Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

magja_ 16:22, 04 lip 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Aaaaaa... Aniu - ja przesadzam we wrześniu bo wyjeżdżam w sierpniu na wakacje. A jak się nie uda to nie będę płakać - przyjdzie wiosna.

A Ty rób jak Ci tam wygodnie. Wiesz o co chodzi.
Znoszą dobrze - ale nie jest to szczyt ich marzeń.
____________________
Ana 16:27, 04 lip 2012


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Hm, a jeśli je teraz przesadzę to potem nawozić? Czy lepiej teraz dac nawozu, a przesadzić we wrześniu? (skłaniam się ku opcji drugiej)
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
magja_ 19:16, 04 lip 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
no dobra... no dobra druga chyba lepsza podkurujemy i przesadzimy
____________________
monitka 10:50, 06 lip 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
magja_ napisał(a)
Jak masz pilną potrzebę to możesz, teraz rośnie góra, zaczynają się wiązać pąki, ale w sierpniu wraz ze spadkiem temp. zaczynają intensywny rozrost korzenie. Sama mam zawsze dylemat - co lepiej "zaburzyć". Na szczęście rh dość szybko "przychodzą do siebie".
Trudno powiedzieć z tym torfem - z rozmów z ludźmi wiem, że raczej jest kwaśny i się sprawdza. Ale bywa i torf leżący na złożach kredy - góra kwaśna - a im niżej tym mniej kwaśny.


Ot i dylemat ...ale chyba przesadzę za jednym zamachem jak już męża wykorzystuję do kopania dołów dobrze że mam tylko trzy bo normalnie jak lej po bombie to wygląda Dzisiaj przygotowywanie mieszanki i mam nadzieję sadzenie
Z torfem zaryzykuję ale pomyślę o kwasomierzu.
Jak posadzę to pokażę ocenisz czy nic im nie dolega
____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
monitka 09:34, 09 lip 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
No i przesadziłam. Akurat udało nam się wstrzelić w dobry moment bo ładnie padało i mam nadzieję że dużego szoku nie było
Tak to wygląda



rosną tam dwa RH Pohjola`s Daughter



i przesadzony Hachmann's Charmant





Pokarmić je czymś (mają obornik w dołku) czy zostawić w spokoju?
____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
magja_ 11:47, 10 lip 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Monitko - nic im nie dawaj, mają się dobrze. A jeśli dostały obornik do dołka - to w przyszłym roku też najpierw obejrzyj jak dają sobie radę i potem ewentualnie nawóz.

A co dostały w tym roku?
____________________
monitka 12:01, 11 lip 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
Magja w sumie to nic. Pohjola`s Daughter są dopiero co zakupione i posadzone. Hachmann's Charmant
przesadzony z innego miejsca. Oberwał trochę po zimowych przymrozkach dlatego taki łysy Zrobiłam tak jak mi radziłaś, oberwałam kwiatostany żeby nie tracił energii na kwitnięcie. Podlewałam go tylko florovitem. Czy on może puścić jeszcze listki od dołu czy już zawsze taki łysy będzie?
____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
TheMagda 10:59, 12 lip 2012


Dołączył: 08 maj 2012
Posty: 789
Witam serdecznie.
Przywiodła mnie tu troska o moje cudne Rh.

Magjo_ jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy o tych roślinach i uprzejmie proszę o pomoc.

Swoje 3 Rh – Nova Zembla kupiłam 25 czerwca br wtedy wyglądały tak:





Dziś 11 lipca 2012 rośliny wyglądają tak, tzn jedna tak wygląda ale wszystkie są w takiej samej formie.




Powiedz mi proszę, czy ten nowy przyrost o tej porze roku jest normalny? Czy roślina rozwija się prawidłowo??

Na liściach, na kilku dosłownie zauważyłam coś takiego:
To ma coś wspólnego z zasoleniem, prawda??

I jeszcze kilka pytań. Rośliny do gruntu mam nadzieję wysadzić wiosną przyszłego roku. Niestety nie mam możliwości wysadzenia ich na mojej działce wcześniej (roboty budowlane). Jeśli będzie taka konieczność to jesienią moje je wysadzić tymczasowo gdzieś u rodziców. Ale może da się je przezimować w donicy w domu? W jakich warunkach jest szansa powodzenia tej operacji??
I jak pielęgnować je w tych donicach aby w wiosną mi zakwitły.
No myślę, że póki co wystarczy
____________________
Magdalena: Moje ogrodowe przedbiegi PART I : planowanie ogrodu Piszę zawsze w krótkich żołnierskich słowach :D
magja_ 22:31, 12 lip 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Ojej, jaki niestety piękny przykład zasolenia. Teraz to już mam nadzieję wszyscy będą wiedzieć o co chodzi i szerokim łukiem omijać takie pomarszczone sadzonki.... Nova Zembla ma skręcone lekko liście - taka jej natura, ale niestety Magdo Twoje - słusznie zauważyłaś niedomagają z powodu zbyt dużej dawki nawozu.

Czasami rh wypuszczają drugi przyrost - wpływ warunków pogodowych i nawożenia. Twoje dość szybko miały wykształcony pierwszy i podgonione nawozem puściły drugi.
Ale to są niestety rh o krok od zagłady - następny etap to objawy podobne do wielu chorób lub te właśnie choroby.

Jak najszybciej trzeba zmienić im podłoże. I teraz zaproponuje Ci takie rozwiązanie - ponieważ szans nie mają na przezimowanie w domu - kup worek torfu wysokiego /nie substratu, nie gotowego podłoża - bo mają dodatek nawozu/, pomieszaj z ziemią ogrodową 2 części torfu i jedna ziemi. Porządnie wytrzep korzenie i wsadź w większe donice bez dna - wkopane w grunt, albo bezpośrednio w dołki wypełnione tą mieszanką. W grunt - bo tak szybko nie obsycha a teraz trzeba szczególnie pilnować podlewania - bo te rh mają problem z pobieraniem substancji odżywczych i wody, więc dodatkowe podsuszanie pogarsza sytuację. Ale rozsądnie - wilgotno nie mokro. Muszą szybko wyjść na prostą żeby były w stanie dobrze przetrwać zimę.

Magdo - nie wiem czy będą w stanie wytworzyć pąki kwiatowe na tych zmutowanych ale skarlałych przyrostach. Obstawiam że raczej nie - jak się mylę to najwyżej będziesz mieć miłą niespodziankę wiosną Im szybciej je przesadzisz tym te marne szanse będą większe.

Pisałam już ale się powtórzę - z tym zasoleniem to jest tak jakby nam ktoś kazał pić gęsty koktajl cieniutką rureczką. Też byśmy się pomarszczyli
____________________
magja_ 22:38, 12 lip 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Ewentualnie przezimowałyby w zimnej jasnej piwnicy - ale trzeba by stworzyć im wilgotne środowisko /miski z wodą np. /
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies