Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

Krolik1910 21:41, 14 cze 2020

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 8
Witam
Zaobserwowałem w dniu wczorajszym następujący nalot w kilku miejscach. Prosił bym o identyfikację oraz poradę co z tym fantem uczynić.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc
Artur3 22:09, 14 cze 2020

Dołączył: 14 cze 2020
Posty: 5
Dzień dobry, mam 3-letni trawnik, a od roku walczę bezskutecznie z czerwoną nitkowatością. Glebę mam ciężką, gliniastą. Koszę przynajmniej co 7 dni, nie za krótko. Na wiosnę wertykulacja, potem azofoska. Po ok. 3-4 tygodniach substral osmocote. Trawnik w słońcu, akurat w tych miejscach gdzie cień raczej nie ma ognisk choroby. W tym roku pierwsze plamy pojawily się tydzien temu, obecnie roznosi się to po całym trawniku. Jak mogę to paskudztwo zwalczyć - rok temu pryskałem na grzyby (nie pomogło - chyba topsinem), w tym roku wolałbym nie pryskać (małe dzieci, z wrażliwością skórną). Może wyczesanie/wyrabienie krótko skoszonej trawy plus nawóz dolistny lub np kalprim? Ew coś organicznego, naturalnego? No i jakie błędy popełniam?



PEL1234 12:56, 20 cze 2020

Dołączył: 10 lut 2019
Posty: 4
Głownia plamista liści traw
Czy jest na to jakiś oprysk??? Jak sobie z tym poradziliście?
Królik 1910 chyba mamy to samo .
Krzysztof1984 14:44, 20 cze 2020

Dołączył: 20 cze 2020
Posty: 1
Mam ten sam problem - jakiś pomysł?

Dodatkowo w innych miejscach pojawiła się chyba Czerwona nitkowatość traw + różowa plamistość trawników. - widać różowe ślady pleśni na trawie.


Czy polecacie jakiś nawóz lub środek chemiczny żeby temu zarazić?

Dziękuję.


Gardenarium 20:29, 22 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
waniczek napisał(a)
Na moim trawniku pokazały się takie cuda. Fioletowawe kuleczki które po po zduszeniu pylą na brązowo. Podejrzewam jakiegoś grzyba. W necie nic nie znalazłam. Proszę o identyfikację i pomysł na zwalczanie.



Tutaj występuje podobny problem - może to śluzowce.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/864-choroby-trawnika?page=31
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Grzegorz_G 22:56, 23 cze 2020

Dołączył: 07 cze 2018
Posty: 10
Witajcie.
czy to jest czerwona nitkowatość trawnika? Bardzo mało filcu mam, nawóz Yara Miła Complex, bardzo dużo wody z nieba leci i mało słońca.
Czy oprysk Amistar 250 lub Topsin pomoże i wystarczy dolistny czy muszę wiecej tego lać w miejscach chorych czy po całym trawniku?




Gardenarium 23:03, 23 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jedni piszą że usuwać te chore placki inni że pryskać, ja mam i nic z tym nie robię. Koszę, nawożę i czekam na suchszą pogodę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mbaginski 13:51, 25 cze 2020

Dołączył: 20 maj 2020
Posty: 4
To teraz ja o grzybach. Cały trawnik codziennie kapeluszowe brązowe dziady, do tego jeszcze to co na zdjęciu. Zabieram się za oprysk Polyversum WP, ktoś ma jakieś doświadczenia?

EDIT: Poszperałem i widzę tu że środek wiele razy stosowany, ale czy pomoże na moją plagę grzybków, zobaczymy. Jeszcze zaczęła się pojawiać pleśń różowa i śluzowce. Jakaś inwazja, a trawnik nawożony i podlewany zgodnie z zaleceniami, co drugi dzień obficie (może za bardzo?) Szlak mnie trafi, wiecznie coś ...

Gardenarium 16:25, 27 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Prezes napisał(a)
W zeszłym roku założyłem z rolki nowy trawnik, na jesień zaczęły na nim pojawiać się na nim jasne plamy. Prawdopodobnie była to czerwona nitkowatość traw lub/i różowa plamistość trawników. W tym roku na początku sezonu było OK, teraz znowu to samo. Dodatkowo grzyby kapeluszowe. Trawnik podlewany rano i wieczorem po 15 min. Nawożony co ok. trzy tygodnie. Ostatnio Compo Expert Novatec N-max. Proszę o pomoc!


Przestań podlewać, trawnik dwa razy dziennie to za dużo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Prezes 12:31, 28 cze 2020

Dołączył: 08 wrz 2016
Posty: 7
Gardenarium napisał(a)


Przestań podlewać, trawnik dwa razy dziennie to za dużo.


Czy spryskać np. Amistarem? Jaki nawóz najlepiej stosować i jak często?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies