Niskie rozplenice można posadzić na krawędzi rabaty. Nie trzeba nigdzie ich upychać i ujmować uroku.
Kffiutków i bylin dosadzisz sobie jak ramy frontu będą. Miejsce zapełnisz kwitnąco
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 08:57, 31 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20605
Też jestem za hortkami na froncie ja planuję 6 szt. u siebie
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Pszczelarnia 10:02, 31 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Toszka dobrze doradza. Ja bym też poszła w tym kierunku.

A jakie róże chciałabyś?
- angielskie wyższe czy rabatówki niższe
- jaka kolorystyka jest dla Ciebie miła?
- ile jest wysokości do parapetu okna?
- donica murowana ma 50 cm głębokości (ile wysokości?)

Czy dobrze rozumuję (sorry ale nie mam w ogóle doświadczenia w planikach i nie mam wyobraźni przestrzennej).



Co do palibina na razie ogólnie - można go dać do róż, może być na pniu, może być szpalerek z niego strzyżony do wys. 60 cm. Kalina jest wielkim krzewem i nie ma dobrego pokroju do tego towarzystwa. Może być japońska wpasowana gdzieś w róg (Mariesii, Kilimandżaro. Jak będziesz miała japońską to nie potrzebujesz już derenia kousa, bo byłoby za dużo dobrego, ale dereń kousa dobrze się komponuje i z różami i z hortensjami).

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 10:12, 31 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Co do drzew:

ja bym wysłoniła się drzewami od tej strony. Na wszelkie rogi potrzebne są zawsze 3 drzewa, 2 drzewa wyglądają dziwnie.

Kanzan ma bardzo rozłożystą koronę i ona potrzebuje dużo miejsca - może lepiej coś smuklejszego wziąć? (wiśnie mają głęboki palowy system korzeniowy ale są dobrymi towarzyszami dla roślin).



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 10:23, 31 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
I dlaczego tej ścieżki nie poprowadzić tak?

Chodzi o to, że przy donicy nie warto robić głębokiej rabaty (róże, bez, wypełniacze, trawka), bo lepiej dać taką węższą rabatkę pod oknami. Lepiej stworzyć wrażenie głębi i tłustości roślinnej na tej rabacie pod siatką).

Jedna studzienja wejdzie nam wtedy w ścieżkę i zostanie przysypana żwirem albo nie ale się zleje z nim.

Ja bym nie dawała poduch cisowych ale kule cisowe (nie siedzą tak na rabacie). Chociaż można dać stożki, ostrosłupy jako strażników.



Co o tym sądzicie?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zakrecona 10:55, 31 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Okno jest od salonu

Kuchnia jest od północy, żeby salon doświetlić

.

Murek donicy wysoki na jakieś 65 cm, szeroki na około 50 cm.

Mąż mówi, że parapet na wysokości 2 m, ale nie wydaje mi się, zmierzę dokładnie.

Róże angielskie piękne, ale niektóre rabatowe też mi się podobają
róża

róża2

róża3

róża4
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 11:06, 31 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Na tym zdjęciu widać, dlaczego inaczej poprowadziłabym ścieżkę żwirową obramowaną betonowymi krawężnikami. Od ulicy potrzebujemy masy zieleni a nie między domem a obecną ścieżką.

Mięzy domem a ścieżką można dać niższe byliny, formy, trawy jako wypełnienie. A na zewnątrz będzie wysoko przy płocie.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 11:11, 31 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A jak się nie zmieszczą 3 drzewa to jedną magnolię w rogu - to drzewo ma piękny pokrój, srebrną korę, jest długo ozdobne (zimą zawiązane pąki pięknie wyglądają). Płytko się korzeni i jest bezpieczna dla rur. Śmieci tak jak inne drzewa kwitnące kwiatami, nic nadto. I ph z hortkami się zgra.

Wtedy radzę zajrzeć do wątku Madżenia ogrodnika - tam jest ogród na geometrycznej siatce ale swobodny choć ma szlif.

Czy wspominaliśmy tutaj drzewo wiśnie umbraculifera (jak u Danusi i u Madżenki również?)

Wzorujmy się na sprawdzonych rozwiązaniach.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Wiolka5_7 11:20, 31 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20605
Ja też jestem za tym żeby szersza rabata była pod płotem a węższa pod oknem ładniejsze widoczki dobry plan Ewo
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies