Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

galgAsia 22:08, 05 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Helen, najłatwiej doradzać w cudzym ogródku...
Chociaż nie jestem TĄ Asią , to powiem tak: hortka to krzak, myślę, ze możesz. Odnośnie Amanogawy - tak, jak narysowałaś, powinno być dobrze.
BTW - dobrze, że już noc, ktoś jeszcze zajrzy i mądrzej doradzi
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Zana 22:18, 05 lis 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Helen napisał(a)

Asia, czy chodzi o mniej więcej taki efekt? Amanogawa na brązowo.

A ja już zdążyłam wysadzić rozplenicę
I hortensję też muszę przesadzić - tę środkową. Czy ją wsadzić na miejsce rozplenicy?


Elizabeth to piękna duża magnolia, rośnie do ok. 8 metrów wysokości i kilka szerokości. Czy nie zasłoni Ci słońca? Rośnie szybko, co Iza dzisiaj pokazała.
Niedobrze, że wykopałaś rozplenicę, to nie jest już pora na ruszanie traw. A w tym układzie to ja bym amanogawę usytuowała bliżej brzoskwini, na granicy tej trzcinowej maty i kratki, z tyłu rabaty.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Helen 05:58, 06 lis 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Anda napisał(a)


Coś tam widać we wizytówce

A wiesz, że wcześniej nie widziałam Twojej wizytówki. Piękna. Ślicznie komponujesz rabaty
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 06:03, 06 lis 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
galgAsia napisał(a)
Helen, najłatwiej doradzać w cudzym ogródku...
Chociaż nie jestem TĄ Asią , to powiem tak: hortka to krzak, myślę, ze możesz. Odnośnie Amanogawy - tak, jak narysowałaś, powinno być dobrze.
BTW - dobrze, że już noc, ktoś jeszcze zajrzy i mądrzej doradzi

Asia, jak się przespałam z tym pomysłem, to uświadomiłam sobie, że amonogawa raczej nie powinna tam rosnąć, bo:
- dość blisko siatki, u sąsiada rośnie orzech włoski, którego podejrzewam o zabieranie wszystkim dobrych składników odżywczych oraz wody z tamtej powierzchni,
- no i jest więcej cienia a nie jestem pewna czy amanogawa jest półcieniolubna
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 06:11, 06 lis 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Zana napisał(a)


Elizabeth to piękna duża magnolia, rośnie do ok. 8 metrów wysokości i kilka szerokości. Czy nie zasłoni Ci słońca? Rośnie szybko, co Iza dzisiaj pokazała.
Niedobrze, że wykopałaś rozplenicę, to nie jest już pora na ruszanie traw. A w tym układzie to ja bym amanogawę usytuowała bliżej brzoskwini, na granicy tej trzcinowej maty i kratki, z tyłu rabaty.

Anulka, dziękuję za Twój głos i cieszę się, że weszłaś
Tam, gdzie będę sadzić Elizabeth jest bardzo słonecznie - w sensie rabata południowa i ta strona działki mocno potrzebuje cienia. Latem nie daje się tam siedzieć a nawet spacerować.
Odnośnie magnolii, to zakładam, że będzie miała 2,5 m szerokości i tyle jej zastawię miejsca
Wiem, że na trawy już za późno, ale one idą do innego ogrodu, bo ja już nie mam miejsca. Zresztą, żeby posadzić amanogawę muszę wysadzić ML i kto wie być może także hortkę.
Miejsce, które wskazujesz dla amanogawy to część rabaty, strasznie nierównej o szerokości może 0,8 -1,0 m. Gdyby amanogawa się "rozbujała", nie będzie tam za mało miejsca?
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 08:07, 06 lis 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ania zwróciła uwagę na sprawę, która mi umknęła
Amanogawę można przytulić do katalpy lub brzoskwini - z estetycznego punktu widzenia to bez różnicy. Zaproponowałam katalpę z ostrożności, bo może brzoskwinia nie polubi towarzystwa, przestanie owocować albo co.
Ale faktycznie dobrze by było, gdyby amanogawa zasłoniła miejsce połączenia dwóch rodzajów płotu.

Także - Twój wybór
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 20:39, 06 lis 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
makadamia napisał(a)
Ania zwróciła uwagę na sprawę, która mi umknęła
Amanogawę można przytulić do katalpy lub brzoskwini - z estetycznego punktu widzenia to bez różnicy. Zaproponowałam katalpę z ostrożności, bo może brzoskwinia nie polubi towarzystwa, przestanie owocować albo co.
Ale faktycznie dobrze by było, gdyby amanogawa zasłoniła miejsce połączenia dwóch rodzajów płotu.

Także - Twój wybór

Asia, ale tam jest za mało miejsca, wg mnie.
Rabata ma tam szerokość tylko ok. 1 m licząc od żywopłotu cisowego do trawnika. Żywopłot cisowy sadzony wiosną tego roku, na razie chudy, ale raczej się rozbuja, myślę że na szerokość przynajmniej jeszcze 10-20 cm. Do tego muszę dodać bezpieczną odległość 20-30 cm na wejście do cięcia i zostaje w najgorszym wypadku 50 cm. Będzie ok? Czy za mało miejsca?

P.S. A może trzeba dołożyć wikliny na siatkę, żeby nie raziło to połączenie?
A amanogawę posadzić tak jak narysowałam?
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 05:38, 07 lis 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Przespałam się z pomysłem przytulenia amanogawy do brzoskwini i myślę, że jest dużo lepszy niż sadzenie w miejscu rozplenicy.
Tylko muszę poszukać kogoś kto już ma wieloletnie amanogawy, żeby podpytać jakie mają docelowe szerokości.
W e-katalogu roślin czytam, że docelowa szerokość to ok. 1-2 m. W innym miejscu, że ok. 1,2 m.
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 07:31, 07 lis 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Helen, to chyba zależy trochę od tego, jaką masz amanogawę. Jeśli ma jeden główny pień, od którego odchodzą gałązki, to będzie węższa. Jeśli kilka pni wychodzących z podstawy to szersza.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Brzozowadzie... 09:57, 07 lis 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Asiu, pamiętasz, Kwartecik ma takie wielopniowe i wydaje mi się, że nie są szersze niż metr?
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies