Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w budowie - nieustającej

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w budowie - nieustającej

Gabriela 17:17, 18 mar 2018


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Wendy79 napisał(a)
I mnie na pokuszenie w tym roku wiodą pustenniki. Też na rabatę ognistą. Dalie w tym roku będę miała i z kłączy, i z siewu, bo również nie wyobrażam sobie bukietów bez nich.


Kup, będziemy razem eksperymentować.
Pustynniki będę sadziła pierwszy raz, wiem że muszę mieć sucho w zimie i mokro jak kwitną. Kolejna roślina wymagająca zabezpieczania na zimę, ale nie wykopywania - można nakryć plastikowym pojemnikiem lub folią.

W tamtym ogrodzie były łososiowe










____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 17:31, 18 mar 2018


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Agania napisał(a)
Szkoda straty tak wielkiego autora i ogrodnika...

Dalie piękne szczególnie te burgundowe, ja wciąż nie umiem albo udaję, że nie umiem ich uprawiać, ale wiosną
chętnie powrócę do róż

Znowu mamy biało za oknem, ale ja włśnie wybieram się w góry więc powrót zimy na ten moment zniosę
ach ten Cosmos i pustynniki...kiedy sadzisz te kłącza, do donic to chyba już?
Pozdrawiam Gabrielo



Udajesz, udajesz. Dalie są nachalnej urody, nie każdemu się podobają.
Ja też nie lubię tych z wielkimi kwiatami jak talerze, albo pstrokato-wielokolorowych typu żółty z różowym.

Kłącze kosmosa czekoladowego trzeba by już wsadzić do doniczki, ale pustynnika prosto do gruntu posadzę w kwietniu. Dalie w donicach się nie udają tak dobrze jak w gruncie a pędzenie ich wcześniej nie ma sensu - próbowałam.

Kosmosa hodowałam od 2015 r. bo znalazłam jego zdjęcia. Kłącze kosmosa, które kupiłam jest duże i ładne, dobrze rokuje.

____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 17:36, 18 mar 2018


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Kasya napisał(a)
Tak, jutro lecę kupować dalie


I to jest dobra decyzja. Na zachętę dla Ciebie, jeśli wolisz pastele od ognistych, patrz jak fajnie wyglądają z aminkiem. Te dalie są z nasion od Legutki i zapodziały się jednego roku na ognistej rabacie.

____________________
Ogród w budowie nieustającej
Kasya 17:41, 18 mar 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41865
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gabriela 17:47, 18 mar 2018


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
mira napisał(a)
Mam tą drugą książkę Johna Brooksa. Dostałam ją dawno temu w pracy. Chcieli kupić coś okazałego żeby była gruba, droga i wiedzieli że o ogrodach - no i taką dostałam .
Oczywiście czytałam ją stale. Dziś do niej wrócę. U Brooksa pracowałam Kasia B. chyba jeszcze jako praktykanta. Opowiadała mi o tym , kiedyś do tego wrócimy.

Tego kosmosa zazdroszczę że ja na takiego nie naszłam. Jeszcze nie miałam w ogrodzie.

Muszę przyznać, że te Twoje wyczyny ogrodowe całkiem okazałe. Piękne dalie pokupiłaś
i dzięki za ten bukiet - cudo jak miło było popatrzeć.

Wysiane 5.03 jeżówki i goździki nie pchają się na świat, zobaczymy.

pozdrawiam


Mamy Brooksa, w latach 90-tych zaczęli tłumaczyć jego książki i wydawać u nas, bardzo były drogie, skubałam się z kasą,żeby je sobie kupić.
Mam jeszcze duże Projektowanie ogrodów i Wielką księgę kwiatów z tego czasu.

Jeżówki mnie zasmuciły, ale żeby te goździki nie wzeszły - no niemożliwe, nasiona były z zeszłego roku.
Takie mają być, czyli piękne takie.





____________________
Ogród w budowie nieustającej
Agania 17:48, 18 mar 2018


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Kupię już z kwiatami jak do donic jednoroczne, mam jeszcze dużo nasion jeszcze od Ciebie..ha,ha, co roku muszę coś wysiać, ale nie za dużo, tak żebym miała kontrolę

Aminki mi się marzą jeszcze z takimi daliami w pastelach jak pokazałaś

Czy u nas gdzieś zdobyłaś kłącze tego kosmosa czekoladowego?
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Gabriela 17:55, 18 mar 2018


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Kosmos czekoladowy był w OBI na początku marca w Krakowie przy Wielickiej. W maju bywa sprzedawany już kwitący, w doniczkach, poprzedniego właśnie takiego kupiłam. Najlepiej przechowywać go przez zimę tak jak dalie, ale czymś przysypać, bo jego kłącza nie są tak bulwiaste, więc szybciej tracą wilgoć.

Aminka możesz dostać w formie nasion, jak go nie kochać.





____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gruszka_na_w... 17:59, 18 mar 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
O wytłumaczenie proszę:
czy dalie z siewu są jednoroczne?
czy też w sezonie wytwarzają karpę i te karpę się przechowuje?

Miałam pozytywne doświadczenia z przypadkowo nabytymi dwa lata temu daliami. Wsadzone bez ceregieli, kwitły nad wyraz obficie. Karpy dobrze się przechowały i w kolejnym roku z namysłem sporym umościłam je na rabatach (po drodze zwiększając ich liczebność). I porażka. Żadna nie zakwitła. Kilka nie wzeszło ponad poziom ziemi, a resztę skonsumowały ślimaki. Jesienią dało się wykopać dwie karpy
I w tym roku mam dylemat. Krążę wokół paczuszek w marketach, wrzucam i wyrzucam z koszyka w sklepach internetowych.
Zrobię sobie chyba rok przerwy. Zobaczę, czy te ocalałe urosną.
Piękny jest ten Twój najpiękniejszy bez.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
mira 18:09, 18 mar 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Gabriela napisał(a)




Jeżówki mnie zasmuciły, ale żeby te goździki nie wzeszły - no niemożliwe, nasiona były z zeszłego roku.
Takie mają być, czyli piękne takie.







Liczę że może jeszcze wzejdą. A to chyba nie takie goździki - pokazujesz kamienne chyba a mi się wydaje że inne nasiona były. No nic na razie z nimi dziś gadałam i jak minie zima wylezą - tak mi powiedziały.

Tak się cieszę na te lilaki że aż książkę sobie kupię P. Elżbiety.
A ja wczoraj dostałam zaproszenie na wesele w maju i ozdobione lilakami.
Stwierdzili że nie wierzą w zabobony - Pani Młoda chciała w maju jak kwitną bzy i chciała tez do bukietu bzy ale kwiacirka odradziła że mogą nie wytrzymać no i końcem maja może już ich nie być.

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Gabriela 18:14, 18 mar 2018


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Dalie z siewu można potraktować jak jednoroczne, ale jednoroczne nie są, bo już w pierwszym roku tworzą bulwiaste kłącza charakterystyczne dla dalii.
Najczęściej w pierwszym roku po wysiewie wyrastają niższe i kłącze też nie jest duże, to zależy też od odmiany, Dzieci Biskupa w ogóle mają drobne kłącza, choć wyrastają w kolejnych latach dość wysoko.
Namawiam dziewczyny, żeby sadziły i zostawiały dalie na pastwę zimy, jesli nie mają gdzie przechowywać, czyli traktowały je jak rośliny jednoroczne.

Też miałam taki rok, że słabo kwitły, jednego suchego roku prawie zjadły je mszyce, to zależy od pogody. Młode liście trzeba chronić przed ślimakami.
Ja na Twoim miejscu, to wrzuciłabym do koszyczka.
Na przykład energetyczną, kołnierzykową Pooh, widziałam, sprzedają.

____________________
Ogród w budowie nieustającej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies