Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Mazan 09:02, 23 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Skarabeusz

Zanim odpowiem zapytam: co za iglak tak dobrze rośnie obok? Czy sprawdzałaś odczyn? Może rodek ma zbyt wysokie pH? Najpierw to sprawdź, zabieg zostaw na później.
Preparaty można łączyć i stosować doglebowo.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Toszka 09:20, 23 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Skarabeusz

Kiedy sadzony rodek? Rozerwałaś bryłę korzeniową? Dla mnie wygląda to na problemy z nawodnieniem. Często się zdarza, że torf na bryle korzeniowej jest suchy jak wiór. Przesuszony torf nie sposób nawodnić bez wstawienia na kilka godzin w miskę z wodą.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
skarabeusz 18:55, 23 kwi 2018


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Mazan napisał(a)
Skarabeusz

Zanim odpowiem zapytam: co za iglak tak dobrze rośnie obok? Czy sprawdzałaś odczyn? Może rodek ma zbyt wysokie pH? Najpierw to sprawdź, zabieg zostaw na później.
Preparaty można łączyć i stosować doglebowo.



Pozdrawiam


Iglaki są wokoło: to Tuje Szmaragd, niczym nienawożone. PH sprawdzałam i było ok 5,5. Wiem, że wtedy zakwaszałam torfem w zeszłym roku i coś sypałam by kwasić.
W tym roku nie sprawdzałam.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
skarabeusz 18:59, 23 kwi 2018


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Toszka napisał(a)
Skarabeusz

Kiedy sadzony rodek? Rozerwałaś bryłę korzeniową? Dla mnie wygląda to na problemy z nawodnieniem. Często się zdarza, że torf na bryle korzeniowej jest suchy jak wiór. Przesuszony torf nie sposób nawodnić bez wstawienia na kilka godzin w miskę z wodą.


Rodek sadzony minimum 3 lata temu napewno. Przed posadzeniem siedział w wiadrze
Dostały mikoryzę i są podlewane. Wody im nie braknie.

____________________
Magdalena Enklawa w mieście
kland74 08:00, 24 kwi 2018

Dołączył: 24 kwi 2018
Posty: 1
Witam serdecznie,

proszę o poradę co to może być 6 letni okaz, generalnie rósł bez zarzutu od ostatnich trzech latach jaśnieją mu liście. Przebarwiają się na lekko czerwonawy i żółtawy i mają delikatne małe kropeczki, pod spodem liście są gładkie nie ma żadnego nalotu. Liście schną od końcówki liścia ale bardzo powoli nawet cały sezon pozostają w takim kolorze, nie zwijają się w rolkę, raczej żółkną, mają takie drobne kropeczki w kolorze fioletowym czy czerwonym i opadają. Ta choroba dotyka zawsze liście z poprzednich lata nigdy nie zeszłoroczne. Proszę zwrócić uwagę, że zeszłoroczne są zielone. Tak jakby choroba postępowała od łodygi (korzenia?).

Wstępna diagnoza w sklepie ogrodniczym to fytoftoroza na podstawie obrazu liścia? Jednak nie jestem przekonana co do tej diagnozy. Czy jest to jakiś rodzaj grzyba?

Nie chciałabym niepotrzebnie spryskać rośliny środkiem grzybiczym, zanim nie będę pewna jaki to rodzaj grzyba i czy to w ogóle choroba grzybowa. A jeśli jednak grzyb to jakiś środkiem spryskać roślinę lub podlać podłoże.

Mogłabym prosić o poradę co dolega mojemu przepięknemu okazowi Proszę nie patrzeć na ten lekki biały nalot na liściach, bo to po szlifowaniu stołu ogrodowego. Na pewno nie ma normalnie takiego nalotu. Rododendron posadzony jest 1,5 metra od tarasu. Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam serdecznie
Mazan 13:50, 25 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kland74

Tak z Twojego opisu jak i z obrazka widać niedobory magnezu, potasu, a być może to nadmiar wapnia, czyli zakłócenie równowagi fizjologicznej.
Należałoby sprawdzić w stacji chemiczno - rolniczej zasobność podłoża i zareagować zgodnie z podanymi przez nich wskazówkami. Wydaje się, że jest to typowe wyczerpanie gleby ze składników pokarmowych, co spowodowało wzrost stężenia tych, które są dla tej rośliny zbędne, a nawet trujące.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 19:03, 26 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gabunia napisał(a)
Witam proszę o pomoc. Na moim rododendronie zauważyłam dziwne białe kulki na młodych pędach. Co to może być i czym to zwalczyć?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tess 19:03, 26 kwi 2018


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Moim zdaniem to skoczek różanecznikowy.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Gabunia 19:45, 26 kwi 2018

Dołączył: 26 kwi 2018
Posty: 1
Dzieki ale co dalej jak z nim walczyć?
mirela 13:18, 27 kwi 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Proszę o pomoc. W zeszłym roku zakupiłam 8 RH cunningham's white. Mam dwie rabaty, od strony północnej przed domem. Wybralismy z nich ziemię (rabaty około 3mX1,5m) i zmieszaliśmy kwaśny torf ze ściółką z lasku (swojego sosnowego), nieco kompostu, ziemi i z korą. NA dole mamy zrobiony drenaż z kamieni.
Na jednej rabacie (tam wieczorem zaglada słońce) pięknie rosną, natomiast na tej która ciągle jest w cieniu niestety dwa chorują (trzeci nie przeżył zimy).
Nie mają za mokro na pewno, za sucho raczej też nie, nie zasilałam ich, jedynie w zeszłym roku posypywałam fusami z kawy (w końcu nie wiem czy to coś daje ?).
Co im dolega ? Przyznaję, ze nie mierzyłam PH ziemi (uczynię to jutro, zakupię kwasomierz tylko).
____________________
Walczę z ogrodem...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies