Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

Gardenarium 19:02, 15 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może nie być równowagi między azotem a fosforem i potasem, ale ja się nie znam na tyle, żeb y analizować wyniki badania gleby. Ja działam na wyczucie zgodnie z moim 47 letnim doświadczeniem i także godzę się na pewne niedoskonałości trawnika...nie mam aspiracji aby każdy listeczek był zielony, idzie zwariować od tej doskonałości. Choć w dawnych czasach tak było, bo byłam wzorem dla innych

Nie radzę dążyć do tego aż w takim stopniu, żeby nie zwariować. Mówię poważnie, wyluzuj. Możesz zbadać glebę, powiedzą czego za dużo/za mało.
Możesz opryskać, ale równie dobrze możesz skosić i zwertkulować, to dobry okres na wertykulację.

Ja bym skosiła nisko, zrobiła wertykulację i dopiero potem opryskała p.grzybowym. Pryskanie przed wertykulacją nie ma żadnego sensu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kodzak 08:26, 16 wrz 2020

Dołączył: 09 kwi 2020
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)
Może nie być równowagi między azotem a fosforem i potasem, ale ja się nie znam na tyle, żeb y analizować wyniki badania gleby. Ja działam na wyczucie zgodnie z moim 47 letnim doświadczeniem i także godzę się na pewne niedoskonałości trawnika...nie mam aspiracji aby każdy listeczek był zielony, idzie zwariować od tej doskonałości. Choć w dawnych czasach tak było, bo byłam wzorem dla innych

Nie radzę dążyć do tego aż w takim stopniu, żeby nie zwariować. Mówię poważnie, wyluzuj. Możesz zbadać glebę, powiedzą czego za dużo/za mało.
Możesz opryskać, ale równie dobrze możesz skosić i zwertkulować, to dobry okres na wertykulację.

Ja bym skosiła nisko, zrobiła wertykulację i dopiero potem opryskała p.grzybowym. Pryskanie przed wertykulacją nie ma żadnego sensu.


Dziękuję jak zawsze za rozsądne porady. Takie forum to jest najcenniejsze miejsce gdzie mogłem trafić. Oczywiście się zgadzam że nie można się dać zwariować i do tego się zastosuje. Jeżeli mógłbym jeszcze skorzystać z pomocy to chciałem tylko zapytać czy jeżeli trawnik ma rok to ta wertykulacja mu teraz nie zaszkodzi.
Chciałbym ją zrobić z dwóch powodów:
1) po pierwsze wydaje mi się że jest bardzo gęsty (jest dużo suchej trawy na dole, może za dużo dałem trawy przy sianiu)
2) po drugie nie wiem co robię źle bo trzymając trawę na wysokość 5 cm efekt jest zadowalający natomiast jak skoszę na 4 cm to trawa jest w wielu miejscach jak by przesuszona.
Wczoraj wykosiłem na 4 cm i efekt jest na poniższym zdjęciu.
Gardenarium 20:57, 16 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak skosisz nisko to już mało zostaje listków zielonych asymilujących, a widać filc. Dlatego lepiej kosić trochę wyżej, albo dwa dni po koszeniu trawnik będzie brzydszy.

Zamiast wertykulacji zrób czesanie trawnika wałkiem z drucikami, taki jakby aeratorek. Kiedyś miałam taki i takim robiliśmy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mwiatrow 20:30, 17 paź 2020

Dołączył: 17 paź 2020
Posty: 2
Witam serdecznie. Proszę o zidentyfikowanie choroby trawnika. Jakaś grzybowa choroba zapewnia na środku trawnika na obrzeżach jest ok
Mwiatrow 21:46, 17 paź 2020

Dołączył: 17 paź 2020
Posty: 2
Fotki
AndrzejSi 15:49, 25 paź 2020

Dołączył: 25 paź 2020
Posty: 1
Dzień dobry
Czy jest tu ktoś komu udało się skutecznie wyleczyć trawnik z czerwonej nitkowatości/różowej plamistości?
Zależy mi szczególnie na doświadczeniach osób które podjęły walkę z tą chorobą i skutecznie zwyciężyły.

Dziękuję!
Andrzej
Magdula1000 12:01, 27 lut 2021

Dołączył: 27 lut 2021
Posty: 1
Dzień dobry,

Jestem nowa na tym portalu, więc nie bardzo wiem czy piszę w dobrym miejscu, ale potrzebuję pomocy - po zimie mój trawnik wygląda tak - co to może być? Jest dopiero koniec lutego, więc może trawnik sam się na wiosnę zazieleni, ale może to jakaś choroba, albo szkodnik? Do niedawna leżało na nim dużo śniegu. Trawnik ma 2 lata, był w ostatnim sezonie regularnie nawożony, jest system nawadniania. Bardzo proszę o wskazówki. Pozdrawiam

Zuza
Bartoszpakman 16:17, 27 lut 2021

Dołączył: 10 sie 2020
Posty: 13
Mam ten sam problem proszę o jakas pomoc co z tym robic
DanielES 08:18, 01 mar 2021

Dołączył: 09 maj 2020
Posty: 52
Cześć. Jaki preparat lepszy na pleśń śniegowa? Topsin czy polyversum wp? I od razu pytanie. Wygrabić trawnik dopiero jak dokładnie wyschnie po zimie i wtedy podlewać środkiem grzybobójczym ?
Gardenarium 15:33, 01 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żaden nie jest lepszy, nie ma tutaj rankingu skuteczności działania. W przypadku pleśni pośniegowej ważniejsze są zabiegi na trawniku, wygrabienie spleśniałej trawy, posypanie ziemią i dosypanie nasion. A nie czy tym środkiem czy tamtym opryskać. Oprysk nie jest lekiem na całe zło. Ważna jest prawidłowa pielęgnacja przez cały rok.

Wygrabić jak obeschnie i zrobi się ciepło, teraz to się nawet nie da wygrabić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies