Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 05:54, 09 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354
Dorii napisał(a)
Przejrzałam wątek od początku i ubolewam strasznie że nie przeszedł trawnik w dwa czy trzy kwadraty bo bardzo fajny plan to był. Ale cóż z mężatymi tak to już jest.

Stipe uwielbiam ale jakoś mi w tym miejscu nie gra z resztą perowskiej też. Już pomijam ich odmienne potrzeby wodne w stosunku do reszty towarzystwa. Może na żywo wszystko jest super, wiadomo że nie zawsze zdjęcia oddają w pełni urodę rabatki. Zauważyłam że szczególnie te świeże na zdjęciach dużo tracą. Ja bym tam jednak pociągnęła tam jeżówki.

Stipy najlepiej moim zdaniem wyglądają w łanie. Na rabacie koło tarasu bym widziała całą stipę jaką masz z perowskimi i szałwią. Jeszcze wetknęłabym werbenę patagońską ale ja ją wszędzie wtykam ;P Do tego cebulowe na wiosnę, czosnki że stipą są cudne.
Oczywiście to tylko moje zdanie. Ogród zapowiada się ciekawie zapisuje i będę zaglądać.

Zostawiam trochę inspiracji stipowych.
https://pin.it/ir6evkjvxzgnwp
https://pin.it/b3o2j7yuumds2u
https://pin.it/lanysmemznfv7a
https://pin.it/e7t5exign7qxfc
https://pin.it/ugxxwheatrjnz5
https://pin.it/qqdnewdlmvqtvj
https://pin.it/qfsn5gkeyfs22v

Witaj Dorii, bardzo się cieszę, że wpadłaś.
Ok, stipę mogę przesadzić w nową ratatę, ale za perowskimi rosną także 2 derenie sibirica, na razie są małe i ich nie widać. Zrobię zdjęcie gdy przeniosę stipy.

Kurczę tak mi nie pasuje rząd tych ognistych jeżówek, nota bene, pomysł z poprzedniego roku, a gust mi się mocno zmienił od ostatnich 12 miesięcy, że na razie ich raczej nie połączę. Chyba że coś nowego wymyślę. W ogóle chyba będę przerabiać minimalnie tę rabatę i dosadzać przynajmiej 2 drzewka - chodzi o wyższe tło no i przede wszystkim o cień.

Na nowej rabacie jak najbardziej będą cebulowe, też mi się podobają w połączeniu ze stipami. Kupiłam już 2 jeżówki cleopatry (może powinnam 3) i chciałbym je połączyć z szałwiami, stipami, może rdestem borówkowolistnym i czymś delikatnym ogniście różowym.

Zdjęcia przepiękne. Czy na drugim widać także perowskie?

____________________
Helen - Hortensjowo
Dorii 10:19, 09 sie 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Tak są tam perowskie.
Wklejałaś plan tej rabaty z wszystkimi roślinami? Chyba mi umknęło. Slibriki to wielkie krzewy, nawet przycinane kilkuletnie okazy będą zajmowały ponad metr kwadratowy, masz tam na nie tyle miejsca?

Gusta się zmieniają a szczególnie po lekturze ogrodowiska. Na szczęście większość bylin można przesadzać a niektóre to nawet trzeba.

Co teraz ci się podoba. Zmieniać nie musisz już teraz, myślę że lepiej przemyśleć, zaplanować i działać na wiosnę.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Helen 17:52, 09 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354
Dorii napisał(a)
Tak są tam perowskie.
Wklejałaś plan tej rabaty z wszystkimi roślinami? Chyba mi umknęło. Slibriki to wielkie krzewy, nawet przycinane kilkuletnie okazy będą zajmowały ponad metr kwadratowy, masz tam na nie tyle miejsca?

Gusta się zmieniają a szczególnie po lekturze ogrodowiska. Na szczęście większość bylin można przesadzać a niektóre to nawet trzeba.

Co teraz ci się podoba. Zmieniać nie musisz już teraz, myślę że lepiej przemyśleć, zaplanować i działać na wiosnę.

Ja nie umiem planować na kartce, wolę poustawiać obok siebie rośliny i patrzeć czy mi się podoba
Wklejam zdjęcie "z góry" przed usunięciem stipy.


____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 17:57, 09 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354
I jeszcze mam pytanie co mam zrobić pod katalpą?

Posadziłam tam lawendy, które muszę wysadzić, bo totalnie im się tam nie podoba i słabo kwitną
Rosną tam także 3 rozplenice Hamlen, chyba najlepiej je rozsadzić - tzn. tę zupełnie z tyłu od lewej przenieść do przodu? Podobają mi się drzewa w trawach.
Czy przed rozplenicami ma być rządek cerexów tylko dostosowany odległościowo czy coś innego?
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 22:17, 09 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354

Tutaj położył mi się dereń po wczorajszej ulewie - i faktycznie ładnie pasuje do red barona. Normalnie go tam nie ma a szkoda


____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 22:22, 09 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354

Tu jeszcze widać doniczki z nieposadzonymi roślinami

____________________
Helen - Hortensjowo
Dorii 19:27, 11 sie 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Helen napisał(a)

Ja nie umiem planować na kartce, wolę poustawiać obok siebie rośliny i patrzeć czy mi się podoba
Wklejam zdjęcie "z góry" przed usunięciem stipy.




Też nie bardzo tak potrafię ale właśnie od tego jest społeczność ogrodowiska. Dziewczyny pomogą poukładać na kartce a ty wiosną poprzesadzasz i sprawdzisz naocznie czy ci się podoba. Bo jednak zanim zaczniesz sadzić trzeba mieć plan choćby w głowie a jak nie przelejesz na papier to niestety ale nikt nie pomoże.

Brakuje mi szerszego ujęcia tej rabaty ze szpalerem hortensji.
Jakie wymiary ma ta rabata, przypomnisz?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 19:32, 11 sie 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Helen napisał(a)
I jeszcze mam pytanie co mam zrobić pod katalpą?

Posadziłam tam lawendy, które muszę wysadzić, bo totalnie im się tam nie podoba i słabo kwitną
Rosną tam także 3 rozplenice Hamlen, chyba najlepiej je rozsadzić - tzn. tę zupełnie z tyłu od lewej przenieść do przodu? Podobają mi się drzewa w trawach.
Czy przed rozplenicami ma być rządek cerexów tylko dostosowany odległościowo czy coś innego?


Jakie warunki świetlne masz pod katalpą? Co jest po lewej stronie? To jest narożnik, dobrze kojarzę? Muszę się do planu z początku cofnąć.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Helen 22:09, 11 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354
Dorii napisał(a)


Też nie bardzo tak potrafię ale właśnie od tego jest społeczność ogrodowiska. Dziewczyny pomogą poukładać na kartce a ty wiosną poprzesadzasz i sprawdzisz naocznie czy ci się podoba. Bo jednak zanim zaczniesz sadzić trzeba mieć plan choćby w głowie a jak nie przelejesz na papier to niestety ale nikt nie pomoże.

Brakuje mi szerszego ujęcia tej rabaty ze szpalerem hortensji.
Jakie wymiary ma ta rabata, przypomnisz?

Zrobię zdjęcie całej rabaty, ale dopiero gdy wyrośnie mi trawa (ok. 3 tyg.), teraz nie ma żadnego efektu. Po obu stronach są jeżówki Butterfly Kisses a przed nimi seslerie.
Mój ogródek jest bardzo mały i tak naprawdę co chwilę wrzucam zdjęcia w zasadzie z tych samych rabat.
Masz rację, że każdą bylinę da się przesadzić, więc wiosną można działać. Tylko ten plan jest dla mnie taki ciężki
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 22:12, 11 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354
Dorii napisał(a)


Jakie warunki świetlne masz pod katalpą? Co jest po lewej stronie? To jest narożnik, dobrze kojarzę? Muszę się do planu z początku cofnąć.


Tak, to jest narożnik. Po lewej stronie rosną pęcherznice jasnozielone, dalej już jest część owocowo-warzywna.
Wczoraj już trochę przerobiłam tę rabatę, tzn. usunęłam lawendy i przesadziłam rozplenice oraz jeżówki. Niestety nie zrobiłam zdjęć. Może mi się jutro uda zrobić.
____________________
Helen - Hortensjowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies