Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

magja_ 13:25, 15 maj 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Tak dokładnie jak pisała Hania. Ale - są dwie zasady
I-sza patrzymy jak się roślina zachowywała w latach ubiegłych - jeśli wypuszczała co najmniej 3 pędy z wierzchołka dotychczasowego pędu, moim zdaniem krzewiła się dobrze, jeśli mniej - zaczynamy zmuszać, żeby wypuściła 4, 5, 6 - to już rzadkość.
II- najlepiej od razu po kwitnieniu kiedy ruszają nowe przyrosty, jeśli zrobimy to zbyt późno, rh może nie zdążyć z pąkami kwiatowymi na nowych pędach.

Trzeba się tez liczyć z tym, że nowych przyrostów będzie więcej ale pędy będą krótsze. Ale to akurat moim zdaniem jest na +

Również szybkie usuwanie przekwitłych kwiatostanów powoduje, że z wierzchołka wyrośnie więcej pędów.
____________________
alp_22 14:21, 15 maj 2012

Dołączył: 25 kwi 2012
Posty: 10
OK, czyli jeśli krzewi się dobrze - usuwamy tylko przekwitłe kwiatostany. Dziękuję
____________________
magja_ 14:43, 15 maj 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Moim zdaniem tak, jestem też przeciwna zwiększaniu sztucznemu ilości pąków kwiatowych, niepotrzebny wysiłek dla rośliny, to nie kura nioska która za dwa lata pójdzie do rosołu.
Ale jak ktoś ma rh który od dołu idzie wąsko - lepiej żeby rozkrzewić go troszkę, bo będzie ładniejszy. Rh z biegiem czasu gubią dolne liście - w dobrych warunkach najstarsze mają 4 lata, jak są od małego zagęszczane nie będą wyglądały jak drapaki.
____________________
Sebek 22:58, 15 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No mi właśnie taka nova zembla rośnie - i nie wiem co z nią zrobić? ...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ana 23:07, 15 maj 2012


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Sebek napisał(a)
No mi właśnie taka nova zembla rośnie - i nie wiem co z nią zrobić? ...


mi tak samo

Jeden jakuszimański po chorobie wyglada jak miniaturka szczepiona na pniu ale jego takiego zostawię, ma swój urok - i Magjo! Odżywa i kwitnie Dziękuję za rady!
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
magja_ 08:21, 16 maj 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Sebek napisał(a)
No mi właśnie taka nova zembla rośnie - i nie wiem co z nią zrobić? ...


Jedne rh rosną w kopułkę - ścielą się gałęziami niemal po ziemi i przyrastają szybciej w szerz niż w górę np. jakuszimańskie, jedne idą szeroko gęsto w górę, np roseum elegans i w dobrych warunkach - pomimo że mają 2-3-4 piętra liści wyglądają jakby zachowywały stare dolne liście również, ale do pewnego momentu, potem i tak zwycięża natura i od dołu mają gołe gałęzie , a Nova Zembla jest takim przykładem rh, który rośnie w górę /tak wyglądają krzaczki jak kupujemy/ a potem zaczyna rozkładać się i na boki, przy czym jest dość "przewietrzona" bo ma długie międzywęźla. Też będzie za 20 lat goła u dołu. Ale sie martwcie - bo moim zdaniem to wygląda pięknie Jak jest mała sadzonka proponuję popatrzeć ile nowych pędów będzie wybijać u góry - w razie czego można je wyłamać j.w. i zmusić żeby puściła 3 i więcej.

Na tej stronie wyświetla się pokaz - kilka zdjęć pokazuje wyrośnięte okazy. http://www.vdberk-rhododendron.com/welcome


Rh po jakimś czasie można odmaładzać - tzn. ścina się im górę i zmusza żeby na ogałacających się gałęziach wypuściła nowe pędy. Rh dobrze reagują na ten zabieg - jeśli są zdrowe.

Cześć Ana No właśnie może mieć to swój urok - pień będzie coraz grubszy i coraz fajniej to będzie. wyglądać. Obserwuj dobrze przyrosty, no i cieszę się bardzo... ten spalony tez oczywiście rośnie dobrze? A dał radę zakwitnąć?
____________________
Ana 10:15, 16 maj 2012


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Magjo, to ten spalony i zmarnowany rok temu jest wlaśnie teraz na nóżce (jego druga połowa na grubej odnodze umarła ostatecznie jesienią i obcięłam, patyk był suchutki) i kwitnie Słabiutko, bo tylko z 3 pąków i po parę dosłownie kwiatków, ale kwitnie Czyli odżywa powoli. przesadziłam go wiosną przed kwitnieniem, dałam wielki dół z dobrą ziemią (torf kwaśny, ziemia rodzima, troszkę kwiatowej próchniczej, przekompostowana drobna kora). W dołek sypnęłam siarkę pylistą i trochę granulowanego obornika, no ale potem doczytałam, że powinnam je dać na wierzch...teraz jeszcze trochę podsypać i zmieszać z wierzchnią wastwą czy podlac tą mieszaniną siarczanów?
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
magja_ 10:54, 16 maj 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Aaaaa, no widzisz jak fajnie. Tylko że jak to jakuszimański /teraz pokapowałam/to on na nóżce nie będzie wyglądał dobrze. Bo one idą w bok, będzie miał śmieszną płasko-kulistą koronę. Ale poczekaj jeszcze i zobacz - może sam będzie wypuszczał coś z pąków śpiących, a jak nie to go zmusimy.
I teraz Ci nie powiem, czy dać mu te siarczany, bo nie znasz ph. Jeśli ph by oscylowało w granicach 5,5 to ja bym dała - na podtrzymanie, ale tylko żeby utrzymać ph. Bo jedzenia ma dość i szkoda zasalać glebę.
A jakie ma liście - dobrze wybarwione, zielone i lekko błyszczące?
Zróbmy tak - ponieważ dostał siarkę -/ teraz będzie następował jej szybszy rozkład bo bakterie są bardziej aktywne/, kontaktuj się jak coś nie tak będzie z przyrostami. Jeszcze będzie czas żeby dać siarczany.
Jesienią możesz go podlać raz - potasem i magnezem, też trzyma ph / wyrówna to co podniesie woda z wodociągów/, a o jeden zasalający nawóz będzie mniej. Poza tym ta mieszanka dobrze działa na wzmocnienie przed zimą.
Teraz - jak chcesz się bawić możesz opryskać - ale tylko magnezem i potasem + płyn do mycia naczyń / pamiętasz? parę kropli/. Wciągnie to co będzie potrzebował.

A co z tym że na wierzchu?, i obornik granulowany i siarka może iść do dołka - ale nie niżej niż 30 cm.
____________________
Ana 10:59, 16 maj 2012


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
a, no czyli z siarka i obornikiem jest oki Za godzinkę dwie cyknę fotki tych Rh i wstawię. no nie sa jeszcze idealne, ten chorowitek dolne liście ma żółtawe i brzydkie, ale ich po zimie nie obrywałam. Z resztą wstawię to będziesz umiała sama zdiagnozowac I zmierzę od razu Ph jeśli znajdę płyn w garażu

Instrukcje zanotowane skrupulatnie do kajecika
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Pszczelarnia 11:07, 16 maj 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Magjo, ja nie łapię tematu tych nawozów do RH. Kupujemy oddzielnie siarkę, oddzielnie magnez? Czy ja też powinnam to dać moim różanecznikom? Na razie starym raz dałam magiczną siłę (podlałam glebę roztworem).

Nowym nic nie powinnam dodawać oprócz dobrego podłoża. A starym coś jeszcze? Najpierw zbadać PH, tak?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies