Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Gardenarium 19:47, 08 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zakwitnie, nic im nie dolega.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sonka 07:38, 18 mar 2018


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2251
Przeglądając wątek z prezentowanymi roślinami, natknęłam się na zdanie Magji
" Szukałaś na początku wiosny pąków ze złożonymi jajami? ".
Otóż w ubiegłym roku kilka rododendronów mi nie zakwitło, nie ustaliłam przyczyny a zwaliłam to na mrozy. Wytworzone pąki się nie rozwinęły, co najwyżej pojedyncze przy ziemi. Teraz po przeczytaniu bardzo się zaniepokoiłam, czy to przypadkiem nie skoczek i jak go teraz zidentyfikować?
Następny problem to taki, że do tej rabaty dostały się nornice, jak z nimi walczyć? Do tej pory przy pomocy kotów na warzywniaku i innych rabatach nie stanowiły dużego problemu, ale teraz jestem przerażona, to moje ulubione rosliny, włożyłam bardzo dużo pracy, by w tym miejscu stworzyć dla nich azyl.

____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Sonka 20:33, 27 mar 2018


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2251
Niepokoi mnie tan skoczek, dzisiaj oberwałam jeden z pąków i przekroiłam go i chyba po moim kwitnieniu.Tak wygląda w przekroju, czekam aż Magjia tu zajrzy i potwierdzi moje przypuszczenia.



____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Mari 05:37, 28 mar 2018


Dołączył: 17 kwi 2014
Posty: 199
U mnie to samo...nie ma koloru w środku więc z tego co wiem to nie będzie kwitł...Najwidoczniej przemarzł.
Sonka 07:22, 28 mar 2018


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2251
Ale tu chodzi o tą brązową część pąka.To akurat biały rododendron, dzisiaj sprawdzę inne, smutno mi.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Gosiek33 12:32, 28 mar 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
upss
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Sonka 07:17, 11 kwi 2018


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2251
Toszko, miałam nadzieję,że tu zajrzysz i coś podpowiesz, cierpliwie czekam.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Mazan 13:48, 12 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sonka

Choć do Toszki mi daleko spróbuję to wyjaśnić. Efektownie wyglądający przekrój pąka zainfekowanego przez skoczka grzybem powodującym zamieranie pąków. Pąki takie należy bezwzględnie usunąć, a pod liśćmi sprawdź czy nie ma drobnych, mało ruchliwych larw koloru żółtego. Od maja do czerwca sprawdzaj też czy nie ma dorosłych skoczków. Owady zwalczaj - jeśli zauważysz - decisem, karate czy co masz pod ręką owadobójczego, grzyba możesz zwalczyć środkiem systemicznym lub wgłębnym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sonka 08:20, 13 kwi 2018


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2251
Mazan bardzo dziękuję za zainteresowanie się moim problemem i poradę z nim związanym. Oglądam codziennie, to wcześnie kwitnąca odmiana Gartendirektor Riegen wczoraj zauważyłam,że jakby paki się wzięły i chciały rozwinąć, jednego przeciełam i albo taki akurat traf, nie było brązu w środku, obok Simona jeden pąk sprawdzony, zdrowy. Coż, jak trzeba to oberwę. Przy pomocy szkła powiększającego dokładnie się przyjrzę. Srodki które podałeś posiadam.
Pomagałeś mi już w ochronie roślin, jestem pełna podziwu i uznania dla Twojej wiedzy a przede wszystkim tego, że tą wiedzą się z nami dzielisz. Raz jeszcze bardzo dziękuję.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Mazan 09:54, 13 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sonka

Obrywaj tylko brązowe czy raczej bordowe. Pozostałe tylko opryskaj środkiem grzybobójczym. Skoczka, jeśli się pojawi zwalczaj w maju - czerwcu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies