Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

chriss 15:51, 02 lip 2020

Dołączył: 18 cze 2018
Posty: 15
Prezes napisał(a)


Czy spryskać np. Amistarem? Jaki nawóz najlepiej stosować i jak często?


u mnie Amistar pomógł bardzo szybko, ale najpierw porządnie wygrabiłem filc i przeleciałem płyciutko wertykulatorem
dcmiel 04:07, 05 lip 2020

Dołączył: 05 lip 2020
Posty: 1
Witam, od 2 dni mam na ok. 1,5. miesięcznym trawniku dziwne suche plamy. Dziwne bo są okrągłe a w środku jeszcze zielone. Przejrzałam ten wątek i jestem pewna, że to nie jest choroba grzybowa. Te suche listki trawy próbowałam skubać, trzymają się podłoża. Czy to mogą być pędraki? Nie wiem, co mam robić. Trawa ładnie wzeszła i była taka śliczna a teraz sporo tych plam. Jestem załamana.


a to dosiany trawnik po 2. tyg.

po miesiącu



Pozdrawiam, Donata
LenaP 22:45, 19 lip 2020

Dołączył: 19 lip 2020
Posty: 1
Witam, Mam ten sam problem. Nie wiem co robić? Trawnik założony w tym roku. Z początku piękny, zielony, a teraz po deszczach wygląda coraz gorzej. Pomoże ktoś? Jestem początkująca w ogrodnictwie.
MonikaMu 21:04, 20 lip 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 2


Witam
Bardzo proszę o pomoc, moj trawnik ma z 2 lata i od dłuższego czasu mamy z nim problem pies jest ale sika przewaznie w jednym miejscu wiec nie podejrzewam że to jego wina. Dodatkowo nawozimy, podlewamy a on dalej wyglada tak jak na zdjeciach. Ostatnio znalazlam również robala, czy to ich wina?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
pan_natan 21:38, 20 lip 2020

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
A ile nawozisz - czym i co ile dni?i ile podlewasz?

Na zdjeciach ciemne plamy to trawa nawozona organicznie - tam sie zalatwil pies. Wydaje mi sie ze nawozisz za malo skoro jest az taka roznica
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Gardenarium 09:38, 26 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sunoiv napisał(a)
Witajcie,

Mam nowy trawnik robiony od tego roku na przestrzeni ok 30m2. "Pierwsza" trawa posiana przez dewelopera była kiepskiej jakości, rzadka, i na kiepskim podłożu. Przed pierwszym dosianiem jeszcze uzupełniłem nierówną ziemię kilkucentymetrową warstwą odkwaszonego torfu, a po zasianiu wyrównałem dokładnie walcem. Dosiewałem następnie trawę do zacienionych miejsc (kwiecień-maj), a następnie gdy się skończyła, dokupiłem i dosiałem tam gdzie nie wyrosła jeszcze, do ubytków (pod balkonem), trawę regeneracyjną dosiewaną w czerwcu. Starałem się siać dość gęsto, ale nie przekraczając zaleceń, do ubytków które powstały po pierwszym sianiu. Po ok. trzech tygodniach zaczął się rozwijać mocno zielony i gęsty niemal jak szczotka trawniczek.

W połowie czerwca skorzystałem też z nawozu Florovit szybki efekt ze względu na skład w którym nie ma tylko samego azotu (19,0% (N) azot całkowity; 5,4% (N) azot azotanowy; 13,6% (N) azot amonowy; 6,0% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie; 3,9% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie; 2,5% (MgO) tlenek magnezu całkowity; 4,0% (Fe) żelazo całkowite.).
Po kolejnym skoszeniu na początku lipca zauważyłem małe (ok. 5cm średnicy) miejsca w których trawa jest jakby zwłókniona, przesuszona i sklejona ze sobą równocześnie. Myślałem, że może to resztki skoszonej i wilgotnej trawy, więc uznałem że "natura sobie z tym poradzi". Ogólnie przypomina mi to przesuszone i rozdeptane ślady po końskim łajnie, że tak to ładnie ujmę bogatym w siano

Na dzień dzisiejszy kępki robią się powoli coraz większe i jest ich coraz więcej, jak na dodanych zdjęciach. Dodam że jest to tylko w miejscu zacienionym - pod balkonem.
Próbując to usunąć, zauważyłem, że nie jest to stara trawa, tylko żywa się tak "posklejała" - chcąc się tego pozbyć, zostanie mi goła ziemia, a dosiewanie znów trawy w tym miejscu chyba nie jest najlepszym pomysłem o tej porze roku?
Trawnik nie rośnie jakoś super szybko, stąd koszę raz na dwa tygodnie. Podlewanie bardzo intensywne wieczorem codziennie lub dwa dni. Zamierzałem też zgodnie z zaleceniami wykorzystać do końca ten sam nawóz w połowie sierpnia (1kg/30m2), a następne nawożenie ewentualnie już jesienią z nawozem jesiennym.

Jakiś pomysł co to jest, jak się tego pozbyć? Przenawożenie? Za gęsto zasiałem? Czy jakaś choroba?
Będę wdzięczny za pomoc.

Przed koszeniem:


Oraz po koszeniu:


"zalążki" powstające tuż obok:


Moim zdaniem trawa gnije z powodu zbyt dużej wilgotności.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anda 09:38, 26 lip 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Coraz więcej wysuszonych kęp na trawniku przeniesiony

Witaj. Nie jestem pewna, ale to może być Pythium ultimum, grzybowa choroba korzeni i szyjki korzeniowej traw.

Najlepiej byłoby wygrabić cały trawnik, zrobić napowietrzanie podłoża, zrobić dosiewkę dobrych jakościowo nasion i wzmocnić trawnik dobrym nawozem bezazotowym.

Tutaj możesz poczytać o niej http://www.pieknytrawnik.com/
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Forkas 12:43, 13 wrz 2020

Dołączył: 13 wrz 2020
Posty: 2
Witam Pasjonatów Zielonej Murawy.
Drodzy koledzy i kolezanki jestem na poczatku swojej przygody z trawa i potrzebuje Waszej fachowej opinii i rady. Trawa z rolki zalozona w czerwcu. Niestety we wrzesniu na trawie pojawilo sie sporo plam i przypuszczam, ze przez wilgoc dopadly ja choroby grzybowe. Jedna udalo mi sie rozpoznac i wyglada to na rdze trawy. Zastosowalem juz czestsze koszenie, ale chcialbym doradzic sie czy moge murawe wspomoc jakims nawozem, jesli tak to co polecacie?

Do tego po ostatnim koszeniu pojawily sie kolejne plamy/kepki z bialymi nitkami. Ostrze kosiarki bylo ostrzone miesiac temu, ale moze jednak jest cos nie tak z obrotami? Dodaje zdjecie dla przyblizenia jak to wyglada. Chyba ze to jakas odmiana choroby?

Bardzo prosze o rady jak moge wspomoc moja murawe przed zima.

Pozdrawiam i uszanowanie,
Janek


Gardenarium 07:31, 14 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MonikaMu napisał(a)


Witam
Bardzo proszę o pomoc, moj trawnik ma z 2 lata i od dłuższego czasu mamy z nim problem pies jest ale sika przewaznie w jednym miejscu wiec nie podejrzewam że to jego wina. Dodatkowo nawozimy, podlewamy a on dalej wyglada tak jak na zdjeciach. Ostatnio znalazlam również robala, czy to ich wina?
Z góry dziękuję za odpowiedzi


Ogólnie trawnik jest zagłodzony i to bardzo, a te ciemne plamy spowodował mocz psa. Nie sika w jednym miejscu, sika gdzie widać na ciemnozielono. Po psie załatać plamy spalone, resztę nawozić i podlewać. Kosić co tydzień.

A robal to pędrak - larwa chrabąszcza majowego. Przyczynia się do podgryzania trawnika od spodu i całe płaty wyłażą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kodzak 09:02, 15 wrz 2020

Dołączył: 09 kwi 2020
Posty: 6
Przeczytałem cały wątek i mam kilka pytań.

Trawnik w końcu udało mi się równo nawieźć i był pięknie zielony. Ostatni raz nawoziłem hydrocomplexem około 15 sierpnia.
Teraz od kilku dni zaatakowały trawnik grzyby niestety. Ostatnio bardzo mocno padało, spadło ponad 30 l/m2. Zastanawiam się co ma na to wpływ czy za wilgotno czy za dużo azotu dałem. Ogólnie trawnik jest bardzo gęsty i może dlatego pojawiły się grzyby?
Trawnik był wysiany na początku września w zeszłym roku.

Mam pytanie:
1) Czy wertykulować teraz na jesień czy na wiosnę
2) Czy podlać topsinem przed wertykulacją.
3) Czy warto teraz zbadać trawnik pod względem niedoborów

Zdjęcia jak wygląda trawnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies