Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Po nitce do kłębka ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Po nitce do kłębka ;)

sarenka 22:21, 03 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Po przeczytaniu póki co 8-9 stron wiem, że plan jaki miałam, nie obejmował przygotowania ( właściwego przygotowania) ziemi pod rośliny.
Zostało przygotowanie ziemi, a poza tym że mączka bazaltowa warto kupić ( i jeszcze dolomit na trawnik).
Trzeba wystopowac. Dobrze, że nie kupiłam jeszcze hortensji.

Toszko- napiszesz mi może albo pokierujesz gdzie szukać jak przygotować ziemię pod horrensje? ( Jedna rabata przyvtujsch druga przy domu i tu jeszcze nic nie zrobione, dopiero będę zaczynać) Te co mam mi w tym roku zmarnisly- tzn liście). Chloroza i nie wiem co jeszcze.( Ziemia u nas ciężka dosyć Chic sporo nasypane )


Zastanawiam się czy na istniejący już trawnik jest sens posypać taka mączkę bazaltowa?
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 22:33, 03 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Sarenko
Mączką bazaltową warto posypać, ale najlepiej przed aeracją tak by wprowadzić ją do gleby.

Pod hortensje szykuje się glebę podobnie jak pod rodki. Z tą tylko róznicą, że na ciężkiej glebie pod typowe kwasoluby trzeba część ziemi usunąć i nasypać ściółki z siarką (i trzeba naszykować wszystko starannie), a pod hortensje wystarczy starannie przekopać mączkę granitową (kwaśną), liscie, obornik, korę i igliwie z dodatkiem siarki.

Najlepiej by było, abyś przeczytała wątek Mariposy gdzie wiele jest rozmów o szykowaniu gleby

malinia napisał(a)
Idę do lektury po przeczytaniu kilku stron już wiem ze Twoją wiedza to mozolne studia <3 dziekuje ze dzielisz się ze mna ta wiedzą!!

Spokojnie, ucz się. Ta wiedza przyda ci się na wiele lat. Masz na stanie taki zestaw roslin, że bym ukatrupiła jesli coś im się stanie
Musimy o nie wspólnie zadbać

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 23:01, 03 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka, a jak policzę ile to ja tych metrów mieć będę to dałabyś radę powiedzieć ile czego być powinno tych ulepszaczy? Część rabaty mam obsadzona id 2 lat chyba- to pewnie dobrze byłoby i tą drugą część naprawić, ale to wtedy na ten czas musiałabym rośliny wysadzić ( w sumie 11 hortensji,. 5 tawuły, 2 tawułki, jakieś 2 trawy ( turzyce chyba), małe buksy.i chyba tyle.

Bo jest tak, że połowa jest przekopana i czeka, ale, że coś mnie jednak powstrzymywalo przed zakupem Hortek ( chyba że 20 szt). To teraz,we wrześniu mogę dać to co napisałaś: obornik,korę ( mam w workach),reszty nie mam, dokupić trzeba. I na wiosnę byłoby ok? A potem na wiosnę z tej części już obsadzonej i przekopać tak samo i po jakim czasie byłoby ok do sadzenia- 2 m-ce? Czy raczej bliżej 3 m-cy?


I czy w taką przygotowana ziemię na zimę mogłabym zadołować: rozchdoniki ( zbladły w doniczkach), żurawki ( koło 30 doniczek), juki, orliki?

Też poczytam to co Molinia
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 23:14, 03 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Sarenko, choć prawidłowo powinno być "Kózko" czemu ty w podpisie nie masz linka na swój wątek...ciężko do ciebie trafić

Po pierwsze szykujemy glebę specjalnie pod roslinne wymogi i upodobania.

Rozchodniki i juki wolą dodatek dolomitu.

Hortensje wolą kwaśną do lekko kwasnej. Żurawki też.

U Mariposy masz wszystko wypisane ile czego potrzeba na metr.

Gdybyś teraz dała dodatki do gleby, która jest po lecie ciepła...TERAZ... to w jeszcze pod koniec wrzesnia możesz już posadzić rośliny.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 06:05, 04 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Spać nie mogę, a jak śpię to ogród się śni, jak się budzę to zamiast zasnąć to myślę i myśli i czytać zaczynam.
Toszka napisał(a)
Sarenko, choć prawidłowo powinno być "Kózko" czemu ty w podpisie nie masz linka na swój wątek...ciężko do ciebie trafić

Po pierwsze szykujemy glebę specjalnie pod roslinne wymogi i upodobania.

Rozchodniki i juki wolą dodatek dolomitu.

Hortensje wolą kwaśną do lekko kwasnej. Żurawki też.

U Mariposy masz wszystko wypisane ile czego potrzeba na metr.

Gdybyś teraz dała dodatki do gleby, która jest po lecie ciepła...TERAZ... to w jeszcze pod koniec wrzesnia możesz już posadzić rośliny.

Toszka, bo ja wątek zamknęłam. Ponawiam się okresowo na Ogrodiwisku i mój wątek umierał bez aktywności.


Będę jutro mierzyć żeby wiedzieć ile czego potrzeba. Jakby mi się udało obornik taki z pryzmy załatwić to byłoby ok.

Mam taki kawałek rabaty gdzie hortensje nie wejdą i tam planuje posadzić rozchodniki i nie wiem co jeszcze.

Mówisz teraz, czy to teraz może oznaczac jednak jakiś przedział czasowy? Bo ja to w necie muszę zamówić i obornika poszukać

Wątek Mariposy znajdę. Nazwa Mariposa kojarzy mi się z Barbie.
____________________
Magda W samym sloncu
malinia 06:34, 04 wrz 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)



Spokojnie, ucz się. Ta wiedza przyda ci się na wiele lat. Masz na stanie taki zestaw roslin, że bym ukatrupiła jesli coś im się stanie
Musimy o nie wspólnie zadbać



staram się i nie odpuszczam z takim nauczycielem i kibicem musi się udać !!!
zamówię dziś tą siarkę i w weekend przekopię w grunt
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
sarenka 08:48, 04 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszko, rabata skopana i przygotowana już prawie do działania to 8 M2 ( nie liczę tam gdzie są tuje i kawałek od nich kopać nie będę żeby korzeni nie uszkodzić.
Druga to 9m2
A istniejącą już, która też będę chciała naprawić ( chyba, że jeszcze w tym poprzesadzam na tą co ma 8m2 i zostawię na zimę,a na wiosnę posadzę wg planu, który w głowie się rodzi. I ta rabata, która już jest ma 17 M2.

Czy podpowiesz mi ile czego mam zakupić? Korę mam w workach, leży od wiosny i czeka...

Okazało się, że Annabelle mają grzyba i będę je pryskać.
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 09:02, 04 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kozo, samico, sarny

Poproś na pw Danusię, aby przeniosła twój wątek do projektowania. I podaj przyczynę....tu, w projektowaniu ruszysz z pracami i planem. Ja z glebą nie odpuszczę, a dziewczyny w planach pomogą.
Tak będzie lepiej, a i wiedzę skumulujesz u siebie. I nie będziesz jak bezdomną/bezwątkowa skakać po watkach.

Aby cokolwiek radzić, to trzeba widzieć całokształt ogrodu. Inaczej jest to bez sensu i nigdy nie będzie produktywne.

Malinio, nie odpuszczaj, jako i ja nie odpuszczam
Dasz radę!
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 09:08, 04 wrz 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
normalnie bicki sobie zrobię w tym ogrodzie niezłe ;-D hehhhehhee
jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B ;p

____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
sarenka 09:10, 04 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka napisał(a)
Kozo, samico, sarny

Poproś na pw Danusię, aby przeniosła twój wątek do projektowania. I podaj przyczynę....tu, w projektowaniu ruszysz z pracami i planem. Ja z glebą nie odpuszczę, a dziewczyny w planach pomogą.
Tak będzie lepiej, a i wiedzę skumulujesz u siebie. I nie będziesz jak bezdomną/bezwątkowa skakać po watkach.

Aby cokolwiek radzić, to trzeba widzieć całokształt ogrodu. Inaczej jest to bez sensu i nigdy nie będzie produktywne.

Malinio, nie odpuszczaj, jako i ja nie odpuszczam
Dasz radę!

Oki
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies